Magyarországon hiába van 500 ezer tonna feldolgozására alkalmas feldolgozókapacitás és elvileg 250 ezer tonnás étkezésialma-hűtőkapacitás, az európai és hazai rekordtermés miatt értékesítési problémák jelentkeztek. Egy átlagos évben Magyarországon a termés mintegy 70 százaléka kerül értékesítésre ipari almaként és 30 százalék étkezési almaként. Az idei kedvező termésnél ez az arány vélhetően megváltozik, és valamivel több lesz az étkezési minőség, kb. 250 ezer tonna.
Az alma a magyar gyümölcstermesztés egyik legfontosabb ágazata, 2014-ben mintegy 27 600 hektáron 7500 termelő foglalkozik almatermesztéssel. Az eddigi kedvező időjárásnak köszönhetően idénre mintegy 780-800 ezer tonna rekordtermés volt várható, ami 150-200 ezer tonnával több az átlagosnál. Az időjárásnak köszönhetően egész Európában kedvező a termés, valamint jelentősek a 2013-ból maradt készletek. Ezt tetézi, hogy például Lengyelországban az orosz embargó miatt körülbelül 500 ezer tonna maradt a hűtőházakban.
Az Európai Unió által biztosított eszközök jelen pillanatban alkalmatlanok a magyar termelők problémáinak kezelésére (mai napig a magyar termelők 35 ezer tonna termést vontak volna ki ezek révén a hagyományos értékesítési csatornákból, és 1867 hektáron tervezték, hogy nem takarítanak be támogatásért cserébe). Csakhogy az unió erre elkülönített keretét felfüggesztették, és mint azt korábban megírtuk, az embargó miatt kárt szenvedett gazdálkodók részére szánt segítség részletei még nem ismertek.
Mint azt korábban megírtuk, Magyarország haladéktalanul az Európai Unió Mezőgazdasági Különbizottsága napirendjére kérte a zöldség- és gyümölcstámogatás ügyét, miután Brüsszel szeptember 10-én felfüggesztette az orosz importkorlátozással érintett termelők megsegítésére korábban megnyitott 125 millió eurós keretösszegű intézkedés végrehajtását, mert a pénz elfogyott. Dacian Ciolos mezőgazdasági biztos sajtóközleményben jelentette be, hogy a rendkívüli intézkedés végrehajtását felfüggesztették a tagállamok által leadott aránytalanul magas előzetes igények miatt. Az előzetes igények összessége többszörösen meghaladta az EU átlagos éves orosz exportját. Az eredeti célkitűzéseinek elérése érdekében a bizottság rövidesen javaslatokat terjeszt elő a rendkívüli intézkedések folytatására.
Ezért intézkedéscsomagot dolgozott ki a Földművelésügyi Minisztérium, hogy addig is segítsen a termelőkön. Ennek első részeként negyvenmillió forintos keretösszeggel almapromóciós marketingkampányt indít az agrárkormányzat, ezzel 6 áruházláncban 50 termékbemutatón mutatják be a magyar almát a vásárlóknak. Reményét fejezte ki, hogy az agrárkamara és a gazdák szervezetei is részt vesznek majd az almafogyasztást népszerűsítő kampányban. Ezenkívül a további támogatások válnak elérhetővé a termelők számára:
1. Almasűrítmény tárolási támogatása
Jelenleg annyira alacsony az almasűrítmény világpiaci ára, hogy ez is lenyomja a termelői árakat. A későbbiekben várhatóan jobb piaci árak miatt érdemes tárolni az alma feldolgozásából keletkező termékeket. Általános csekély összegű támogatásként az ipari alma feldolgozására mezőgazdasági termelők és feldolgozók részére (termelő, termelői szervezet vagy zöldség-gyümölcs termelői csoport) támogatás lenne nyújtható, ha azok étkezési vagy ipari almából előállított almasűrítményt, almalevet állítanak elő, és azt raktárban vagy közraktárban elhelyezik.
2. Étkezési alma tárolási támogatása:
Cél a hazai almatermelés minőségi, étkezési alma irányába történő elmozdítása, így támogatni kívánjuk azon mezőgazdasági termelőket és forgalmazókat, akik étkezési almát hűtőházban vagy közraktárban tartják. Korszerű tárolókban júniusig, hagyományos hűtőházakban februárig tudják az almát tárolni.
3. Tartályláda beszerzésének támogatása
A tartályláda beszerzésének támogatásával szintén az étkezési alma tárolását kívánjuk segíteni, és ezzel az értékesítési szezon elnyújtását kívánjuk elérni. Az állami elismeréssel rendelkező termelői értékesítő szervezetek számára 50 százalékos támogatási intenzitással, más almatermelők, feldolgozók vagy forgalmazók számára de minimis támogatás formájában tudunk ilyen típusú támogatást biztosítani.