Ha valaki távozni készül a cégtől, annak a legtöbb esetben vannak jelei, amelyeket ha figyelünk, időben észrevehetünk. Persze senkit nem jó túlságosa fixírozni, de van pár dolog, ami a Business Insider szakértői szerint árulkodó lehet.
Megváltozott a viselkedés
Bármit tesz, minden elüt a korábbi magatartásától. Ha eddig barátságos volt, most teljesen visszahúzódó, vagy épp fordítva, az eddig introvertált munkatárs most úgy viselkedik, mintha éppen megnyerte volna a lottó ötöst. Ingadozik a hangulata. Egyszer nagyon apatikus, máskor nagyon feldobott. Vagy már talált magának munkát másutt, vagy még keres, és emiatt aggódik, de már nagyon dobbantana.
Titkolózás
Ha valaki kerüli a szemkontaktust, nem kommunikál annyit, mint régen, nem szívesen megy bele beszélgetésekbe, az gyanús lehet, ahogy az is, ha szinte csak meglapul a sarokban, nem megy ebédelni a többiekkel, vagyis a közösségi létből is kivonja magát.
Ha még valami megmagyarázhatatlan(nak tűnő) bűntudat is kiül az arcára, ha hozzá szólunk, az még biztosabb jel, hogy távozni készül. Főleg ha éppen egy telefonbeszélgetés vagy egy elolvasott e-mail vagy csetüzenet után látni ezt a kifejezést az arcán. Ha pedig mindig kiszáll egy internetböngésző-ablakból a képernyőjén, amikor odalépünk hozzá, az is annak a jele, hogy titokban néz valamit. Talán az álláshirdetéseket.
Lanyhuló lelkesedés
Ha valaki már tudja, hogy nem az adott cégnél képzeli el a jövőjét, kevésbé veheti komolyan a soron következő határidőket, a közeljövőre vonatkozó kötelezettségeit. Talán már azok iránt a feladatok iránt sem lelkesedik, amelyek korábban a kedvencei voltak. Tulajdonképpen leginkább az időt szeretné húzni, hogy eljöjjön végre az utolsó napja.
Átadja a feladatokat
Főleg felelős pozícióban lévő embereknél lehet gyanús, ha egyre több feladatot adnak át másoknak, amihez korábban ragaszkodtak. Lehet, hogy azon dolgoznak, hogy kisebb megrázkódtatás legyen a cégnek, ha távoznak? Persze ha pozitívan szemléljük a dolgot, lehet, hogy csak végre megtanultak delegálni.
Furcsa időpontokban kér szabadságot
Miért akarna valaki épp szerda délelőtt és következő csütörtök délután egy fél nap szabit? Mondjuk, hogy állásinterjúra menjen! Távolmaradása főleg akkor szembeötlő, ha korábban még ebédelni is alig volt hajlandó kimenni, nehogy lemaradjon valamiről, vagy elmaradjon valamilyen feladattal.
Árulkodó jel a „hirtelen öltöny” szindróma. Ha eddig farmerben és ingben járt be valaki, most viszont hirtelen megjelenik öltönyben. Talán a munkaidő végeztével éppen egy állásinterjúra megy. De fordítva is igaz lehet a dolog: ha már tudja, hogy nem sokáig marad itt, hirtelen elkezdi hanyagolni a formaságokat, és öltöny helyett lazább cuccokban jön be dolgozni. Vagy ha nem is ennyire drasztikus a váltás, azért látni lehet rajta, hogy már nem ügyel annyira a megjelenésére.
Sok a panasz
Aki tudja, hogy már nem sokáig marad, sokszor nem tudja magában tartani, ha valami nem tetszik neki. Akár nyíltabb konfliktusokba is belemegy, mint korábban, hiszen már úgyis mindegy – gondolja.
Átrendezett íróasztal
Ha eddig tele volt dossziékkal, dokumentumokkal, névjegyekkel, jegyzetekkel, személyes tárgyakkal kollégánk asztala, egy ponton azonban feltűnő lesz az üresség, lehet, hogy már pakolni is kezdett. A lényeg itt is a változás. Olyanok is vannak, akik a kilépés előtt mindent elengednek, és éppen a korábbi pedáns rendet váltja fel elintézetlen dossziékból álló káosz.
Forrás: Business Insider