A lakásépítési láz ellenére egyre óvatosabbak a kisebb fejlesztők

A következő 2 évben több mint 9000 új építésű, nem családi kivitelezésű lakás jelenik majd meg az ingatlanpiacon, de az igény ennek sokszorosa, így a nagy beruházók még mindig viszonylag gyorsan képesek eladni a lakások többségét. A kisebb és közepes fejlesztők viszont sokkal óvatosabbak, és ezt jelzi, hogy az új projektek 75 százalékánál kevesebb, mint 50 lakás épül – derül ki az otthonterkep.hu április közepén készült összegzéséből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új beruházások kevesebb mint ötödénél jellemző, hogy 100 lakásnál többet építenek, viszont az összes épülő otthon 36 százaléka ezekhez tartozik. A piac derékhadát adó közepes és kisebb ingatlanfejlesztők azonban nem merészkednek tovább a 40-60 lakásnál: Budapest esetében azért, mert bár kedvelt kerületrészekről van szó, már nagyon sok ott a tőkeerősebb versenytárs, míg a vidéki várások esetében eleve kisebb a kereslet, vagy csak nagyon exkluzív műszaki tartalmú társasház vagy lakópark élhet meg a piacon.

Aki nem emel bért, kikopik a piacról
Az építőiparban országos szinten idén 10-12 százalékos lehet a növekedés az előző évhez képest az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) prognózisa szerint – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az M1 aktuális csatornán. Mindez azzal magyarázható, hogy minden alágazatban bővülés várható. Példaként említette az infrastrukturális beruházásokat – ahol megérkeztek az ezekhez szükséges európai uniós források –, az épület-, valamint lakásépítéseket, lakásfelújításokat, a lakosság megrendeléseit. Koji László kifejtette: a lakásépítéseket tekintve az összes építkezés több mint 60 százaléka a fővárosra és annak agglomerációjára koncentrálódik. Budapest különleges eset az országon belül: minden alágazatban itt van a legnagyobb kereslet az építőiparral szemben – mondta.
Az ÉVOSZ elnöke közölte: országosan kevés a jó szakember, ezért az építési vállalkozóknak meg kell tudniuk fizetni őket. Ez a folyamat már elindult, mert mint mondta, idén az építőipari vállalkozások már 10-15 százalék közötti bruttó béremelést hajtottak végre. A szakszövetség elnöke szerint „aki ezt nem tudja megtenni, annak nem lesz szakembere, és kikopik a piacról”.
„Budapesten a következő két-három évben továbbra is a kisebb lakásszámú beruházások lesznek jellemzők. Még mindig túl sok a kockázat ahhoz, hogy a fejlesztők tömegesen vágjanak bele a 200 lakásnál nagyobb építkezésekbe. Egyrészt azért, mert a vállalkozók 30-40 százaléka kevés referenciával és a nagyokhoz képest rosszabb hitelfeltételek mellett vág bele az üzletbe, másrészt azért, mert a rohamosan növekedő kivitelezési költségeket kénytelenek ők is beépíteni a már most is kiugróan magas lakásárakba, amit egyre kevesebben tudnak vagy akarnak megfizetni” – vetítette előre a várható fejleményeket Mester Nándor, az Otthontérkép.hu vezető elemzője.

A szakértő ezzel kapcsolatban hozzáfűzte: néhány megyeszékhelyt kivéve a nagyobb városokban a 100 lakásnál nagyobb beruházásoknak gátat szab a kereslet, inkább arra lehet számítani, hogy a 6-7 emeletes társasházak mellett megint feltűnnek a sorházak, a 2-3 szintes tömbházak és a családi házas lakóparkok. A Balatonnál és a Velencei-tónál inkább az exkluzív, akár zárt nyaralónegyedek lehetnek népszerűek, amire már Siófokon, Keszthelyen, Balatonlellén és Fonyódon is van példa, illetve előkészületben vannak ilyen projektek.

Becslések szerint 2019 közepéig több mint 9000 új, vállalkozó cégek által építtetett lakás árasztja el az ingatlanpiacot. A már meghirdetett projektek jó része legkésőbb 2018 végéig elkészül, az ez utáni időszak és az újabb projektek megjelenése nagyrészt a lakásáfa-csökkentés meghosszabbításának is függvénye. Az Otthontérkép információi szerint a fejlesztők folyamatosan ostromolják a kormányzatot az 5 százalékos szint meghosszabbítása érdekében. Az érvényes rendelet szerint 2019 végéig él ez a szint, majd visszaáll 27 százalékra.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo