Még ezen a héten jelentkezhetnek a fiatal vállalkozók a 3 millió forintos fődíjjal és 1 millió forintos közönségdíjjal záruló Példakép Pályázatra. A zsűri szeptember 19-én dönt az idei nyertesekről.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
A Példakép Alapítvány idén is keresi az Év Példakép vállalkozóját. Olyan 40 év alatti fiatal vállalkozók jelentkezését várják augusztus 31-éig, akik vállalkozásukkal, életútjukkal, sikertörténetükkel pozitív példát mutatnak a társadalomnak és a fiatal generációnak.
Jelentkezőkből idén sincs hiány, a gazdaság szinte minden szektorából érkeztek nevezések. Van köztük egyedi órakészítő, fűszerkereskedő, biocsokoládé-gyártó, kertészeti vagy épp folklór vállalkozás, de zenekarok és dizájnerek is jelentkeztek a 2014-es Példakép Pályázatra. A jelentkezők közül 20 tagú, neves gazdasági szakemberekből és ismert vállalkozókból álló szakmai zsűri választja ki azt az 50 Példaképet, akiket az egész ország megismerhet.
Az Év Példaképe elismerést és az ezzel járó 3 millió forintos fődíjat a zsűri ítéli oda, az 1 millió forintos közönségdíjat pedig az országos közönségszavazáson legtöbb szavazatot elnyert vállalkozó viheti haza. Az Év Példaképe Díjat és közönségdíjat januárban, gálaesten adják át, továbbá a Példaképek 2014 című kiadványt is ekkor mutatják be a szervezők.
Kell a támogatás
Jelenleg Magyarországon – mind világviszonylatban, mind pedig európai és regionális szinten is – kritikusan alacsony a fiatalok vállalkozói hajlandósága és a fiatal vállalkozók száma. Míg Kínában a fiatalok 71 százaléka, az Egyesült Államokban 55 százaléka, Európában 43 százaléka vágna bele szívesen saját vállalkozásba, addig Magyarországon a 35 év alatti fiatalok csupán 28 százaléka érez magában vágyat arra, hogy vállalkozzon. Régiós versenytársainkhoz képest is messze lemaradtunk a vállalkozói kedv terén: Lengyelországban a fiatalok 62 százaléka, Romániában 61 százaléka, Horvátországban 57 százaléka, Szlovákiában 48 százaléka lenne szívesen vállalkozó.
Minden ország a saját tehetségeire, a saját kiválóságaira, kiváltképpen pedig sikeres vállalkozóira tudja alapozni jövőjét. Jelenleg azonban Magyarországon alacsony a fiatalok vállalkozói hajlandósága és a fiatal vállalkozók száma. Ahhoz, hogy ez a tendencia megváltozzon, szükség van a társadalomban – és különösen a fiatalokban – élő vállalkozói kép megváltoztatására, a vállalkozói attitűd átformálására és a vállalkozói szellem kibontakoztatására.
A Példakép Alapítvány civil kezdeményezés, amely azzal a céllal jött létre, hogy vállalkozói példaképeket állítson, és megismertesse és elismertesse a nyilvánossággal a sikeres fiatal magyar vállalkozókat.A cél, hogy legyünk büszkék tehetségeinkre és az általuk elért eredményekre, és hogy a fiatalok vonzó, elérhető és követhető életpályákat lássanak maguk előtt.
A tavalyi győztes
Dr. Letoha Tamás szegedi kutatóorvos, a Pharmacoidea Kft. tulajdonosa gyógyíthatatlan betegségekre keresi az ellenszert, kutatóorvosként a világ legnagyobb gyógyszercégei számára végez génterápiás vizsgálatokat. Saját fejlesztési eredménye egy olyan természetes hatóanyag, amely segít megelőzni az Alzheimer-kórt. Mindig is volt benne küldetéstudat, hogy valami olyat alkosson, ami az emberiség javát szolgálja. Közgazdásznak tanult, később mégis váltott, és elvégezte az orvosi egyetemet Szegeden. Legfőbb célja, hogy jelenleg gyógyíthatatlan betegségekre fejlesszen ki ellenszert. Kutatásai révén olyan hatóanyagot talált, ami képes az Alzheimer-kór kialakulását megakadályozni. Cége, a Pharmacoidea Kft. gyógyszer- és funkcionális élelmiszer-fejlesztésre szakosodott. Egyik eredményük a Mentalfitol termékcsalád, az általuk fejlesztett, természetes növényi eredetű hatóanyagokat alapvető élelmiszerekben teszik elérhetővé. Ezek fogyasztása segíti megelőzni az Alzheimer-kórt, a Parkinson-kórt vagy a cukorbetegséget. Jelenleg a génterápia forradalmasításán dolgoznak a világ legnagyobb gyógyszergyáraival együtt.