A magyar gazdaságot, az OTP-t és a Richtert is sújtaná a háború

Míg Oroszország és Ukrajna nem tartozik Magyarország fő kereskedelmi partnerei közé – a részesedésük együttesen sem több 4,5 százaléknál –, addig a Richter kitettsége közel 20, míg az OTP Banké 15–16 százalékos. Ám annak hatása nem számszerűsíthető, hogy a háború kitörése miatt veszélybe kerülnének az Oroszország felől érkező energiaszállítások, az esetleges ukrán exodus pedig a hazai munkaerőpiacot érinthetné érzékenyen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cikk eredetileg a Piac&Profit most megjelent száma jelent meg. A lap emellett számos aktuális társadalmi és politikai kérdést feszeget pártatlanul, szókimondóan, miközben a vállalkozások számára is útmutatót ad a mindennapi boldoguláshoz. Vegye le a digitális könyvespolcról az exkluzív interjúkat és vállalkozói sikerrecepteket egyaránt tartalmazó lapot!

Azzal, hogy február 21-én este Vlagyimir Putyin orosz elnök előbb elismerte a szakadárok által uralt ukrajnai területek (Donyec, Luhanszk) függetlenségét, majd katonákat küldött az érintett területekre, az események immár az orosz–ukrán háború közvetlen közelébe sodródtak. Néhány nappal később kiderült, hogy a legrosszabb forgatókönyv vált valóra. Utánajártunk annak, hogy a háború miatt mire számíthat a magyar gazdaság.

(Fotó: Depositphotos)

Ha a makrogazdasági számokat nézzük, akkor akár arra a következtetésre juthatunk, hogy a negatív hatások nem is lehetnek annyira jelentősek. A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi adatai szerint Magyarország külkereskedelmi termékforgalmából a kivitel 2021 első tizenegy hónapjában folyó áron 39 112 milliárd forintot tett ki. Ebből 580 milliárdnyi ment Oroszországba, 867 milliárdnyi pedig Ukrajnába – ez együttesen közel 3,7 százalék.

Valamennyivel magasabb arányt kapunk, ha a tavaly január és november közötti, 38 318 milliárd forintra rúgott behozatalt nézzük. Az Oroszországból származó behozatal értéke ugyanis 1199 milliárd forintra rúgott, míg Ukrajna felől 523 milliárdnyi import lépte át a határt, ezek közösen csaknem 4,5 százalékos részarányt képviselnek.

A puszta számokon túl

Az Oroszországgal való kereskedelmi kapcsolat megszakadásának vagy legalábbis jelentős csökkenésének elemzők szerint az építőiparban, a háztartási eszközök piacán, a tőzsdén, illetve az online kereskedelemben lehetnek káros hatásai. A puszta számok mellett ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy az Orbán-kormány tavaly 15 évre szóló gázellátási szerződést kötött az oroszokkal. Igaz, nem tudni, mi szerepel a szerződésben: előre fizettünk-e, vagy ha nem, akkor a nemzetközi banki csatornákon keresztül vagy más módon. Ez azért lényeges kérdés, mert az Egyesült Államok kilátásba helyezte: az orosz katonai beavatkozást azzal szankcionálná, hogy lekapcsoltatná Oroszországot a SWIFT nemzetközi banki üzenetküldő rendszerről. Márpedig azt, hogy ennek milyen hatása lenne a Magyarország felé irányuló oroszországi gázszállításokra, nem lehet felmérni.

– Az egyik legfontosabb kérdés kétségtelenül az, jön-e a gáz, és ha igen, milyen áron. Mi magyarok erre vagyunk a legérzékenyebbek, egy emiatti esetleges áremelés a gazdaságot megfojtaná – közölte érdeklődésünkre Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

S akkor még nem említettük az egyik legfontosabb magyar–orosz projektet, a Paks–II. beruházást. Miközben az orosz szankcióknak számos tovagyűrűző negatív hatása lehet, e helyütt legyen elég csak a német autógyártók keresletkiesésére utalni, az ugyanis a magyarországi üzemeket is érzékenyen érintené.

– Ukrajna esetében az a nagy kérdés, a háború hatására hányan menekülnek a környező országokba, így Magyarországra, s ez utóbbit hogyan tudjuk majd kezelni – mutatott rá Németh Dávid.

A BUX-nak sem tesz jót

A hazai vállalatok közül elsősorban az OTP Bank és a Richter tekinthető érintettnek.

