A trafik és az útdíj forralta a hangulatot júliusban

Két olyan intézkedés is hatályba lépett júliusban, amivel a kormány „kihúzta a gyufát" a lakosságnál és a vállalkozóknál: elindult az e-útdíjrendszer és a trafikrendszer. Ráadásul sem a fizetős úthasználat, sem a trafiknyitás nem ment zökkenőmentesen, ami így tovább borzolta a kedélyeket a júliusi uborkaszezon kellős közepén.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elindult az útdíjrendszer – Kép: MTI/Bruzák Noémi

Az útdíjrendszer július elsején indult, ám nem igazán tudta felvenni a lépést az erőltetett kormányzati irammal. Ezért kezdetben komoly hibák történtek, százmilliós túlszámlázásokat is kaptak a fuvarozók, miközben kifogásolták, hogy a díjfizetést segítő kedvezményes forgóeszközhitelhez – amelyet a kormány és a fuvarozók közötti stratégiai megállapodás is rögzít – még mindig nem jutnak hozzá. (Pedig a kormány megígérte, hogy hitellel segíti a fuvarozó kkv-kat.) Az útdíj kezdeti nehézségein az sem lendített, hogy – bár a mezőgazdasági  termelőknek mentességet ígértek – a mentességhez szükséges procedúra nem volt ingyenes. Ezt végül egy villámgyorsan elfogadott határozattal ütötte helyre a belügyminisztérium.

Se dohány, se trafik?

Mint írtuk, a trafikrendszer sem indult simán. A váltás egyben az is jelentette, hogy az éves szinten mintegy 500 milliárd forintos magyar dohánypiacon a korábbi körülbelül 40-42 ezer bejáratott, üzletileg többé-kevésbé sikeres egység helyett néhány ezer, zömmel újonnan alakuló, üzleti múlttal nem feltétlenül rendelkező vállalkozás szolgálta ki a vevőket. A boltok polcairól július 16-án kellett végleg lekerülnie a dohányárunak, azonban a kiírt határidőig csak a települések egy részén sikerült értékesíteni a koncessziós jogokat – és megnyitni a trafikokat. Az indulásnál a lakosság jelentős része hoppon – és füstölni való nélkül – maradt volna, ám ezeken a településeken tovább árulhatták a dohánytermékeket a korábbi kereskedelmi egységek. Kárpótlást kapott mintegy 60 régi trafikos is (a több száz helyett). A trafikrendszer az első hetekben azonban nem vizsgázott valami fényesen. Az egész koncessziós szisztémát ugyanis a kiskorúak védelmében hozták létre, a próbavásárlások során azonban bebizonyosodott, hogy a 18 év alattiak minden különösebb erőfeszítés nélkül hozzájuthattak cigarettához a trafikokban. Mindez persze nem vigasztalta azokat a kiskereskedőket, akik elvesztették dohánykereskedelmi jogukat. Becslések szerint év végéig több ezer kiskereskedelmi egységet sodort a csőd szélére az új rendszer, bár pontos adatokat majd csak a jövő évben tudhatunk arról, mibe került nekünk a trafikrendszer.

Már azonnal kell fizetni!

Változtatott a Google
Júliusban az AdWordsben hirdető magyar vállalkozásoknak felül kellett vizsgálniuk kampányaik beállításait. Aki nem volt résen, pénzt veszíthetett, mert a Google komoly változtatásokat léptetett életbe a kampányok beállításainál.
Korszakváltást vártak a számlafizetésekben a július elsejétől életbe lépett hatályos pénzfizetésre vonatkozó szabályozás szigorításától. 2013. július 1-jétől a pénztartozásokat főszabályként 30 napon belül kell teljesíteni, kivéve, ha a felek a szerződésben a teljesítés idejét másképpen határozták meg. Kiköthetnek a felek 30 napot meghaladó fizetési határidőt is, azonban ez főszabályként nem haladhatja meg a 60 napot. Ha mégis ez utóbbira kerülne sor, akkor azt az ellenkező bizonyításáig olyan szerződési feltételnek kell tekinteni, amely a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével a jogosult gazdálkodószervezet számára hátrányos. A szabályozás azért fontos, mert a nemfizetés még mindig a magyar vállalkozások legfőbb mumusa. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt láthatjuk, hogy az átlagos számlafizetési határidő mérsékelten ugyan, de csökkent az országban. Ennek oka, hogy a gazdasági szereplőket egyre nagyobb mértékben sújtották a körbetartozások, és megpróbáltak szigorítani a fizetési feltételeken. A szigorítás viszont nem járt pozitív eredménnyel, mivel a fizetési késedelmek a csökkenő határidők mellett megnőttek.

Kézi vezérlésre állította át a kormány az uniós pénzeket

Döcögve indultak a Nemzeti Dohányboltok – Kép: MTI/Mészáros János

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség önállósága gyakorlatilag megszűnt, miután a július 31-én hatályba lépett kormányrendelet óta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget a miniszterelnök irányítja, aki ezt a feladatot a Miniszterelnökséget vezető államtitkár útján látja el. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) vezetésével kapcsolatos feladatokat így Lázár János vette át a 2013. augusztus 1. és 2014. május 31. közötti időszakban, és azóta is gyakorolja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökének teljes hatáskörét.

Kibővült a SZÉP kártya

A július a rossz hírek mellett ragyogóan szép nyári időt és kibővített SZÉP kártyát hozott. A nyaralni indulók valószínűleg kedvezően értékelték, hogy bővült a SZÉP kártya felhasználási köre, illetve szélesebbé vált az egyes alszámlákról fizethető szolgáltatások köre. Június 13-ától lehet a SZÉP kártya szabadidő alszámlájáról a szabadidős sporttevékenység nevezési, regisztrációs díját fizetni, amely új lehetőség a kártya felhasználására. Július 1-jétől pedig mindhárom alszámláról fizethető a korábban csak a szabadidő zsebből téríthető gyógyfürdő- és strandbelépő. Mindemellett a szálláshely alszámláról a szálláshelyen igénybe vehető, a szállásköltséggel együtt fizethető szolgáltatások is téríthetők. (További idei módosításokról itt olvashat!)

Aki viszont belföldön nyaralt, az számíthatott arra, hogy a gyümölcs- és zöldségárusoknál adóellenőrökbe futhat, mivel kiemelten ellenőrizték az utcai és piaci árusokat az ellenőrök a nyári szezon kezdetétől.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo