A kormány nem állhat a technológiai fejlődés útjába

Az észt miniszterelnök szerint a kormányok nem állhatnak a technológiai fejlődés útjába. A politikus múlt heti amerikai útján tárgyalt az Uber vezető tanácsadójával. Észtország egyike azon európai országoknak, ahol először készül törvényi keretrendszer az utazásmegosztás szabályozására.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem állhatunk a fejlődés útjába - Kép: Pixabay

Taavi Rõivas észt miniszterelnök múlt heti amerikai útján többek között David Ploufee-fal, az Uber stratégiai vezetőjével, igazgatótanácsi tagjával  is találkozott. Az egyeztetés során a két fél a megosztás gazdaságában rejlő lehetőségekről is tárgyalt. „Látható, hogy a gazdaság globális mértékben változik, új ágazatok jelennek meg és növekednek gyors mértékben. A kormányoknak segíteni, és nem gátolni kellene az innovációt. Az Uberrel való együttműködés a megfelelő irányt jelenti számunkra” – fogalmazott az észt miniszterelnök. „Észtország a világ leginnovatívabb digitális közszolgáltatásaival rendelkezik, az ország a digitális technológiai fejlődés szinonimájává vált. Az, hogy Észtország az utazásmegosztás szabályozásának úttörője Európában, az online világ meghódítását célzó tradíció folytatása” – mondta Ploufee.

Az észt parlamentben Európában először olyan törvényjavaslatot terjesztettek be, amelyben nem tiltanák, hanem szabályoznák – és így hosszú távon is lehetővé tennék az Uberhez hasonló digitális platformok működését. Magyarországon az év eleji taxistiltakozás hatására mindinkább közellenségként kezeli a hatóság az Ubert. Először az adóhatóság és valamilyen indíttatásból a BKK zaklatta az Uber-sofőröket, majd miután ezzel nem értek célt, a szabályozást változtatták meg úgy, hogy még a sofőrök rendszámát is helyben levehessék az ellenőrök, március közepétől pedig új szabályozás lépett életbe, amely szintén a fuvarközvetítő céget célozza. Bár a kormányzat szerint nem szándékoznak betiltani az Ubert, az intézkedések egyértelműen arra irányulnak, hogy megnehezítsék, illetve ellehetetlenítsék a szolgáltatást végzők tevékenységét.Pedig egy egységes szabályozás a megosztás alapú kezdeményezésekre a költségvetésnek is jól jönne és az egész helyzetet egy csapásra megoldaná.

Drágább lesz az agglomerációs Uber
Ötszáz forinttal drágább lesz minden repülőtéri Uber-fuvar – ez lesz az egyik következménye annak, hogy az utazásmegosztó autói külön tarifáért immár az agglomerációba is hívhatók. Így az Uber újabb frontot nyit a taxisokkal szemben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo