A fogyasztót is büntetik, ha késve fizet?

Ha áruk vagy szolgáltatások árának megfizetésével valaki késedelembe esik, akkor a törvény alapján késedelmi kamatot köteles fizetni. Több esetben arra is lehet számítani, hogy a jogosult behajtási költségátalányt is követel a késedelmi a kamat felett. Az utóbbi időben előfordult, hogy szolgáltatók magánszemélyektől is követelték a behajtási költségátalány kifizetését. Mire szolgál a behajtási költségátalány? Ki kötelezhető ennek megfizetésére? Szakértőnk segít!

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A behajtási költségátalány lényege, hogy vállalkozások közötti kereskedelmi ügyletre vonatkozó szerződés esetén, ha az ügyletből eredő fizetési kötelezettségével az egyik fél késedelembe esik, akkor a másik fél 40 eurónak megfelelő forintösszegre tarthat igényt. Ennek felszámításának lehetőségét külön törvény biztosítja.

Kép: PP

Kereskedelmi ügylet minden olyan ügylet, amelynek tárgya fizetés ellenében áruk adásvétele vagy szolgáltatások nyújtása, amelyet vállalkozások, illetve vállalkozások és szerződő hatóságok között bonyolítanak le.

A 40 eurónak megfelelő költségátalányt forintban kell megfizetni. Az átváltás árfolyama pedig a Magyar Nemzeti Bank - késedelem kezdőnapján érvényes - hivatalos deviza-középárfolyama.

A költségátalány célja, érvényesítése

A behajtási költségátalány célja, hogy egyrészt ösztönözze a fizetési kötelezettségek határidőben való teljesítését, másrészt a követelés behajtásának költségeit fedezze. (Minden harmadik európai kis- és középvállalkozás fennmaradását a késedelmes fizetések fenyegetik.) Ez persze nem jelenti azt, hogy ha a követelés behajtásával 40 eurónál több költség merült fel, azt ne lehetne követelni a késdelembe esett féltől. A költségátalány összegén feletti költségeit a jogosult kártérítésként követelheti, valamint igényt tarthat a késedelmi kamat megfizetésére is. A 40 eurónak megfelelő költségátalány akkor is jár, ha a jogosultnak ténylegesen ennél kevesebb költsége merült fel a behajtással. A törvény azt is kimondja, hogy a költségátalányt szerződésben kizárni vagy 40 eurónál alacsonyabb összegben meghatározni érvényesen nem lehet.

A behajtási költségátalány akkor jár, ha erre a jogosult igényt tart. A jogosult ezt a késedelem bekövetkezésétől számított egy éven belül követelheti. A fizetésre kötelezettnek joga van ahhoz, hogy késedelmét kimentse, azaz igazolja, hogy önhibáján kívüli okból nem fizetett határidőben. Ennek sikere esetén a költségátalányt nem kell megfizetnie.

Módosult szabály
A behajtási költségátalány márciusban módosult szabályaival kapcsolatban több kérdés is felmerült, amelyekre az adóhatóság egy részletes útmutatóval válaszolt. Az RSM-DTM szakértőjének segítségével kerestük a választ a legfontosabb kérdésekre.
Kell-e a fogyasztónak behajtási költségátalányt fizetnie?

Amint a fentiekből látható volt, a törvény a vállalkozások közötti, illetve a vállalkozások és szerződő hatóságok közötti szerződések esetén teszi lehetővé a behajtási költségátalány követelését. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződés esetére ez nem vonatkozik. Azaz a fogyasztótól a törvény alapján a behajtási költségátalány automatikusan nem követelhető.

Ez nem azt jelenti, hogy a fogyasztó késedelme esetén ne lehetne a követelés érvényesítésével járó költségeket behajtani. Azonban ezt nem behajtási költségátalányként, hanem kártérítésként lehet megtenni, aminek során bizonyítani kell, hogy ténylegesen mekkora költség merült fel a behajtással.

Szintén nem kizárt, hogy fogyasztóval szemben késedelem esetén a vállalkozás bizonyos feltételekkel költségátalányt vagy más átalány-kártérítést (pl. kötbért) követeljen. Erre viszont csak akkor van lehetősége, ha a költségátalány összege, szabályai a fogyasztóval kötött szerződésben meghatározásra kerülnek, és megfelelnek a jogszabályoknak, így a jóhiszeműség és tisztesség követelményeinek is. Viszont kizárólag a fent említett törvény alapján, automatikusan, behajtási költségtalányra a fogyasztóval szerződő fél (pl. szolgáltató) nem jogosult.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis & Szabó ügyvédi iroda

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo