A legkockázatosabb: az építőipar és Nógrád megye

Az elmúlt három évben folyamatosan és nagymértékben nőtt a cégbedőlések aránya, és ez a trend 2012-ben is tovább folytatódott. 2012-ben 4,07 százalékos cégbedőlési arány jellemezte a magyar cégvilágot, azaz átlagosan 100 cégből több mint négy alig egy év alatt fizetésképtelenné vált. Az iparágakat tekintve továbbra is az építőipar, a megyék közül Nógrád megye cégei a legkockázatosabbak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Bisnode csoport az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan idén is elkészítette elemzését, mely 2010-2012 vonatkozásában vizsgálja a magyar gazdaságban a vállalkozások összetételét, az iparágak jelentőségének, kockázatosságának állapotát, változását, és a fizetési késések alakulását.

Társas vállalkozások száma, összetétele, új cégalapítások

Míg a cégalapítási kedv 2010-ről 2011-re 3,45 %-kal növekedett, addig 2012-ben jelentősen visszaesett, és több mint 20%-kal kevesebb új vállalkozás alakult. Ilyen kevés új vállalkozást évek óta nem jegyzetek be. 2010-ig stabilan évi 50 ezer cég jött létre, azonban 2012-ben ez a szám 40 ezer körülire csökkent.

Vége lehet a halaszott fizetéseknek
Március közepétől 30 nap lehet a fizetési határidő minden kereskedelmi ügyletben. A késedelmi kamat a jegybanki alapkamat plusz 8 százalékpontra nőhet, és plusz behajtási költségtérítés is jár az eladónak. A rövidebb fizetési határidő kötelezettsége radikálisan javíthatná a kis- és középvállalkozások likviditását.
Magyarországon 2012 végén közel 562 ezer társas vállalkozás működött, több mint 2011 végén. Évről évre nő az aktív cégek száma hazánkban, azonban ez a növekedés egyre kisebb mértékű, és várható, hogy hamarosan csökkenni fog a számuk. 2009 és 2010 között még több mint 4 %-kal nőtt a cégszám, 2010-ről 2011-re visszaesett a növekedés mértéke 0,17 %-ra, és 2012 végét 2011 utolsó napjához hasonlítva szintén csekély, mindössze 0,18 %-os növekedés volt tapasztaltható.  Nem feledkezhetünk meg azonban arról sem, hogy 2012-ben számos olyan jogszabályi változtatás is történt, melyek inkább megnehezítették, mint megkönnyítették a cégalapítást. Ennek is betudható, hogy a cégek száma az elmúlt évben nem emelkedett olyan jelentősen.

Egyre több iparágban már csökken a működő cégek száma. 2011-ről 2012-re a legnagyobb mértékben az építőiparban volt ez tapasztalható, azaz a szektorra jellemző magas felszámolási számot már nem tudta ellensúlyozni a cégalapítások száma. Még mindig növekszik azonban a szolgáltatásokkal foglalkozó cégek száma, és 2011-ről 2012-re 4,55 %-os cégszám növekedés történt a szektorban.

Megyei bontásban az látszik, hogy még a megyék zömében nő a cégek száma, addig a legtöbb céget számláló fővárosban már elindult a vállalkozások számának csökkenése. Budapesten 0,11%-ot csökkent a működő cégek száma; a legnagyobb mértékű emelkedés  (2,54 %) egy év alatt Csongrád megyében volt.

 

Működő társas vállalkozások megyénként 2012. jan. 1 és 2013. jan. 1. között

Fizetési határidők, fizetési késedelmek

Az átlagos fizetési határidő Magyarországon évek óta 29-30 nap körül van. Mindössze az építőipar és a papíripar lóg ki sorból, itt ugyanis 40 nap feletti határidőket szabnak a szektor szereplőinek: az építőiparban  42 napos határidőre kellene az iparágba tartozó cégeknek számláikat kifizetni, a papíriparra pedig 46 napos átlagos fizetési határidő jellemző. Amennyiben a tervezett törvényt elfogadják, mely szerint 30 napos fizetési határidőt engedélyezhetnek maximum a számlakiállítók, ennek a két iparágnak fogja okozni a legnagyobb nehézséget az új rendelet. A lánctartozások miatt ugyanis valószínűtlen, hogy ezek a szektorok hamarabb tudnak majd fizetni, így rövidebb határidő esetén feltehetően a fizetési késedelmek fokozódnak majd.

