Uniós pénz: eldördült a startpisztoly!

Ma már tényleg elindulnak a következő pályázati ciklus első uniós pályázatai, igaz, elfogadott Operatív Programok híján egyelőre a magyar költségvetés kockázatára. A Piac&Profit által szervezett fórumon a legfrissebb információkat osztották meg a szakértők.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:Pixabay

Operatív Programok még mindig nincsenek elfogadva, de már sok mindent lehet tudni, lehet készülni és bizonyos pályázatok be is adhatóak - az új periódus első 9 pályázata a mai naptól beadható. Pontosabban 10 órától indult el az ifjúsági garancia pályázat, délben a rugalmas foglalkoztatás és a fiatalok vállalkozóvá válását támogató pályázat, 14 órakor a kkv-k piacra jutását támogató, 16 órakor pedig a kkv-k termelő kapacitás bővítését támogató pályázat nyílik meg. (A kiírásokról részletesebben itt olvashat.) A rendszerbe már fel lehet tölteni az adatokat, de a beadás elvileg a fenti időpontokban nyílik meg (bár a fórum résztvevői között volt olyan, aki szerint nekik már sikerült beadni is pályázatot, érdemes tehát szemünket a rendszeren tartani…)

Az elmúlt napokban terhelési teszteknek vetették alá a rendszert, az NGM képviselője tehát abban bízik, hogy minden gördülékenyen fog menni. Tisztában vannak vele természetesen, hogy ez egy teljesen új rendszer nyitása többféle szempontból, de igyekeztek felkészülni, hogy elkerüljék a problémákat, számítanak a nagy érdeklődésre.

A GINOP pályázatok benyújtásának módja
Az alap a palyazat.gov.hu és a szechenyi2020.hu oldalak, itt történik a pályázatok tényleges beadása és a pályázati folyamat is itt nyomon követhető.
Lépésről lépésre
Első lépésként a beadáshoz regisztrálni kell, ez után megerősítő email érkezik, ez után kezdhető meg a kitöltés maga.
A belépés után saját felület jelenik meg, ahol nyomon követhetők a pályázati lehetőségek, a folyamatban lévő pályázatok, ezen a felületen történik majd a kapcsolattartás és követhető, hogy a beadott pályázatok milyen fázisban vannak.
A támogatási kérelem 4 fő adatcsoportja: a pályázó adatai, a projekt szakmai tartalma, pénzügyi adatok, mellékletek csatolása (egyéb műveletek néven fut).
Vannak ellenőrzési szempontok, a lezárás előtt ezeket a rendszer automatikusan lefuttatja, a beadást e nélkül nem engedi lezárni.
A benyújtást követően maximum 3 napon belül a kérelem adattartalmát hitelesítő cégszerűen aláírt igazoló nyilatkozatot – amit a rendszer automatikusan generál a beadás után – postai úton is szükséges elküldeni a következő címre:
Nemzetgazdasági Minisztérium Gazdaságfejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárság 1539 Budapest Postafiók 684.
A pályázat feldolgozása a nyilatkozat beérkezésével történik meg, tehát mindenképpen szükség van rá.
Aki rendelkezik elektronikus aláírással annak ezt a lépés nem szükséges megtennie.
Kapacitásbővítéses pályázat esetében a beérkezéses sorrend fog számítani, mivel ez az egyszerűsített eljárásrend alá tartozik – tehát a pályázat beérkezése dönti el a sikerességet. A rendszer automatikusan rögzíti a beérkezést, ennek megfelelően állítja sorba a pályázatokat. A darabszámot és az igényelt támogatást folyamatosan nyomon fogják követni és ennek megfelelően intézkedni.

Lassan indul

Kettős kihívás előtt állunk: még itt vannak az előző költségvetési időszak pályázatai, amelyek most futnak ki – ezekkel még bőven vannak feladatok – kezdte Milos Katalin az NGM pályázatkezelési főosztályvezetője a Piac&Profit uniós forrásokat bemutató fórumán.  Akinek van még futó projektje, annak nagyon fontos, hogy 2015. december 31-ig még el lehet számolni Brüsszellel. Közben természetesen már egy ideje megy a következő ciklusra való felkészülés. Ennek keretében alakult át a pályázatokkal kapcsolatos intézményrendszer is.

Az NGM-hez az új rendszerben a GOP és GINOP kezelése került, konkrétan a gazdaságfejlesztési programokért felelős államtitkárságoz.

A mostani költségvetési időszakra már 2010-ben elkezdtek felkészülni a tagállamok. Ekkor megállapodtak a fontosabb célkitűzésekben, amelyeket a versenyképesség érdekében 2020-ra el akarnak érni.

Néhány praktikus részlet

Jellemzően 12 hónapos projekt megvalósítás az elvárás (korábbi 24 hónapos kényelmeskedés helyett)

Az első napos forráskimerülés elkerülése érdekében több ütemben jelennek meg a források, akár ugyanabban a konstrukcióban is. A pályázatokat negyedévente tervezik közzétenni.

Az ágazati fókuszban azt fogják nézni, hogy konkrétan mivel foglalkoztam az elmúlt években – ez termelte-e az árbevételem 50%-át. (tehát nem elég, ha benne van a cégkivonatban).

