A profilváltás gondolatának megszületése sosem egy-két pillanat, gyakran hosszú hónapok telnek el, mire a tulajdonosként végre rászánjuk magukat a döntésre. Képesek vagyunk az utolsó pillanatiig reménykedni abban, fordul a kocka, bejön egy nem várt megrendelés, ami helyrebillenti a céget. Egy vállalkozás profilváltásának hátterében ugyanis a legritkább esetben áll külső kényszertől mentes döntés. Általában inkább túltelített piacok, be nem érkezett megrendelések állnak a háttérben. Előfordulhat az is, hogy a piac változása miatt bár továbbra is saját szakterületünkön tevékenykedünk, mégis szükségessé válik, hogy valamelyest másfelé fordítsuk a kormányrudat.
Ha úgy látjuk, némi változtatással a piaci igényeknek megfelelőbb, életképesebb vállalkozást alakíthatunk ki, a tevékenységi körök megváltoztatása eredményes megoldás lehet. Azonban mielőtt meghozzuk a végső döntést, minden esetben mérlegelnünk kell az addig termelt veszteségeket, a kiaknázatlan lehetőségeket és meg kell próbálnunk tiszta fejjel, „érzelmek nélkül” végiggondolni, van-e üzleti értelme a céget ebben a formában továbbműködtetni. Vannak-e egyéb olyan lehetőségek, amelyekkel még nem próbálkoztunk? Ha úgy látjuk, a megoldás csakis a cég profiljának megváltoztatása, tartsunk ki a döntésünk mellett.
Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a vállalkozás profiljának megváltoztatása számos adminisztratív teendővel is együtt jár.
Cég tevékenységi körének bejelentése
Amennyiben csupán a tevékenységi köreinket módosítjuk, a társasági szerződés módosítására nincs szükség. A változást az adóhivatalnak kell bejelenteni 15 napon belül, azt a NAV automatikusan közli a cégbírósággal elektronikus úton. Utóbbi pedig bejegyzi a tevékenységeket a cégjegyzékbe - szintén automatikusan. Ennek átfutási ideje legfeljebb néhány nap. Bár a tevékenységi körök változását be az adóhatóságnak jelentjük be, érdemes odafigyelnünk arra, hogy a társasági szerződésbe átvezessük azokat. Hosszabb ideig húzódhat el az eljárás, amennyiben az adott tevékenység engedélyköteles, annak beszerzése akár több hétig eltarthat. A cégek által választható tevékenységek listája megtalálható a KSH holnapján ágazati, alágazati, illetve szakágazati bontásban, részletes tartalmi meghatározással, melynek segítségével azt is kideríthetjük, hogy a választott tevékenységi kör engedélyköteles-e. Az egyes tevékenységekre rákereshetünk TEÁOR kódjuk szerint, vagy szövegrészlet megadásával. Ne feledjük, hogy a cég ilyen típusú változásai miatt a könyvelőnkkel kötött szerződés felülvizsgálata is szükségessé válhat. (Hogy miért felelős a könyvelőnk és miért nem, arról itt olvashat bővebben.)
Egyéb változások bejelentése
A tevékenységi körök megváltoztatásával párhuzamosan jogosan felmerülhet, hogy cégnevünket, székhelyünket is megváltoztassuk. Az új cégnév kiválasztásakor nem árt figyelnünk arra, hogy annak az országban bejegyzett más cégek elnevezésétől egyértelműen különböznie kell, ez segíti elő ugyanis a cég azonosítását.
Új székhely létesítésekor be kell szereznünk a székhelyül szolgáló ingatlan ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonosának a hozzájáruló nyilatkozatát – melyben engedélyezi, hogy ingatlana a cég székhelyéül szolgáljon, emellett az új székhely bejelentésével egyidejűleg cégtáblát kell kihelyeznünk az ingatlanon.
Profilváltáskor dönthetünk úgy, hogy a vállalkozás tulajdonosi szerkezetén is változtatunk. A tagsági részesedés átruházása során fontos, hogy kikössük az elővásárlási jogot – mellyel a tag, a társaság vagy a taggyűlés által kijelölt személy élhet. A fenti változásokhoz a vállalkozás társasági szerződését kell módosítanunk és azt a cégbírósághoz benyújtanunk. Ha egyéb változás is történik a cégben és ezért a társasági szerződést módosítjuk, a szakértők tanácsa szerint érdemes az új tevékenységi köröket is átvezetni a szerződésbe - bár, mint feljebb mondtuk, ez nem kötelező.
Fontos figyelni rá, hogy az új Ptk. szabályai szerint a Ptk. hatálybalépését követő első létesítő okirat módosítással egyidejűleg kötelesek a Ptk. rendelkezéseivel összhangban álló továbbműködéséről dönteni, és a legfőbb szervi határozatot a cégbírósághoz benyújtani. (Ha ilyen módosítás nem történik, akkor az új szabályt Kkt. és Bt. esetén 2015. március 15-étől, Kft., Rt. és egyesülés esetén 2016. március 15-étől kell alkalmazni.)