Az egyéni vállalkozónak a 2013. évre vonatkozó éves adóbevallási kötelezettségét 2014. február 25-éig kell teljesítenie. A kötelezettség azokra is érvényes, akik a tavalyi év tört időszakában folytatták tevékenységüket. Az Adó Online részletes segítséget készített a bevallás elkészítéséhez.
Kire vonatkozik a határidő?
A február 25-i határidőre – a személyi jövedelemadó 1353-as bevallási nyomtatvány megfelelő (1353-13-as, 1353-14-es, illetve 1353-15-ös) lapjait kitöltve – nem csak annak kell a bevallását teljesítenie, aki az adóév egészében megszakítás nélkül a személyi jövedelemadó (szja) szabályai szerint folytatta az egyéni vállalkozói tevékenységét, hanem annak is, aki egyéni vállalkozóként az év bármilyen tört időszakában tartozott a szja törvény hatálya alá, vagyis annak is, aki az egyéni vállalkozói tevékenységét:
2014. január 1. napja előtt 2013-ban kezdte meg,
a 2013. év bármely napján megszüntette, majd újra kezdte, amely esetben az év tört időszakai egy adóévnek számítanak.
Aki 2013-ban (2012. december 31. napját követő nappal) szüntette meg vállalkozói tevékenységét, ideértve azt is, akinek az egyéni vállalkozói jogállása egyéni cég alapítása, illetve ügyvédi iroda, közjegyzői iroda, végrehajtói iroda tagjává válása miatt szűnt meg, továbbá azt is, akinek a tevékenysége folytatását a körzetközponti jegyző határozatban jogerősen megtiltotta 2014. május 20-áig adhatja be az adóbevallását.
Ugyancsak a 2014. február 25-ei határidő vonatkozik arra is,
aki az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), kisadózó vállalkozások tételes adó (kata) hatálya alá bejelentkezett, de az evára, a katára tett nyilatkozata nem volt jogszerű;
aki 2013. bármely időszakára a kata szerinti adózást választotta, de előtte vagy utána a szja szerinti adózás hatálya alá tartozott;
aki a 2013. év egészében az eva, a kata, hatálya alá tartozik ugyan, de akinél az evás, katás időszak előtt foglalkoztatási-, kisvállalkozói kedvezmény, kisvállalkozások adókedvezménye, fejlesztési tartalék címén érvényesített bevételt csökkentő kedvezmény a feltételek hiánya miatt nem vált véglegessé, és emiatt személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezett, vagy nyilvántartott adókülönbözet visszafizetési kötelezettsége keletkezett amiatt, hogy annak cél szerinti felhasználása nem történt meg;
aki a családi gazdaságban végezhető kiegészítő tevékenységet egyéni vállalkozóként végzi;
aki családi gazdálkodóként csak mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat, de a családi gazdaság nyilvántartásba vétele előtt kisvállalkozói kedvezményt, kisvállalkozások adókedvezményét, foglalkoztatási kedvezményt vett igénybe, illetve fejlesztési tartalék címén csökkentette a bevételét, és ezek az igénybevett kedvezmények nem váltak véglegessé, vagy nyilvántartott adókülönbözet visszafizetési kötelezettsége keletkezett amiatt, hogy annak cél szerinti felhasználása nem történt meg;
aki az egyéni vállalkozói tevékenységét a 2013. évben részleges ideig szüneteltette, vagy az év minden napján szüneteltette, de kisvállalkozói kedvezménnyel, fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeggel, foglalkoztatási kedvezménnyel, nyilvántartott adókülönbözettel, kisvállalkozások adókedvezményével összefüggő adófizetési kötelezettsége keletkezett.
Az adó megfizetése az adóbevallást nem pótolja, ezért a személyi jövedelemadó 1353-as bevallási nyomtatvány megfelelő lapjait akkor is ki kell tölteni és be kell adni, ha a bevallás alapján nincs további befizetési kötelezettség. Az egyéni vállalkozói tevékenységéből származó jövedelem bevallására a 1353-13-as, a 1353-14-es, illetve a 1353-15-ös lapok szolgálnak.
