Idén az Európai kkv Hét brüsszeli központi eseményének a témája „ A női vállalkozók az üzleti életben” volt. Az október 17-ei tanácskozás témájának aktualitását az a beszédes számadat jelzi, hogy a kezdő vállalkozók 30%-át ma már a női vállalkozók teszik ki.
Az Európai Bizottság képviselői jelezték, hogy a Horizon2020 támogatási programban előreláthatólag külön fejezet foglalkozik majd a női vállalkozók támogatási lehetőségeivel. Számos előadás mellett bemutatkozott a nagyon érdekes ciprusi megoldás: a szigetországban külön bank létezik a női vállalkozóknak. Számukra több különféle csomag áll rendelkezésre, és a bank szorosan együttműködik az állammal és egyéb partnerekkel (pl. kamarákkal).
A magyarországi központi rendezvényre 2012. október 18-án Székesfehérvárott került sor a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA)-Enterprise Europe Network, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Tempus Közalapítvány közös szervezésében. Az Európai kkv Hét kampányt az Európai Bizottság immár negyedik alkalommal hirdette meg. A projekt koordinátori feladatait Magyarországon a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) Üzletfejlesztési Főosztály Enterprise Europe Network Osztálya látja el.
A program – mely egyaránt szólt a vállalkozásoknak és a fiataloknak is – több mint 100 fő részvételével zajlott 2012. október 18-án a székesfehérvári Gazdaság Házában. A rendezvény céljai között szerepelt, hogy hasznos információkat nyújtson mind a működő kkv-k részére, mind azon érdeklődők számára, akik egyelőre csak fontolgatják egy vállalkozás beindítását. A program másik kiemelt témaköre a női vállalkozói lét volt. Bemutatták az Erasmus és a Leonardo programok keretén belüli, kkv-k számára kedvező gyakornok csereprogramot.
„Mindenre érvényes receptet nem adhatunk, de segítséget igen”
A keleti nyitás politikájában népszerűsített távoli célországokban, különösen a magyar szemmel egzotikusnak tekintett közép-ázsiai vagy távol-keleti régióban exportpiacokat kereső magyar cégek elsősorban az immáron csaknem két éve működő Nemzeti Külgazdasági Hivataltól remélhetnek segítséget céljaik elérésében. Dobos Erzsébet, a szervezet elnöke arról beszélt, hogy milyen módon segíti a HITA a magyar cégeket. Arra a kérdésre, hogy mely magyarországi termelő ágazatok szereplői indulhatnak sikerrel a kormány által meghirdetett keleti nyitás politikájában felmerülő exportlehetőségekért, Dobos Erzsébet elnök a magasabb hozzáadott értéket képviselő termékeket előállító gazdasági szereplőkről szólt hangsúlyosan.
A rendezvényt Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg, majd ezt követte Dr. Lenner Áron Márk helyettes államtitkár, Magyarország kkv követének nyitóbeszéde, aki különböző nemzeti és EU-s vállalkozásfejlesztési kezdeményezésekről szólt a résztvevőkhöz. Dobos Erzsébet, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal elnöke nyitóbeszédében kiemelte a tájékoztató programok és kampányok jelentőségét, majd prezentációjában bemutatta a HITA és az Enterprise Europe Network szolgáltatásait, amelyek elérhetőek női vállalkozóknak, fiatal, vállalkozni kívánó természetes személyeknek és kkv-knak egyaránt.
A nyitóbeszédeket követően dr. Gyurkovics Henrik, az Enterprise Europe Network magyarországi hálózatának koordinátora tolmácsolta az Európai Bizottság üzenetét. Kiemelte az európai Kisvállalkozói Intézkedéscsomagot, valamint hangsúlyozta a kkv-k Európában betöltött fontos szerepét.
A résztvevők a Tempus Közalapítvány munkatársaitól hallhattak az Erasmus és Leonardo programokban rejlő kiváló lehetőségekről, mely a kkv-k nemzetközi tapasztalatszerzését segítheti. Balázs Tibor, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója a női vállalkozásokkal kapcsolatban nyújtott hasznos információkat a konferencia résztvevői számára. Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (FIVOSZ) alapító elnöke zárta a plenáris előadások sorát, előremutató és a fiatalok számára lelkesítő gondolatokkal.