A napjainkat jellemző, egyre gyorsuló technológiai fejlődés, valamint a folyamatosan megjelenő új technológiák olyan kényszerhelyzetet teremtettek, amelyben azok a vállalatok, amelyek nem fejlesztenek, könnyen kiszorulhatnak a piacról. Létszükséglet tehát lépést tartani az átalakuló igényekkel és innovatív eszközökkel. Ám mivel ez a versenyfutás elsősorban pénzügyi kérdés, és a magyar kkv-szektor tőkeellátottsága alacsony, egy-egy új beruházás gyakran okozhat komoly likviditási problémákat, lassan térül meg és gyorsan amortizálódik. Így a vállalkozások inkább nem fejlesztenek, és dacolnak a lemaradással, holott léteznek olyan megoldások, melyek haszna kézzelfogható. A VoIP telefon szolgáltatás például kis befektetéssel is bevezethető, a különböző virtualizációs megoldások pedig egyáltalán nem igényelnek beruházást.
A szakértőknek négy érvük van a virtualizációs szolgáltatások mellett azon kívül, hogy alacsony költségük és könnyű bevezethetőségük miatt kiemelt lehetőséget jelentenek a kkv-k számára. E megoldások kifejezetten költséghatékonyak, rugalmasak, több szempontból is biztonságosak, valamint bárhol és bármikor elérhetőek.
Költséghatékonyság
A beruházások túlnyomó részét először a megtérülés szempontjából vizsgáljuk meg. Ezután gyakran annak hosszú ideje vagy bizonytalansága miatt állunk el tőle. A virtuális szolgáltatások ellenben több lépcsőben bevezethetőek, és nem igényelnek jelentős tőkelekötést. Mivel jellegűkből adódóan dematerializáltak, nincsen amortizáció – csupán a munkát végző számítógépeket kell időszakosan frissíteni. Az árát pedig gyorsan meghozza, hiszen ezekre a szolgáltatásokra áttérve az IT-költségek összesen 30 százalékkal csökkenthetők.
Biztonság
Rugalmasság
A nagy értékű berendezésekkel ellentétben a virtualizációs megoldások minden esetben testre szabhatóak az ügyfelek igényei alapján. Virtuális eszközökről lévén szó a hálózat könnyen és gyorsan bővíthető, és mindehhez vállalatának csak egy megbízható internetkapcsolatra van szüksége.
Mobilitás
Az otthonról végezhető távmunka és a BYOD (Bring Your Own Device) elterjedésével fontos szemponttá vált a belső hálózat vagy az irodai munkaállomás távoli elérése. Mivel a virtualizációs szolgáltatások felhő alapúak, bárhol és bármikor elérhetőek az ott tárolt adatok, így valóban mobil munkavégzést tesznek lehetővé.
A virtualizációs szolgáltatásokra leggyakrabban alacsony költsége kapcsán gondolnak elsősorban a vállalkozások, holott mindez csupán a jéghegy csúcsa. Kiemelt biztonságuk, többlépcsős bevezethetőségük és könnyű elérésük teszi még vonzóbbá ezeket a megoldásokat, ha közelebbről szemügyre vesszük őket. Ezek után felmerül a kérdés: tényleg megéri drága és gyorsan amortizálódó eszközökre beruházni, ha egy megbízható és költséghatékony szolgáltatás kiválthatja azokat?
Farmosi Attila, az ACE Telecom ügyvezető igazgatója