Egy-egy gazdálkodó 40 ezer eurót, mintegy 12 millió forintot kap. Hozzátette, hogy az ötödször meghirdetett pályázatra május 18. és június 1. között 6943-an nyújtották be pályázatukat, az érdemi pályázatok száma 5041 volt – mondta Kis Miklós Zsolt a Miniszterelnökség vidékfejlesztésért felelős államtitkára. A pályázati támogatás azt szolgálja, hogy minél több fiatal válassza a mezőgazdasági munkát, vidéki életet.
Az államtitkár jelezte: a pályázat népszerűségét az is mutatja, hogy a mostani bírálat során 120 hamis diplomát is sikerült kiszűrni, továbbá mintegy 400-an voltak olyanok, akik mesterségesen teremtették meg a körülményeket, hogy indulhassanak a pályázaton, például úgy, hogy egy tanyára többen is bejelentkeztek. Volt olyan tanya, amelynek címére 16 ember volt bejelentve.
(Az sem mindegy, hogy őstermelőként, vagy vállalkozóként indultak!)
Kis Miklós Zsolt közölte: a fiatal gazdálkodók az ötödik kiírás forrásaihoz még az idén 90 százalékban hozzájuthatnak, míg a fennmaradó hányadot 2016-ban fizetik ki. A 2007-2013-as programozási időszak támogatásainak maximális forrásfelhasználása érdekében meghosszabbították a kifizetési kérelmek benyújtási határidejét, így a gazdálkodóknak a kérelmet szeptember 30. helyett október 21-ig kell benyújtaniuk.
Az államtitkár utalt arra is, hogy a mostani uniós költségvetési ciklusban - 2020-ig - a fiatal gazdák támogatására összesen 76 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Ebből 38 milliárd forint lesz az induló gazdálkodók támogatása, míg a forrás másik fele a gazdálkodók beruházásainak, például az öntözés fejlesztésének a támogatását szolgálja.