Az Európai Unió és Magyarország tekintetében is a gazdaságfejlesztés egyik kiemelkedő eszköze a klasztereken belüli vállalati együttműködések támogatása. A vállalatok közös termék- és szolgáltatásfejlesztése segíti a régiók gazdaságának fejlődését, hozzájárul a nemzeti értékek gyarapodásához. „Külön kiemelt jelentőséggel bír ez a szempont az innovációs klasztertagok kooperációjának esetében, ahol az előállított szellemi - és gyakran fizikai - termék is a magyar értéklánc eleme marad" - hangsúlyozza Makra József, az ArchEnerg Regionális Megújuló Energetikai és Építőipari Klaszter elnöke. (Megalakult az Első Magyar Klaszter Beszerzési Szövetség, amelyhez minden magyar, mikro- kis- és közepes vállalkozás csatlakozhat.)
Az elnök szerint éppen ez az az előny, ami miatt az uniós tagállamok pályázati eszközökkel és konstrukciókkal is ösztönzik a vállalatok klaszterben történő együttműködését. A közös projektek gazdasági tekintetben erősítik az adott vállalkozásokat, míg a projekt eredményeként születő termékek, eljárásrendek és tapasztalatok nemzetgazdasági szinten is hasznosulnak. Jelenleg még körülbelül 30 milliárd forintnyi szabad forrás áll rendelkezésre azokban a pályázati konstrukciókban, amelyek odaítélésénél többletpontot, vagy kizárólagos feltételt jelent az akkreditált innovációs klaszteri tagság.
„A források viszont fogynak, és kimerülésük esetén már csak a 2014-ben kezdődő új költségvetési időszakban várható a konstrukciók újbóli megnyitása. A jelenlegi nehéz finanszírozási körülmények között, pályázati forrásokat veszni hagyni felelőtlenség lenne. Éppen ezért kell sietni a projektek összeállításával, a projekttársaságok megalakításával és a pályázati anyagok összeállításával" - hívja fel a figyelmet Makra József.
Az ország legnagyobb energetikai klaszterének elnöke azonban figyelmeztet: a pályázatok és projektek előkészítése kapcsán érdemes körültekintően eljárni. A leggyakoribb hiba általában az ötlet, a projekt és a pályázat fogalmainak szinonimaként történő kezelése. Ezeknek a nem megfelelő értelmezése sok problémát okoz a pályázatírás és megvalósítás során. Különösen igaz ez jelentős nagyságrendű, illetve innovációs projektek esetében, de egészen kicsik esetében is számottevő kellemetlenségeket okozhat.
„Emellett jelentős problémaforrás lehet a pontos projektlehatárolás elmaradása is. Sosem szabad elfelejteni, hogy mindennek az alapja az adott projekt, hiszen nem a pályázatot kell megvalósítani, hanem a mögötte levő projektet. A nem megfelelő lehatárolás a már megnyert források elvonásával is járhat. Fontos, hogy a csatolandó dokumentumok, konstrukciótól függően megvalósíthatósági tanulmány, műszaki tervdokumentáció, környezeti hatástanulmány is a kritériumoknak megfelelően készüljön el és csatolják a pályázatukhoz a projektgazdák" - figyelmeztet az elnök.
A pályázati források tekintetében a klasztertagság egyik előnye, hogy a vállalkozások sem a kifejezetten klasztertagsághoz kötött, de egyéb pályázataik esetében sincsenek magukra hagyatva. Van, ahol a klasztertagok például kérhetik, hogy a klasztermenedzsment iroda segítsen a pályázati anyagok előkészítésében. Az iroda a pályázóktól begyűjti a szükséges inputadatokat, információkat, kötelező mellékleteket, majd elkészíti a pályázatot, és be is nyújtja a konstrukciónak megfelelő közreműködő szervezethez. A benyújtást követően folyamatosan figyelemmel kíséri a pályázat útját, ennek keretén belül elvégzi a közreműködő szervezet által kiírt esetleges hiánypótlásokat, válaszol az esetleges tisztázó kérdésekre, és folyamatosan tájékoztatja a pályázót. (Az újszerű szövetkezeti típusok - a szociális és a faluszövetkezetek, a modellszövetkezetek, a szövetkezeti klaszterek - megalakítása is komoly előrelépést jelenthetne a foglalkoztatotti mutatókban.)