3 kötelező árajánlat – sok kritika érte, felül fogják vizsgálni, de fontosnak tartják a reális költségek megtervezéséhez. A tapasztalatok alapján mérlegelni fogják a felülvizsgálatát, de a mostani kiírásoknál ez a szabály, e szerint kell benyújtani.

Alap, hogy a beérkezési sorrend döntsön, tehát alapvetően így lesz, természetesen szakmai szempontok alapján nem minden esetben.

A legfontosabb magyar célok: a munkaképes korúak 75%ának foglalkoztatása, a szegénységben élők számának csökkentése, a GDP 1,8%-ának kutatás fejlesztésre fordítása, a korai iskolaelhagyók arányának csökkentése,  a megújuló energiaforrások részaránya érje el a 14,65%-ot.  A már elfogadott Partnerségi Megállapodás rögzíti a főbb célokat és azt a stratégiát, hogy ezeket hogyan kell megvalósítani.

10 Operatív Programot terveztek meg, ezeket egyelőre még nem fogadták el, ez egy hosszú egyeztetési folyamat. Az első verziót nyár elején küldték ki, arra érkezett válasz, most az ennek megfelelő átalakítás zajlik. A most már megjelent pályázatok azok, amelyek a hazai költségvetés kockázatára kerültek kiírásra, mivel ezekről már korábban történt egyeztetés.

Bíznak benne, hogy az OP-k elfogadása hamarosan megtörténik, ha így lesz, a következő negyedévben a pályázatok már nem költségvetési kockázatra kerülnek majd kiírásra. Addig, idén nem várható már több pályázat a kormány jelenlegi döntése alapján.

A fejlesztési terv szerint negyedéves bontásban kell meghatározni az adott pályázatok megnyílásának idejét, ezt tervezik, mert nagyon fontos, hogy átláthatóak legyenek a későbbiekben rendelkezésre álló forrás lehetőségek.

Az Operatív Programok egyike a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), ami a legnagyobb súlyt kapja majd. Ez az NGM képviselője szerint mindenképpen indokolt, hiszen ma itthon a fejlesztések 97%-a uniós pénzből valósul meg. A cél az lenne, hogy minél nagyobb összeg közvetlenül gazdaságfejlesztésre menjen el, ezért most 2700 milliárd forintos keret lesz rá nagyságrendileg. A GOP – tehát az elődje – 800-900 milliárd forint állt rendelkezésre. Tehát ez nagyságrendileg háromszorosára nő a korábbihoz képest.

Készüljünk fel!

A beadások időpontjára a pályázatot tervezőknek már kellőképpen fel kell készülnie – hangsúlyozta Karvaly Zita Goodwill Consulting ügyvezető helyettese. Tessék rendbe tenni a sarkalatos pontokat! A pénzügyi beszámolókat pl. Gondolkozzunk el az előleg kérdésén! Ha nagyobb előleget tervezek lehívni, ahhoz biztosítékra lesz szükség. Van ilyenem? Mennyire vagyok felkészült? Gondoljuk át, hogy valójában tudjuk-e finanszírozni a projektet – hisz alapvetően utófinanszírozott projektekről van szó és ugye 12 hónap alatt meg kell valósítani a projekteket.

Használjuk ki, hogy a pénzügyi szférában használják az előminősítést – próbáljuk ki, hogy mennyire vagyunk hitelképesek, így tudjuk biztosítani az önerőt.

Készüljünk fel szakmailag is! Ne arra fejlesszünk, amire pénz van, hanem ami tényleg megéri nekünk. Legyen kész szakmai koncepciónk, legyen kész tervezési dokumentáció (ez elvárás a pályázathoz), legyen projektköltségvetésünk (ez a hitelhez elengedhetetlen lesz), jegyeztessük be a K+F teáor bejegyzés! Lehetőség szerint legyünk klaszter tagok! Ez nem csak plusz 10% intenzitást jelenthet egy-egy programnál, de számos előnye van – ne féljünk az együttműködésektől!

Biztosíték kérdésével is fontos számolni! Legyen felajánlható biztosítékunk, legyenek rendezettek a tulajdonosi viszonyok (érdemes megismerni a lépcsőzetes biztosítékok rendszerét), a biztosíték mértékét úgy tudjuk, hogy a fenntartási időszakra 50%-ról 10%-ra csökken a kötelezettség!

Az alapszabály

A legfontosabb dokumentum, amit a pályázatot tervezőknek részletesen érdemes megismernie, a 272./2014. Korm rendelet a támogatások felhasználásának rendjéről. Ez foglalkozik a pályázati rendszer eljárásrendjével, ez határozza meg a jogszabályi kötelezettségeket. Benne van, hogy melyik intézmény mivel foglalkozik, benne van egy kötelezően alkalmazandó működési kézikönyv és még sok más, érdemes áttanulmányozni.

Néhány fontos részlet:

  • papíros ügyintézés helyett elektronikus ügyintézésre terelik át a rendszert. A pályázatok beadásához is kitöltő programot kell használni. A remények szerint egy gyorsítja a rendszert. A pénzügyi elszámolás és minden más is kizárólag elektronikusan fog történni.
  • megkülönböztetnek egyszerűsített és sztenderd kiválasztási folyamatokat a további egyszerűsítés érdekében
  • halasztott önerő bevezetése, ami az elszámolást és a tőkeellátottságot segíti majd a tervek szerint

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo