„Lényeges eltérés van a kölcsönzés motivációjában a fizikai, illetve a szellemi munkakörökben. Míg az előzőek esetében a megrendelés hullámzásához való alkalmazkodás, a szezonális munkaerőigény kielégítése a fő cél, addig az összes kölcsönzött munkaerő 10-15 százalékát kitevő szellemi munkakörök esetében más a motiváció. Ügyfeleink túlnyomórészt olyan nemzetközi vállalatok, amelyek valamilyen állandó munkakör betöltését szeretnék ebben a formában megoldani. Az ügyfelek által »Try and Hire«-nak nevezett módon mindkét fél számára megnyílik a lehetőség a másik megismerésére és kölcsönös elégedettség esetén az állandósításra” – mondta Dobár Attila, a Job Kft. ügyvezető igazgatója. Nemegyszer csak az anyavállalat által életbe léptetett létszámstop az a kényszerítő erő, amely a kölcsönzés irányába tereli a cégeket, ennek ellenére folyamatosan nő azok aránya, akik kölcsönzött munkavállalóból állandó állományban lévővé válnak
Az elhelyezkedni szándékozók szemszögéből nézve a kölcsönzött munkaerőként vállalt munka legalább annyi előnyt kínál, mint ha állandó szerződés keretében történik a foglalkoztatás. Rugalmas, lehetővé teszi az adott feladatkör és munkahely lényegi megismerését, a pénzügy, a marketing, az értékesítés és az adminisztráció legkülönbözőbb területein kínál munka- és tapasztalatszerzési lehetőséget. A Munka Törvénykönyve ekvivalenciaelvének megfelelően az így dolgozók emellett ugyanazokban a juttatásokban részesülnek, mint a hasonló munkakörben ott dolgozó társaik. A kölcsönzött munkavállalók egyáltalán nem élik meg hátrányként az e foglalkoztatási típusban való munkavállalást, hiszen ugyanolyan biztos jövedelemforrást jelent számukra, mint az alkalmazotti jogviszony. (A kölcsönzés szabályai is változtak az új munkatörvénykönyv hatálybalépésével, a szabályozásról itt olvashat.)
Különösen a pályájuk elején járó diplomásoknak jelent komoly lehetőséget a kölcsönzés. Munkavállalóként van lehetőség a legváltozatosabb munkakörök kipróbálására, ráadásul az önéletrajzban mind a két céget, a kölcsönzőt és a megbízót is jogosan lehet feltüntetni.
„Számos olyan vezetőt ismerünk, aki valamikor általunk kölcsönzött munkavállalóként került a mostani munkaadójához, és futott be sikeres karriert. Kölcsönzöttként dupla esélyt kap az illető: mind a későbbi állandó alkalmazásra, mind az esetleg máshol történő elhelyezkedésre lehetőséget kap, aki kölcsönzöttként dolgozik. Bővülés esetén a cégek elsőként mindig a kölcsönzöttek közül választanak, ha pedig valaki máshol szeretne valahol boldogulni, előnyként jelenik majd meg, hogy a megbízó cégnél dolgozott” – vélte Dobár Attila.
Az elmúlt néhány hónap a munkaerő-kölcsönzés dinamikus bővülését hozta. A létszámstop és a bővülő termelési igények közötti ellentmondás feloldásának egyik megoldását kínálja a kölcsönzött munkaerő. Mindebben a gazdasági helyzet kettőssége látszik: a vállalatok egyelőre kivárnak a beruházásokkal, miközben már szeretnének élni az élénkülő gazdaság kínálta lehetőségekkel.