– Mindkét hazai tőzsdei cégnek vannak orosz érdekeltségei, sőt az OTP-nek ukrán üzleti része is – hívta fel a figyelmet Miró József, az Erste Bank stratégája a Trend FM Reggeli Monitor című műsorának január végi adásában. Ezért e két társaságnak nagyon nem mindegy, hogy kialakul-e nyílt háború Ukrajna és Oroszország között, és ha igen, az mennyi ideig tart, illetve milyen nyugati szankciókkal jár Oroszországgal szemben.

Ugyanakkor Miró nem tartja valószínűnek, hogy ha nyílt háború is lesz, az valamilyen szankció révén érintené az egészségügyi szektort. Sőt. Az orosz–ukrán feszültség az elmúlt időszakban gyengítette az orosz rubel árfolyamát, amely az exportbevételeknél még jótékony hatással is lehet a Richter nyereségére. Persze az Erste elemzője szerint nagy kérdés, hogy az esetleges háború hogyan befolyásolná a gyógyszerkereskedelmet, azt mennyire akasztaná meg.

No de lássuk, mit mutatnak a számok! A Richter konszolidált árbevétele 2021 első háromnegyed évében 454 milliárd forint lett, amelynek 80 százaléka származott a gyógyszergyártásból (a tavalyi teljes üzleti évének számait a gyógyszercég lapunk nyomdába kerülésének napján, február 28-án tette közzé). E közel 364 milliárdos összértékből mintegy 61 milliárdot tett ki Oroszország, közel 10 milliárdot pedig Ukrajna – azaz a két ország részesedése együttesen 19,5 százalékot képviselt, ami semmiképpen nem tekinthető alacsony aránynak. Míg Oroszország – az Egyesült Államok után – a Richter második legnagyobb piaca, addig Ukrajna a nyolcadik.

Árnyalatnyival kisebb a súly, ha a 2021 első kilenc hónapjában 124,4 milliárdot kitett nőgyógyászati értékesítést nézzük. Ahhoz ugyanis Oroszország hozzájárulása 20,6 milliárd, Ukrajnáé pedig 2,4 milliárd forint volt, ez közel 18,5 százalékos részesedésnek felel meg. „Az orosz nagykereskedelmi piac folyamatos átalakulása, valamint a patikaláncok romló fizetőképessége miatt a Richter kiemelt figyelmet fordít arra, hogy konzervatív vevői hitelpolitikát folytasson” – olvasható a cég gyorsjelentésében.

A Richterhez képest az OTP Banknak valamennyivel kisebb a kitettsége az egymással konfliktusba keveredett országokkal szemben. A legnagyobb hazai hitelintézet tizenegy országban 2021 első kilenc hónapjában elért 951 milliárd forintos összbevételéhez Oroszország közel 85 milliárdot, Ukrajna pedig 57,5 milliárdot tett hozzá, ami együttesen 15 százalékos részesedésnek felel meg. Mások a két ország arányai az eredményt illetően. Az OTP-csoport 335 milliárd forintos 2021 első kilenchavi össznyereségéből ugyanis Ukrajnában termelődött több, közel 29 milliárd, Oroszországban pedig durván 24 milliárd – azaz a két ország a tizenegy államban tevékenykedő OTP-csoport összprofitjának csaknem 16 százalékát adta. Ukrajnánál nagyobb nyereséget Magyarországon kívül csak Bulgáriában ért el a Csányi Sándor vezette hitelintézet. „Arról nem beszélve, hogy ha lekapcsolják Oroszországot a nemzetközi átutalási, úgynevezett SWIFT-rendszerről, az OTP egész oroszországi működésének további létét kérdőjelezné meg” – villantott fel egy még nagyobb veszélyt Miró József.

Kevesebb figyelmet fordítottak a befektetők a Mol-ra, hisz az orosz–ukrán háború lehetősége alapvetően a Richter és az OTP Bank részvényeinek tőzsdei árfolyamát vetette vissza. Pedig az utóbbi évtizedekben magát immár regionális multivá kinőtt energetikai vállalatcsoport Oroszországból történő kőolajszállításai is elakadnának – mutatott rá Miró. Ám, mintegy megnyugtatásul, arra emlékeztetett, hogy a Mol elegendő, nagyjából száznapnyi ellátást lefedő olajtartalékkal rendelkezik.

Az inflációt is növelheti

Összességében elmondható, hogy bár Oroszország és Ukrajna együttes részesedése Magyarország külkereskedelmében nem meghatározó, az egyes cégek – jelesül az OTP Bank és a Richter – kitettsége jelentősnek tekinthető. Miközben az Oroszországra kivetett szankciók és a gazdasági tevékenység háború miatti visszaesésének az is lehet a következménye, hogy drágábban juthatunk élelmiszerhez és energiához, ami csak még feljebb lökné a januárban amúgy is 14 és fél éves csúcsra (7,9 százalékra) futott hazai inflációt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo