Az egyenes adózás során az eladó áfás számlát állít ki a vevőnek, amelyet az utóbbi levonhat a költségeiből, míg az eladó az áfa összegét megfizeti az adóhatóságnak – mondta Ágoston Péter, az RSM DTM nemzetközi adó-képviseleti vezetője. „A fordított áfánál azonban a vevő fizeti be az áfát, és ő is vonhatja le, így mind a befizetés, mind a levonás egy kézbe került. Ennek segítségével lehetségessé válhatott volna visszaszorítani az olyan típusú áfacsalásokat, amelyek során az eladó nem fizeti meg a hozzá beérkezett áfát, ezzel szemben a vevő levonja azt költségeiből” – hangsúlyozta az adószakértő a GazdaságTv-nek adott interjújában.
A fordított áfa bevezetése tavaly a gabonakereskedelemben és a termelésben sikerrel szorította vissza az feketegazdaságot. (Eltűntek a gabonanepperek.) Magyarország ezért a sertéstenyésztésben, illetve a sertések takarmányaiként felhasznált növények kereskedelmében is bevezette volna a fordított áfát, Brüsszel azonban elmeszelte a magyar kezdeményezést.
„A fordított áfakör alá bevonható termékek között vannak azonban a mobiltelefonok és az integrált áramkörű eszközök is. Ezeket Hollandia tavaly nyáron már bevonta a fordított áfa hatálya alá, indokolt lenne nálunk is bevezetni a fordított adózást ezeknek a termékeknek a belföldi kereskedelmére” – vélte Ágoston Péter, aki szerint az uniós adóhivatalok statisztikából világosan kitűnik, hogy a fordított áfa bevezetése az adott országban hatékonyan csökkenti a visszaéléseket.