Hogyan kerüljük el a bedőlést?
A hazai vállalkozások több mint 4%-a bedől, azaz 100 cégből átlag 4 válik egy éven belül fizetőképtelenné. Az elmúlt 5 évben a helyzet folyamatosan romlott, a bedőlési arány megduplázódott a 2008-as szinthez képest. Összegyűjtöttünk néhány figyelmeztető jelet, amely segít elkerülni, hogy tömegessé váljanak a kifizetetlen számláink.
Keleti József, a Bisnode csoport magyarországi Country Managere szerint a szerződéskötés előtt minden szektorban elengedhetetlen a fizetési szokások alapos vizsgálata, mivel ha egy partnerünk másoknál általában nagy késéssel egyenlíti ki számláit, akkor feltehetően a mi számlánkat is késve fogja fizetni.  A Bisnode fizetési tapasztalat program adataiból jól látszik, hogy sajnos a fizetési késedelmek nőnek, és 2012-ben amennyiben egy cég késedelembe esett számlái kifizetésével, akkor átlagosan 23 nappal később teljesített csak. Az ilyen mértékű késedelmek egy vállalkozás esetén komoly likviditási problémákat okozhatnak, ezért a fizetési feltételek kialakításánál, és utólagos fizetés engedélyezésekor meg kell vizsgálni a partner megbízhatóságát és fizetési szokásait.

Ma átlagosan csupán a számlák 56%-át fizetik határidőben a cégek, ezért sajnos a magyar cégeknek számláik közel felénél egy napnál nagyobb késedelemmel kell számolniuk. Ez az érték az elmúlt időszakban javult, mivel 2011-ben csupán a számlák 52 %-át fizették időben a vállalkozások. Sajnos ez az eredmény nem feltétlenül jelzi a fizetési morál javulását. Ennek oka, hogy egyre többen szabnak szigorúbb fizetési feltételeket, és csak akkor teljesítenek, ha már a fizetés megtörtént.

Nógrád megyében a cégek csupán 39 %-a fizeti határidőben számláit, míg Tolna, Somogy és Fejér megyében a vállalkozások 60 %-a időben fizet. A fizetési késedelem megyénként jelentősen eltér. Az országos átlagnál magasabb fizetési késedelmekkel kell számolni Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Somogy megyében és Budapesten.

Fizetésképtelenségi eljárások, szektoriális kockázatok

A fizetésképtelenségi eljárások száma továbbra is növekedett, azonban a tavalyi csúcs, 16 %-os emelkedéshez képest, a felszámolási eljárások száma most „csak” 12%-kal lett magasabb. Az idei csúcsot a végelszámolások esetszáma állította fel, hiszen több mint 20%-kal emelkedett 2011-hez képest. A csődeljárások esetében  kismértékű csökkenés volt tapasztalható, közel 3%-kal kevesebb ilyen típusú eljárás indult 2012-ben, mint 2011-ben.

2012 elején még jóval magasabb volt a felszámolási eljárások száma, mint 2011 azonos időszakában. A tavalyi év végére azonban már a 2011-es érték alá csökkent a felszámolások száma. Remélhetőleg ez egy jó jel a jövőre nézve és a tendencia továbbra is folytatódik majd, és az eddigieknél kisebb, vagy legalábbis kevésbé növekvő bedőlési aránnyal kell majd számolnunk.

2008-ban még 2,33 %-os bedőlési arány (felszámolások és csődök cégszámhoz viszonyított aránya) volt jellemző a hazai vállalkozásokra, mára ez az érték már elérte a 4,07 %-ot. A válság elején 100 cégből átlagosan kettő vált egy év alatt fizetésképtelenné, mára ez a szám már 4. 2008 és 2012 között gyakorlatilag lineárisan nőtt a felszámolás vagy csődeljárás alá kerülő cégek aránya. A legnagyobb ugrás a válság kezdete után (2008-2009 fordulóján) volt, azóta évente átlagosan 0,4 százalékponttal nőtt a bedőlési arány.

