Hatmillióval többet kaphatunk

Örülhetnek a mikrovállalkozások, hiszen a fejlesztésükre kiírt pályázaton elnyerhető vissza nem téritendő támogatás több mint a duplájára, 4 millióról 10 millióra nőtt. Jó hír ugyancsak, hogy a kedvezményesen felvehető hitelkeret is elérheti a 20 millió forintot.

 

Több helyen lesz elérhető
A hitelnyújtás vonatkozásában a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a takarék- és hitelszövetkezeteket, valamint a Szövetkezeti Hitelintézeteket is bevonja azon közvetítők körébe, amelyeknél a támogatás igénylése kezdeményezhető. Ennek köszönhetően az eddigieknél is több helyszínen lesz elérhető az országban a mikrovállalkozások részére szóló pályázat. A teljes közvetítői lista az MV Zrt. honlapján érhető el: www.mvzrt.hu

A „Mikrovállalkozások fejlesztése" című pályázati konstrukció 2011. március 1-jétől pályázható Magyarország bármely régiójában. Az újszerű pályázati formában egyablakos ügyintézés keretében, a közvetítőkön keresztül igényelhető egyszerre támogatás és hitel, az igényléstől számított 30 napos átfutási idővel. A konstrukció az 1-9 fős mikrovállalkozások fejlesztéseihez biztosít forrást, mégpedig úgy, hogy 10 százalékos önerő mellett akár 45 százalékos támogatás is igényelhető. A fennmaradó rész finanszírozása pedig a piacinál jóval kedvezőbb kamatozású, államilag támogatott mikrohitellel biztosítható a „Kombinált Mikrohitel Program" keretében. (Hitel kicsiknek: válaszol az OTP szakembere.)

Idén januártól az Új Széchényi Terv „Kombinált Mikrohitel Programban" nyújtható hitel összege 8 millióról 20 millió forintra emelkedett, akárcsak a „Mikrovállalkozások fejlesztése" kiírás esetében. A kedvezményezettek körének bővítését segíti, hogy eltörlésre került az árbevételi korlát felső határa (200 millió forint).

Az eddigi eredményeket összefoglalva elmondható, hogy a 2011 januárjában megjelent kombinált programhoz kapcsolódó „Mikrovállalkozások fejlesztése" című pályázatra Közép-Magyarországon a vállalkozók mintegy 1181 pályázatot nyújtottak be és 565 esetében született már támogatói döntés is. Ebben a régióban a megítélt támogatás összege közel 2 milliárd forint volt. Az ország többi területén a beadott pályázatok száma elérte a 2091-et, ebből támogatási döntésben eddig 1179-en részesültek, az odaítélt támogatás pedig megközelíti a 4 milliárd forintot. Az eredetileg 2011. év végégig kiírt pályázat beadási határideje 2012. december 31-ig meghosszabbításra került. (A mikrovállalkozásoknak éppen annyira, ha nem még inkább szüksége van a lehető leghatékonyabb infokommunikációs szolgáltatásokra, mint nagyobb versenytársaiknak, csak éppen arra általában kevesebb forrást tudnak elkülöníteni.)

9 másik pályázat határideje is meghosszabodik

A 2007-től 2013-ig tartó fejlesztési időszakban a gazdaságfejlesztés területén eddig 16 483 pályázat esetében született támogatói döntés 858,5 milliárd forint értékben, ezért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával tíz vállalkozásfejlesztési kiírást is meghosszabbít 2012 végéig.

A tíz pályázat közül a „Logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése", a „Komplex technológiai fejlesztés és foglalkoztatás támogatása", a „Mikrovállalkozások fejlesztése", a „Komplex vállalati technológia-fejlesztés mikro-, kis- és középvállalkozások számára", a „Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztése", valamint az „Innovációs eredmények hasznosításának támogatása mikro-, kis- és középvállalkozások részére" című konstrukciók esetében fennáll a lehetőség, hogy amennyiben egy vállalkozás ezekre 2011-ben adott be pályázatot, a támogatási döntés időpontjától függetlenül 2012-ben újabb pályázat benyújtására jogosult.

Ezeken kívül az „Akkreditált klaszter tagvállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása", a „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása", az „Akkreditált innovációs klaszterek közös technológiai innovációjának támogatása" és a „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása" című pályázatokra is egész évben lehet majd pályázni. (Tippek kis cégek túléléséhez.)


Számos pályázat határidejét meghosszabították

A közép-magyarországi régióban a „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása" című kiírás esetében 2012. május 31-ig, a „Komplex vállalati technológia-fejlesztés mikro-, kis- és középvállalkozások számára" esetében 2012. június 30-ig lehet a pályázatokat benyújtani, minden más régióban az év végéig lehet pályázni.

Uniós pénzek

A vállalkozások versenyképességéért és a kis- és középvállalkozásokért program (Programme for the Competitiveness of Enterprises and SMEs - COSME), amely a 2014-2020 időszakra 2,5 milliárd euróval rendelkezik, egy olyan finanszírozási eszköz, amely folytatja a jelenlegi versenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) tevékenységeit. Az új program különösen abban támogatja a vállalkozókat - elsősorban a kis- és középvállalkozásokat - hogy könnyebben hozzáférjenek a vállalkozásaikhoz szükséges finanszírozási lehetőségekhez. Szintén fontos cél, hogy azok a polgárok, akik vállalkozókká kívánnak válni, és nehézségekbe ütköznek a vállalkozásuk elindításakor forráshoz jussanak, valamint hogy a tagállamok hatóságai segítséget kapjanak a hatékony politikai reformintézkedéseik kidolgozásához.

A vállalkozások versenyképességéért és a kis-és középvállalkozásokért program a finanszírozási eszközöket helyezi a középpontba és a vállalkozások nemzetközivé válásának támogatására összpontosít. Annak érdekében, hogy a kisvállalkozások minél könnyebben élhessenek a program nyújtotta előnyökkel, a programot egyszerűsíteni fogják.

A program várhatóan évente 39 ezer céget támogat majd, amelyek előreláthatólag évente 29500 munkahelyet teremtenek, illetve őriznek meg, és 900 új üzleti terméket, szolgáltatást vagy folyamatot hoznak létre. Az európai vállalkozások számára nyújtott mintegy 3,5 milliárd euró további kölcsönnek és beruházásnak köszönhetően a hitelhez való hozzáférés egyszerűbb lesz a vállalkozók számára, különösen a határokon átnyúló tevékenységeket kezdeményezőknek. A 2,5 millió eurós pénzügyi keretből 1,4 milliárd eurót a finanszírozási eszközökre különítettek el. A fennmaradó összeget az Enterprise Europe Networkre, a nemzetközi ipari együttműködés elősegítésére és a vállalkozói készségek oktatására fordítják.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo