Megbízható forrás
Amikor egy termék gyártójának oldaláról vásárolunk, ott biztosak lehetünk a termék eredetiségében, megkapjuk a gyártói garanciát, élhetünk a visszatérítés jogával. Ezek az oldalak megbízhatóak, hiszen az eladó maga a cég, aki jogi felelőssége teljes tudatában végzi a kereskedelmi tevékenységet.
A hirdető oldalak azonban a tranzakcióban harmadik félként vannak jelen, nem vállalnak garanciát az eladott, használt cikkre, az az eladó, sok esetben magán személy dolga. A jóhiszeműség, és ezzel kapcsolatos feltételezések viszont többször hozhatnak kellemetlen helyzetbe.
Eladóként is?
Igen. A rendőrség oldalán közzétett cikk figyelmeztet az adás-vételi csalásokra, melyeknek eladóként is áldozatul eshetünk. A Békés megyei rendőrség hívja fel a figyelmet az esetre, ahol a károsult az eladó volt. A jelentkező vevő azt kérte az eladótól, hogy a terméket futár, vagy csomagpont útján juttassa el hozzá.
“Mikor ebben megállapodtak, akkor az eladó kapott egy hamisított e-mailt, amelyben a csomagszállító cég neve és egy link volt. A link egy bankválasztó oldalra vezeti az eladót. Miután kiválasztja a számlavezető bankja nevét és rákattint, a bank oldalához nagyon hasonló felületre jut, ami egy adathalász oldal. Ezzel szerzik meg az interneten hirdetők banki adatait, bankszámlaszámát, belépési azonosítóit, kódjait. Amint az eladó beírja ezeket a felületre, az adathalász oldal működtetői azonnal belépnek a bankja valós oldalán a netbankba, megváltoztatják a jelszavát és utalásokat indítanak. Az eladó csak azt veszi észre, hogy az adásvétel intézése közben többszöri próbálkozás után, vagy egyáltalán nem tud belépni a netbankjába, illetve hogy közben utalások történnek, fogy a pénze. Mindez nagyon gyorsan lezajlik. Tulajdonképpen percek alatt megszerzik az eladó adatait és a pénzét is.”
Police.hu
Adathalászat
A cikkben szereplő eladó adathalászt áldozata lett. Az ilyen támadások kivédése egyre inkább nehéz, hiszen nagyon hitelesnek tűnő hamisított emailek, és áloldalak készülnek a bűnözők keze által. Legyünk szemfülsesek, ellenőrízzük:
- A minta hitelességét
- A weboldal URL-jét (ha az kicsit is eltér a megszokottól, inkább ne folytassuk a tranzakciót)
- Csak ismert, megbízható kezelőknek adjunk meg banki adatokat.
Biztos védelem
Olyan nincs. De azt javasoljuk, minden egyes tranzakciónál ragaszkodjon egy adásvételi szerződéshez. Túlbiztosításnak tűnhet, de megéri. Legyen gyanús, ha a másik fél ezt mindenképp el akarja kerülni! Menjünk biztosra. A Szerzi szerződésgenerátorával lehetősége van adásvételi szerződéseit egyénre szabva létrehozni. A felületen megválaszolt kérdések alapján a rendszer legenerálja önnek a teljes, koherens szerződést, amelyet megoszthat a többi szerződő féllel is, így garantálva, hogy az minden szerződő félnek megfelel. A hibákra, lehetséges tévedésekre is figyelmeztet, azok javítására felhívja a figyelmet. A szolgáltatás ára pedig tökéletesen tervezhető, hiszen a megnyitás pillanatában pontosan látni fogja, mennyibe kerül a kért dokumentum elkészítése, rejtett költségek, felárak nincsenek. Ha még bizonytalan lenne, vagy további kérdés merülne fel, a Szerzire regisztrált, Ügyvédi Kamaránál ellenőrzött ügyvédek állnak rendelkezésére online jogi tanácsadás formájában.