A rehabilitációs hozzájárulás-, a játékadó-, a kulturális adó-, valamint a cégautó adó kötelezettségét a ’01-es bevallásban kell bevallani. A foglalkoztatói minőségben keletkezett adó-, járulék-, és szociális, valamint szakképzési hozzájárulási adófizetési kötelezettségeit a ’08 számú bevalláson kell bevallani. A biztosított egyéni vállalkozónak a jövedelme után keletkezett nyugdíjjárulék-, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék-, ha korkedvezményre jogosító munkakörben vállalkozói tevékenységet végez, akkor korkedvezmény-biztosítási járulékfizetési-, valamint szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettségeit, az ’58 számú bevalláson kell bevallania.
A bevallás aláírás nélkül érvénytelen
Az adóbevallást adótanácsadó, adószakértő, okleveles adószakértő is ellenjegyezheti. Ebben az esetben az ellenjegyző neve (adóazonosító szám) mellett az erre szolgáló helyen az adótanácsadói vagy adószakértői igazolvány számát is fel kell tüntetni. Az ellenjegyzett hibás adóbevallás esetén a mulasztási bírságot az ellenjegyzőnek kell megfizetnie.
Az, akinek alkalmazottja van és ezért a ’08-as bevallás benyújtására kötelezett, vagy kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó, a 1353 számú bevallást csak elektronikus úton nyújthatja be
Más esetben a bevallás teljesíthető papír alapon kézzel, vagy a NAV internetes honlapjáról letölthető program segítségével elkészítve, illetve ügyfélkapun keresztül elektronikus formában is beadható. Célszerű a nyomtatványkitöltő programot választani, mert így a kitöltés befejezésekor elvégzett ellenőrzéssel elkerülhetőek a hibák (a kitöltő program használata azonban az útmutató ismerete nélkül nem biztosítja a hibátlanságot!).
Az elektronikus úton történő benyújtáshoz a magánszemélynek regisztráltatnia kell magát. Az ügyfélkapus regisztráció többek között bármely okmányirodában vagy a személyi adat- és lakcímnyilvántartás központi szervénél (a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által működtetett Központi Okmányirodában, vagy az Ügyfélközpontban), valamint az állami adóhatóságnál is történhet. Az elektronikusan beküldött bevallás hitelesítése (aláírása) az ügyfélkapura történő bejelentkezéssel jön létre.
Az elektronikus bevallásra nem kötelezettek számára NAV 2014. január 31-éig postázta a névre szóló személyi jövedelemadó bevallási csomagokat. Aki nem kapott csomagot, vagy abban nem voltak a szükséges nyomtatványlapok, és az internetes elérhetőség nem áll rendelkezésére, az adóhatóság ügyfélszolgálatán kérheti a bevallási nyomtatvány számára szükséges lapjait, a beküldésre szolgáló borítékot, illetve a kitöltési útmutatókat.
A papír alapú bevallást két példányban kell elkészíteni
Az aláírt egyik példányt személyesen ügyfélszolgálati irodában, vagy az erre a célra szolgáló borítékban ajánlott küldeményként kell benyújtani az állandó lakcím szerinti illetékes megyei adóigazgatóság címére. Az egységcsomagban található, vagy az ügyfélszolgálaton kapott, előre megcímezett borítékban postára adott bevallásért 2014. május 20-áig nem kell postaköltséget fizetni.
A bevallás másik példányát, valamint – elektronikus benyújtás esetén is – a 2013. évi adóbevallás kitöltése során felhasznált minden okmányt, igazolást és egyéb bizonylatot (ezeket nem kell a bevalláshoz csatolni) 2019. december 31-éig kell megőrizni.
További szabályokról itt olvashat!