A megmérettetés tagállami fordulói most kezdődnek. A májusban kiválasztandó országos győztesek bekerülnek a verseny következő, nemzetközi körébe. A résztvevők a zsűri nagydíjáért versenyeznek, amelyet Nápolyban osztanak ki ez év októberében.
Az elmúlt években két magyar sikertörténetet is díjazott az európai zsűri: a megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztató Panda Hotelt, illetve a Széchenyi Kártya Programot is. 2013-ban a 19 magyarországi pályázó közül a Békés Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja „Vállalkozáskeltető” projektjével, illetve a Nyír-Dinamika Ipari, Kereskedelmi és Szakképző Kft. vállalkozói szakképzési pályázatával jutott be az európai fordulóba. A vállalkozáskeltető projekt sikerét mutatja, hogy mintáként szolgál a 2014-2020-as fejlesztési időszakban kialakítandó országos programokhoz is.
A pályázati kiírás, a jelentkezés lap és az eljárási kézikönyv az NGM honlapjáról is letölthető:
A nevezéseket a [email protected] e-mail címre várják. Nevezési határidő: 2014. április 20.
„Az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag öt évvel ezelőtti elindítása óta a kkv-k jelentős előrelépéseket tettek, de még nem értünk utunk végére. Reflektorfénybe kell állítanunk ezeket a vállalkozói tevékenységet előmozdító legsikeresebb kezdeményezéseket, hiszen arra ösztönzik az európai állami szerveket és köz-magán társulásokat, hogy vállalkozás-orientáltabbá és vállalkozás-barátabbá váljanak. Nagy örömmel várjuk, hogy megismerhessük a 2014-es Európai Vállalkozásösztönzői Díjért versenyző jelöltek izgalmas és innovatív pályázatait." - mondta Antonio Tajani ipar- és vállalkozáspolitikai biztos.
A verseny két fordulóból áll: a jelentkezőknek először országos szinten kell megküzdeniük, hogy indulhassanak az európai szintű versenyen. Az országos verseny keretében minden ország két projektet választhat ki 2014 májusáig, amelyeket benevez az európai szintű versenybe.
Az Európai Vállalkozásösztönzői Díj 2006 óta jutalmazza a vállalkozói szellem, illetve a kisvállalkozások népszerűsítésében országos, regionális és helyi szinten nyújtott kimagasló teljesítményt. A díj létrehozása óta beérkezett projektek száma meghaladja a 2500-at, és ezek nyomán összesen több mint 10 000 új vállalkozás indult. A díj az alábbi célokat szolgálja: a vállalkozásokat és a vállalkozói szellemet támogató sikeres tevékenységek és kezdeményezések feltérképezése és elismerése, a legjobb vállalkozási politikák és gyakorlatok bemutatása és népszerűsítése, a vállalkozók európai társadalmi szerepének szélesebb körű megismertetése, valamint a potenciális vállalkozók bátorítása és ösztönzése.
A jelöltek a következő hat kategóriában versenyeznek:
· A vállalkozói szellem támogatása
· Befektetés a szakértelembe
· Az üzleti környezet fejlesztése
· A vállalkozások nemzetközi működésének támogatása
· A zöld piacok fejlesztésének és a forráshatékonyságnak a támogatása
· Felelősségteljes és inkluzív vállalkozás