A LEADER Programból most egyszerűbben igényelhetnek legalább 200 ezer, legfeljebb 50 millió forintos támogatást a pályázók közösségi vagy vállalkozási célú helyi fejlesztésekhez. A közösségi célok megvalósítását szolgáló elképzeléseket 100 százalékban, a vállalkozások fejlesztését szolgáló célok elérését 60–65 százalékos arányban támogatják.
A 94 LEADER Helyi Akciócsoportnál a legkevesebb rendelkezésre álló forrás 160, a legtöbb akár 850 millió forint is lehet. A keretösszegek 45 százalékát gazdaságfejlesztésre kell felhasználni.
A támogatásra pályázóknak igazodniuk kell a LEADER-csoportok vidékfejlesztési stratégiájában megjelölt célokhoz, ugyanis a projektötletekről – azok megvalósíthatóságáról – ezek figyelembevételével döntenek a helyi bírálóbizottságok. A támogatható projektek között van egyebek mellett a helyi termékek feldolgozása és piacra juttatása, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a hátrányos helyzetű munkavállalók képzése, tájházak kialakítása, illetve komplex programok – például a horgászturizmus és a hozzá kapcsolódó fejlesztések – megvalósítása.
Ne pályázzunk EU-s pénzre, míg az alapokkal nem vagyunk tisztában!
Az Európai Unió utólagosan finanszírozza a beruházásokat, amihez összeszedett projektekre, megfelelő önerőre és rengeteg adminisztrációra van szükség. A következő hét évben új lehetőségek nyílnak a hazai vállalkozásoknak, hogy vissza nem térítendő uniós pénzekhez jussanak. Azonban nem mindenkinek érdemes a brüsszeli kasszához járulnia.
Mivel mind a kormányzat, mind az Európai Unió a kkv-szektorban látja a gazdasági válságból való kilábalás egyik kulcselemét, az elkövetkező években uniós pályázati dömpingre számíthatnak a kis- és középvállalkozások, amelyek egyébként eddig sem szűkölködtek pályázati lehetőségekben. Azonban van néhány fontos, alapvető tudnivaló, amelyeket mindenképpen szem előtt kell tartanunk, mielőtt az uniós kasszába nyúlnánk.