A 10 legkisebb bedőlési arányt felmutató iparág 2012-ben

A legkisebb bedőlési aránnyal rendelkezők listáján három új belépő van. Az elmúlt 2010-ben és 2011-ben még nem szerepelt a listában a vegyipar, a gépipar és kommunális tevékenységet végző cégek, mára azonban felkerültek a legkisebb bedőlési arányú iparágakat tartalmazó listára.

A cikkben vázolt sok rossz eredmény mellett azért örömteli, hogy bizonyos iparágaknak idén sikerült jelentősen lefaragniuk bedőlési arányukból, ami utalhat az egyes iparágak enyhe stabilizálódására. A vegyipar, a bányászat, a fémalapanyag és gumitermék gyártás, valamint a textilipar bedőlési aránya jelentősen csökkent 2011-ről 2012-re.

Az építőipar negyedik éve, 2009 óta áll az első helyen – 6,74 %-os értékkel – a legnagyobb bedőlési arányt felmutató iparágak TOP10-es listáján, pedig 2008-ban még a legkockázatosabb 10 szektorban sem volt benne akkori 1,23 %-os bedőlési arányával. A 2012-es év nagy meglepetése, hogy az Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység ágazata ilyen sokat esett vissza, míg 2011-ben a 9. helyet foglalta el a listán, most a 3. lett. Szintén sokat romlott az Élelmiszer, ital, dohánytermék gyártása szektor helyzete.

A 10 legnagyobb bedőlési arányt felmutató iparág 2012

Megyei bontásban tekintve Pest megye évek óta a legkisebb kockázatú megye. A tavaly még majdnem a legkockázatosabb megyének talált Komárom-Esztergom megye most hirtelen feljött a 2. helyre. Szintén sokat javított még helyzetén Zala, illetve Veszprém megye, mindkettő 6 helyezéssel került előrébb a listán a 2011-es eredményéhez képest. Feltehetően ezekben a megyékben már stabilizálódott a cégszerkezet, és azon vállalkozások, akik a csőd szélén voltak, már korábban bezártak. A Főváros cégei viszont sokkal kockázatosabbá váltak, hiszen a viszonylag előkelő 4. helyről a 13. helyre csúszott. Nagyon nagymértékben növekedett a cégbedőlések aránya Bács-Kiskun megyében is, amely az ezt megelőző évi 7. helyéről 2012-ben a 19.,  majdnem a leginkább kockázatos megye lett.

Mi várható 2013-ban?

A főváros cégeinek helyzete jelentősen romlott 2012-ben, mivel a vállalkozások bedőlési aránya is sokat nőtt, illetve az átlagos fizetési késedelem is emelkedett. Mivel itt tevékenykedik a legtöbb cég, ezért sajnos a romló adatok nem sok jóra utalnak.  Bizakodásra az adhat okot, hogy a harmadik negyedévben lecsökkent a felszámolások száma. Bízunk benne, hogy a csökkenés oka nem annak köszönhető, hogy a hitelezők év végén inkább saját eredményeikkel voltak elfoglalva, és nem volt energiájuk a nem fizető partnereikkel szemben eljárást indítani.

Remélhetőleg a fizetésképtelenségi eljárások számának csökkenése már a stabilizálódás jele, és ahogy néhány megyében jelentősen csökkent a bedőlési arány, úgy fog más területeken is javulni a helyzet. Mint ahogy a cégalapítások és az aktív vállalkozások száma is mutatja, hazánkban - a korábbi évekkel ellentétben - már nem nő gomba módra a vállalkozások száma, sőt 2013-ben már cégszám-csökkenést is várhatunk, hacsak nem történik olyan gazdaságpolitikai intézkedés, ami a cégalapítást ösztönzi. A cégszám-csökkenés önmagában nem jelent rosszat, sőt remélhetőleg egy kisebb, de stabilabb cégszerkezetet eredményez.

Keleti József azonban továbbra is alapos körültekintést javasol üzletkötés esetén, valamint minden eddiginél fontosabbnak tartja a megrendelők fizetőképességének folyamatos nyomon követését, azaz monitorozását. Így a cégek üzletmenetük stabilizálására fordíthatják energiájukat, mivel automatikusan értesülnek, ha valamelyik megrendelőjük kockázatossá válik, és minden szükséges lépést megtehetnek, hogy megvédjék magukat a nemfizetési kockázatoktól.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo