Glattfelder: Nem pénzosztás lesz

Nem pénzosztás lesz az új uniós pályázati ciklusban - hangsúlyozta Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár a Piac&Profit konferenciáján. A hangsúly nem a pénzek kifizetésén, hanem a valós gazdaságfejlesztési ötletek támogatásán lesz. A feltételek elsősorban azoknak a cégeknek kedveznek, amelyek már most is sikeresek.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár
Kép:Piac&Profit

Ahogy Csepreghy  államtitkár úr mondta korábban, valószínűleg ez az utolsó időszak, amikor még vissza nem térítendő támogatást lehet kapni. Minden egyes forinttal úgy kell bánnunk, mintha az utolsó lenne, a lehető legnagyobb hatékonysággal kell felhasználni – mondta Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár a Piac&Profit konferenciáján. Hozzátette, logikus is, hogy a támogatásnak előbb-utóbb vége, hiszen ha jól használják fel, előbb-utóbb nincs rá szükség.

Az államtitkár hangsúlyozta, a kormányzat törekvése, hogy a pályázati pénzek 60 százaléka közvetlen gazdaságfejlesztési haszonnal járjon. Ezt a gazdasági hasznot kell majd bemutatni a pályázatokban is. Ez lehet önkormányzati fejlesztés is, de annak is áttételesen kell, hogy legyen gazdasági haszna - egy bölcsőde megépítése nem csak az építőiparra hat, hanem hosszabb távon például a helyi munkaerőpiacra is.

Direkt van magasan a léc

Nem könnyű a minimum feltételek sem teljesíteni a GINOP-ban olyan cégeknek, amelyek nem „hasítanak” éppen nagyon, csak éppen „megyegetnek” - mondta Glattfelder. Ez nem véletlen, hiszen az a cél, hogy amelyik vállalkozás nyerni akar, vállaljon valami pluszt. Aki pillanatnyi teljesítménye alapján nem éri el a minimálisan szükséges 50 pontos határt, plusz vállalásokat tehet. Vagy munkahelyteremtést kell vállalnia, vagy szabad vállalkozási zónába (szvz) kell költöznie, vagy barna mezős területen kell megvalósítania a beruházást (zöldmezős beruházás nem kap pontot az adott soron) – ahhoz, hogy a minimum feltételek teljesítse.

Egyébként is nagy hangsúly lesz a pályázatok területi kiegyenlítettségén. Minden esetben előny fognak élvezni az elmaradottabb területeken létrejövő beruházások, különös tekintettel a szabad vállalkozási zónákra.

Az államtitkár hangsúlyozta, nem pénzosztás lesz a következő időszakban. "Egy jó ötlethez, egy jó gazdaságfejlesztési elképzelésekhez adunk támogatást. Nem pénzt osztunk, fejlesztéseket támogatunk. Nem az a kérdés, hogy mire lehetne pénzt kapni, hanem ha van egy jó ötlet, ahhoz kell támogatást keresni. Ebből az következik, hogy nem fog mindenki pénzt kapni, nem fog mindenki nyerni, nem lesz minden projekthez támogatás. Ahhoz, hogy tényleg a gazadáspolitika által meghatározott területek fejlődjenek, oda kell fókuszálni a pénzeket, hogy arra ösztönözzük a gazdasági szereplőket, hogy azon a területen hajtsanak végre fejlesztéseket. Véleményünk szerint ez nagyobb gazdasági hasznot hoz, mintha csak szétosztanánk a pénzt."

Bele is kell tenni

Ebben a ciklusban vállalkozások számára már kevés a vissza nem térítendő támogatás. A többség kombinált formában, vagy visszatérítendő támogatásként lesz elérhető – hangsúlyozta az államtitkár. A Bizottság eredeti álláspontja szerint a GINOP vállalkozásfejlesztési részében egyáltalán nem lett volna visszatérítendő támogatásra lehetőség. Végül valamennyi van, de nagyon pontos fókuszt kellett kialakítani, ahol adható – ez a feldolgozóipar lett Magyarországon. Ez az a szektor, amely előnyt fog élvezni a pályázatok során. Ennek sok oka van – ezt nem fejtette ki az államtitkár, de a döntés, hogy növelni kell a feldolgozóipari aktivitást 23-ról 30%-ra kívánják növelni 2020-ra a szektor GDP arányos részesedését ezért a pályázatokban ez a szektor előnyt élvez, sőt, van ahol csak ez lesz támogatott. Kivételt a szabad vállalkozási zónák jelentenek, ahol nagyon szűk körben és szigorú feltételek mellett, de lehet nem feldolgozóipari területen is támogatást szerezni. De például szálláshelyfejlesztésre és fürdő fejlesztésre egyáltalán nem lehet majd támogatást kapni.

85 milliárd a tét: mikortól mire pályázhatunk?
Hosszú várakozás után megindultak végre az új uniós pályázati ciklus nagyobb volumenű kiírásai. Igazi pályázati dömping kezdődik a nyáron. Összeszedtük, hogy pontosan mikortól, milyen pályázatok indulnak.
A források többsége kizárólag kkv-k számára lesz elérhető – ez az Uniós rendeletből következik, nem a kormány döntése. A nagyvállalatok infokommunikációs és K+F fejlesztés területén juthatnak kizárólag pályázati forráshoz. Következhet még egy beszállítói fejlesztést segítő pályázat, ahol a nagyvállalatok is érintettek lehetnek, de inkább tanácsadás stb. révén, hiszen a pályázat fókusza abban az esetben is a kkv-k lesznek.

A zöld szempont

A pályázatokban erősen meg fog jelenni a fenntarthatósági kritérium - mondta el az államtitkár. Ha egy feldolgozóipari vállalkozás kapacitást bővít és ennek keretében új épületet is épít, akkor ennek fenntarthatósági kritériumoknak is meg kell felelnie. Például olyan tetőt kell kialakítani, ami alkalmas legalább 30%-ban napkollektorok elhelyezésére. Nem kell azonnal elhelyezni ezeket, de a tervezés során tájolással, tető dőlésszögével alkalmassá kell tenni.

A fűtés és technológiai hő fejlesztés esetén is fontos a megújuló energiák használata, a GINOP semmilyen fosszilis energia felhasználásra nem ad majd támogatást. Akár műemléki felújítás esetén is elvárás a teljesen megújuló energiára épülő rendszer kiépítése.

Nem lesz támogatható például PET palack gyártás sem a feldolgozóiparon belül, mivel az eredmény környezetszennyező anyag – ásványvíz egyébként sem támogatható, hiszen Magyarországon iható a csapvíz.

Anyag- és energiahatékony fejlesztéseket támogatnak majd, ezt kell bizonyítani a pályázatokban. A CO2 megtakarítás vagy energiamegtakarítás lesz elvárás – korábban sokszor csak a bizonyított CO2 kibocsátás csökkentés volt támogatható. Így támogathatóvá válhatóak például olyan fejlesztések, ahol már biomasszával fűtenek és a támogatást hatékonyság növelésre – például szigetelésre fordítanák.

 

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo