Ismét milliárdokat költenek a cégek fejlesztésére

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium jóváhagyásával az idén ismételten benyújtható lesz számos, az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett vállalkozásfejlesztési pályázat.

A 2007-től 2013-ig tartó fejlesztési időszakban a gazdaságfejlesztés területén eddig 16 483 pályázat esetében született támogatói döntés 858,5 milliárd forint értékben, ezért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával tíz vállalkozásfejlesztési kiírást is meghosszabbít 2012 végéig. (A „Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztése" című, GOP-2011-2.1.1/A és KMOP-2011-1.2.1/A kódszámú pályázati kiírás esetében a pályázatok beadási határidejét 2012. december 31-ig meghosszabbították.)

A tíz pályázat közül a „Logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése", a „Komplex technológiai fejlesztés és foglalkoztatás támogatása", a „Mikrovállalkozások fejlesztése", a „Komplex vállalati technológia-fejlesztés mikro-, kis- és középvállalkozások számára", a „Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztése", valamint az „Innovációs eredmények hasznosításának támogatása mikro-, kis- és középvállalkozások részére" című konstrukciók esetében fennáll a lehetőség, hogy amennyiben egy vállalkozás ezekre 2011-ben adott be pályázatot, a támogatási döntés időpontjától függetlenül 2012-ben újabb pályázat benyújtására jogosult.

Ezeken kívül az „Akkreditált klaszter tagvállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása", a „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása", az „Akkreditált innovációs klaszterek közös technológiai innovációjának támogatása" és a „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása" című pályázatokra is egész évben lehet majd pályázni.

A közép-magyarországi régióban a „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása" című kiírás esetében 2012. május 31-ig, a „Komplex vállalati technológia-fejlesztés mikro-, kis- és középvállalkozások számára" esetében 2012. június 30-ig lehet a pályázatokat benyújtani, minden más régióban az év végéig lehet pályázni. (A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség meghosszabította az Új Széchenyi Terv keretében megjelent, „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása" című, GOP-2011-1.3.1/A és KMOP-2011-1.1.4/A kódszámú pályázati kiírások beadási határidejét.)

Egy másik lehetőség

A Széchenyi Kártya programban a 2001. évi indulás óta 208 ezer igénylés érkezett a háromhetes országjárás kezdetéig, most 211 ezer igénylést tartanak számon. A ténylegesen átadott Széchenyi Kártyák száma már 156 ezer, és a kihelyezett hitel elérte a 965 milliárd forintot. (Hódmezővásárhelyen is megnyitották a helyi Széchenyi Programirodát.)

Eszerint a 150 ezredik Széchenyi Kártya és az első Agrár Széchenyi Kártya átadásakor tartott parlamenti központ ünnepség és az országjárás vége között eltelt három hét alatt 3 ezer vállalkozás igényelt Széchenyi Kártyát, ebből több mint ezren már át is vették a fizetési eszközt. A három hét alatt 12 milliárd forinttal több hitel került ki a gazdaság vérkeringésébe a Széchenyi Kártya révén.

A vállalkozói kultúra fejlesztésében is fontos szerepet játszik a Széchenyi Kártya, hiszen indulásakor a magyar kisvállalkozói szektor 15,5 százaléka élt hitellel, most pedig már a 26,6 százalékuk dolgozik hitellel. Tíz év alatt a magyar vállalkozói kör elkezdett hitelben gondolkodni, gazdálkodni, ami nagy eredmények számít még akkor is, ha Európában a kisvállalkozók esetében 78 százalékot tesz ki ez az arány.

Uniós pénzek

A vállalkozások versenyképességéért és a kis- és középvállalkozásokért program (Programme for the Competitiveness of Enterprises and SMEs - COSME), amely a 2014-2020 időszakra 2,5 milliárd euróval rendelkezik, egy olyan finanszírozási eszköz, amely folytatja a jelenlegi versenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) tevékenységeit. Az új program különösen abban támogatja a vállalkozókat - elsősorban a kis- és középvállalkozásokat - hogy könnyebben hozzáférjenek a vállalkozásaikhoz szükséges finanszírozási lehetőségekhez. Szintén fontos cél, hogy azok a polgárok, akik vállalkozókká kívánnak válni, és nehézségekbe ütköznek a vállalkozásuk elindításakor forráshoz jussanak, valamint hogy a tagállamok hatóságai segítséget kapjanak a hatékony politikai reformintézkedéseik kidolgozásához.

A vállalkozások versenyképességéért és a kis-és középvállalkozásokért program a finanszírozási eszközöket helyezi a középpontba és a vállalkozások nemzetközivé válásának támogatására összpontosít. Annak érdekében, hogy a kisvállalkozások minél könnyebben élhessenek a program nyújtotta előnyökkel, a programot egyszerűsíteni fogják.

A program várhatóan évente 39 ezer céget támogat majd, amelyek előreláthatólag évente 29500 munkahelyet teremtenek, illetve őriznek meg, és 900 új üzleti terméket, szolgáltatást vagy folyamatot hoznak létre. Az európai vállalkozások számára nyújtott mintegy 3,5 milliárd euró további kölcsönnek és beruházásnak köszönhetően a hitelhez való hozzáférés egyszerűbb lesz a vállalkozók számára, különösen a határokon átnyúló tevékenységeket kezdeményezőknek. A 2,5 millió eurós pénzügyi keretből 1,4 milliárd eurót a finanszírozási eszközökre különítettek el. A fennmaradó összeget az Enterprise Europe Networkre, a nemzetközi ipari együttműködés elősegítésére és a vállalkozói készségek oktatására fordítják.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo