A koronavírus-járvány miatt a turizmuson belül a MICE-ágazat (üzleti rendezvények és kongresszusok piaca) elsőként omlott le és vélhetően utolsóként fog felállni. Egyes vélemények szerint a rendezvényturizmus globális újraindulására legkorábban 2024-ban van esély. A helyzetet nehezíti, hogy már a koronavírus-járvány előtt is a versenytársakhoz képest voltak hiányosságai ennek a szektornak, amire rávilágít a Magyar Turisztikai Ügynökség által május végén publikált új nemzeti turizmusfejlesztési stratégia is – olvasható a Piac & Profit magazin legfrissebb számában.
"A Hungexpo új kongresszusi központja, valamint a Budapesti Kongresszusi Központ egyaránt inkább a közepes nemzetközi konferenciák megrendezésére alkalmasak, ezeken kívül csak kisméretű kongresszusi központokkal rendelkezik a főváros. Prágában a fontosabb kongresszusi központok mindegyike rendelkezik legalább kétezer fős előadóteremmel, valamint három olyan konferenciahotel is található Prágában, amely ezerfőnél nagyobb előadóteremmel bír. Ezzel szemben Budapest egyetlen hasonló kapacitású konferenciahotellel sem rendelkezik" - olvasható a dokumentumban. Rövid távon célként ezért az MTÜ a jelenlegi fejlesztések kivitelezését és általánosan az infrastruktúra jobb felhasználáshoz szükséges képességek fejlesztését jelölte meg.
„Látható, hogy a nagy globális kongresszusokat, amelyeket évente rotálódó helyszíneken rendeztek meg, szétdarabolják ún. hubokra – vagyis kisebb egységekre, így a résztvevőknek nem kell elhagyniuk a kontinensüket vagy a saját régiójukat. Ez a trend Budapest számára is kedvező lehet, mivel elérhetővé válnak olyan nagy kongresszusok, amelyek eddig infrastrukturális kapacitás miatt nem fértek el Magyarországon” – mondta a lapnak Békefi Anna, a Budapest Convention Bureau és Hungarian Convention Bureau márkaneveket is használó Magyar Kongresszusi Iroda ügyvezetője
Az ágazat hatalmas veszteségeket szenvedett. Ganczer Gábor, a Hungexpo vezérigazgatója, a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgálatók Szövetsége (Maresz) elnöke a lap kérdésére elmondta: a koronavírus-járvány miatt 2021-ben is egy teljes fél év kiesik, vagyis a mintegy 1000 milliárd forint árbevételű iparágból 500 milliárd forint bevétel hiányzik. A Hungexpo árbevétele a 2019. évi 8,3 milliárd forint után a tavalyi évben 2,7 milliárd forintra zuhant vissza. "Idén, köszönhetően a második fél év nagy nemzetközi rendezvényeinek reményeink szerint a 2019-es árbevételünk felét tudjuk elérni" - fogalmazott a szakember.
A céges rendezvények vagy konferenciák teljes körű megszervezése és lebonyolítása az egyik profilja például az Eventrend Group-nak is. "Várhatóan nyáron a privát események és a sportrendezvények látogatása, illetve az azok köré szerveződő kiegészítő eseményeken való részvétel indul el először. Nyáron már látható néhány nyilvános rendezvény, elsősorban szabadtéren, a bátrabb cégek is főként kisebb létszámú szabadtéri rendezvényeket vállalnak be. Az üzleti célú rendezvényekben érezhető erősödés - az ajánlatkérések alapján - őszre várható" - mondta a Piac & Profit magazinnak Nagy Gábor, az Eventrend Group alapító-tulajdonosa.
További részletek a Piac&Profitban. A magazinra itt tud előfizetni.