Az amerikai Szövetségi Repülésügyi Hatóság illetékesei szerint feltehetően mindkét katasztrófánál az automatika egyik érzékelőjének hibás működése volt az ok. Ugyanakkor az American Airlines egy, a géptípust repülő pilótája elmondta: az új géptípus bevezetésénél csak egészen rövid tájékoztatást kaptak annak biztonsági automatikájáról azzal, hogy miután a típus korábbi gépeit vezették, lényegében a 737 Max-ot is ismerik. Ez volt amögött, hogy a rendszer hibás bekapcsolódása után a pilóták képtelenek voltak azt kikapcsolni.
Az első, az indonéz légitársasághoz tartozó gép lezuhanása után a pilótákat a Boeing arról tájékoztatta, hogy 2018 végére módosítják a 737 Max szoftverét – erre azonban még mindig várni kell, a gyártó most áprilisra ígéri a frissítést.
Eközben a gépek százai világszerte várnak a felszállási engedélyre. A szakértők szerint a változás
Az amerikai közlekedési tárca közben vizsgálatot rendelt el a szövetségi légügyi hatóságnál (FAA) a Boeing kifogásolt típusainak engedélyezése ügyében – jelentette internetes oldalán a The Wall Street Journal.
A minisztérium azt vizsgálja: megfelelőek voltak e a gépek biztonsági rendszerei, és megalapozottan adták-e ki rájuk a repülési engedélyeket. A lap megjegyezte: az Egyesült Államokban rendkívül szokatlan, hogy szövetségi ügyészek vizsgálják kereskedelmi repülőgépek műszaki adatainak jóváhagyását, e folyamat részleteit, illetve a repülési engedélyek kiadásának rendjét. A szövetségi biztonsági vizsgálatokat ugyanis mindig polgári peres eljárás keretében végzik el.
A chicagói székhelyű Boeing szóvivője elhárította a kommentárt, arra hivatkozva, hogy a vizsgálatok ideje alatt nem válaszol jogi vagy a kormányzati vizsgálatokat érintő kérdésekre.
(Forrás: The New York Times)