A svéd korona az új svájci frank?

Fent északon van egy ország, ami a mostani, deflációtól rettegő Európában meglehetősen jól teljesít. Mit jelenthet ez a befektetőknek? A K&H Alapkezelő szakemberei elmondják.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

2015-ben 4,5%-kal nőtt a svéd gazdaság, kétszer gyorsabban, mint a szomszédos Németországé. Ráadásul ez a növekedés stabil alapon nyugszik, mivel a háztartások és az állami kiadások mellett a beruházások is erősek. A külkereskedelem is erős, mostanra a GDP 7%-ára nőtt a folyó fizetési mérleg többlete. Az alacsony hozamkörnyezetnek hála dübörög az ingatlanpiac is, a GDP-növekedés pedig már idén eléri a potenciális növekedési ütemet. Az inflációt jelenleg ugyan az olajár itt is lenyomja, de a fentiek alapján az áremelkedés üteme már jövőre eléri a tervezett 2%-os inflációs célt, és várhatóan 2018-ra túl is szárnyalja azt.

Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség
A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára az első negyedévben az éberség és az óvatosság a legfontosabb.
Mit lép erre a svéd jegybank?

Mivel a pozitív kép ellenére továbbra is lefelé mutató kockázatokat lát, és attól tart, hogy a többi központi bank hozzájuk hasonlóan a devizák gyengítésére törekszik, gyengíteni próbálja a koronát: -0,5%-os kamattal, mennyiségi lazítással, szóbeli intervencióval. Ha pedig az Európai Központi Bank jövő héten a várakozásoknak megfelelően tovább lazít, akkor minden jel szerint a svéd Riksbank is arra megy tovább.

Akkor most korona-erősödésre vagy gyengülésre számítsunk?

Az álmoskönyvek szerint nem jó egy jegybank ellen fogadni. De mi van akkor, ha a gazdaság szembemegy a jegybank véleményével? A svájci frank esetében már láthattuk, mibe kerül, ha a jegybank mindenáron gyengíteni akarja a hazai devizát. A svájciakkal ellentétben pedig a svédeknek nincs fix árfolyamplafonjuk. Így könnyen lehet, hogy a svéd korona mégis erősödésre ítéltetett.

Csúnya világ jön az oroszokra – csak álom a 100 dolláros olajár
Londoni iparági elemzők szerint valószínűtlen, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo