Felfüggesztik a hátrányos helyzetűek foglalkoztatására kiírt pályázatot

A benyújtás első napján, hétfőn annyi pályázat érkezett a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának támogatása kiírt pályázatra, amely szükségessé tette a kiírás jogszabály szerinti felfüggesztését - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ).

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Új Széchenyi Terv keretében megjelent TÁMOP-1.4.1-12/1 jelű, „Hátrányos helyzetű célcsoportok foglalkoztatásának támogatása a nonprofit szervezetek foglalkoztatási kapacitásának erősítésével” című könnyített elbírálású felhívásra beérkezett pályázatok forrásigénye meghaladja a rendelkezésre álló keretet. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a 2007-2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló a 4/2011 (I. 28.) Kormány rendelet 21. § (10) alapján a benyújtási lehetőséget 2013. március 21-én felfüggeszti. A 2013. március 21-én éjfélig postára adott pályázatok még elbírálásra kerülnek.

A pályázati kiírást és útmutatót itt találja!

Itt találja a pályázat kitöltőprogramját!

Óriási érdeklődés övezte a pályázatot - Kép: SXC

A hátrányos helyzetű célcsoportok foglalkoztatásának támogatása a nonprofit szervezetek foglalkoztatási kapacitásának erősítésével című konstrukció célja a fiatalok foglalkoztatásának, munkatapasztalatuk megszerzésének elősegítése, a civil szervezetek fejlesztése, a szolgáltatói kapacitások megerősítése.

A programozási időszak végéhez közeledve egyre nagyobb az érdeklődés az Új Széchenyi Terv pályázatai iránt, ami növeli az ország esélyeit a teljes támogatási keret sikeres lehívására - hangsúlyozza az NFÜ. A fejlesztési ügynökség emlékeztet arra, hogy tavaly augusztusban az Európai Bizottság jóváhagyta az NFÜ által a pályázati rendszer egyszerűsítésére irányuló, az úgynevezett átalányköltség alapú elszámolást lehetővé tevő eljárásrendet. Ennek lényege, hogy a felmerülő közvetett költségeket az elszámolás során nem kell külön-külön számlával alátámasztani, a közvetlen költségek meghatározott mértékéig átalány alapon számolhatóak el.

A módszert elsőként a 2012. december 15-én megjelent és 2013. március 18-tól beadható, "Hátrányos helyzetű célcsoportok foglalkoztatásának támogatása a nonprofit szervezetek foglalkoztatási kapacitásának erősítésével" című könnyített konstrukcióban vezették be. Bár a pályázati kiírás alapján a projektek csak a konvergencia régióban valósíthatóak meg, a fővárosi és Pest megyei szervezetek is jogosultak pályázni konvergencia régióban lévő telephelyeiken megvalósítandó projekttel.

A Társadalmi Megújulás Operatív Programban (TÁMOP) korábban meghirdetett könnyített pályázatokhoz hasonlóan erre a felhívásra is nagyszámú projektötlet érkezett be. A végleges felhívás hivatalosan 2012 decembere óta volt elérhető az NFÜ honlapján, a komolyan érdeklődők tehát már 2012-ben felkészülhettek arra, hogy benyújtsák pályázataikat. Mindezek alapján mindenki számára egyenlő mennyiségű idő és információ állt rendelkezésre a pályázatok benyújtására a Fejlesztési Ügynökség szerint

Támogatás fiatalok foglalkoztatására

A pályázat mellett más lehetőségek is nyílnak a munkáltatók előtt: Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár korábban bejelentette: április végéig várják a munkáltatók pályázatait a fiatalok elhelyezkedését segítő, 8,5 milliárd forint összköltségű gyakornoki programban. A támogatásban azok a munkaadók részesülhetnek, amelyek a korábban tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulónak a végzés után is szeretnének munkát adni. Az ezt vállaló mikro-, kis- és középvállalkozások jelentős bér- és járulékkedvezményt vehetnek igénybe kilenc hónapig, a kedvezmény akár a bér és járulék száz százaléka is lehet. Kilenc hónap után pedig hat hónapos továbbfoglalkoztatási kötelezettséget kell vállalnia a munkaadónak – ismertette az államtitkár.

Hogy kerüljük el a tipikus pályázati hibákat?
Sikeresen szerepelni egy pályázaton és elnyerni a támogatást nem egyszerű feladat, számos ponton bukhatnak el a cégek. De már az is nagy lépés, ha elkerülik azokat a szarvashibákat, amelyek a szakértők szerint rengeteg pályázat vesztét okozzák úgy, hogy tulajdonképpen semmi közük a szakmai teljesítményhez.
A járulékkedvezmény mellett támogatják a vállalkozás által kijelölt, szakképzettséggel rendelkező mentort, akinek a felügyelete alatt dolgozik a tanuló, ezen túl bizonyos összeggel pedig a munkahely kialakítását is segítik. A programra összesen 8,5 milliárd forint áll rendelkezésre, és nagyságrendileg 4 és 10 ezer szakmával rendelkező pályakezdőt szeretnének a program segítségével a következő időszakban munkába állítani.

 

Bővítené a fogyatékos emberek foglalkoztatási lehetőségeit a szociális tárca

Bővítené a fogyatékos emberek foglalkoztatási lehetőségeit a kormány, ezért azt akarja elérni, hogy a megváltozott munkaképességű emberek által gyártott termékeket ne csak az önkormányzati és az állami szférában, de a “szabad piacon” is értékesíteni lehessen. Januártól egységes rendszerben működik a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása; ennek lényege, hogy az azonos fogyatékosságú emberek után ezentúl azonos támogatást kapnak a munkáltatók, ugyanakkor az új rendszerben is megmarad a rehabilitációs kártya, amelynek kedvezményeivel idén már tízezer megváltozott munkaképességű ember, illetve munkaadója élt. Az államtitkár elmondta, a Győri Szent István Egyetem és a cég által közösen fejlesztett fényforrásokat használják már a (sajtótájékoztatónak helyet adó) Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központjában, egy nagykanizsai piarista gimnáziumban vagy az esztergomi uszodában. Jelezte: a várható megrendelések lehetővé teszik, hogy a jelenlegi nyolc fős foglalkoztatotti létszámot akár hatszorosára is emeljék. Jelezte azt is, az új munkavállalók képzése 4-5 hónapig tart, a forrást erre az Új Széchenyi Terv “Rehabilitáció, Érték, Változás” elnevezésű projekt keretében biztosítják.

A fogyatékkal élők foglalkoztatásával kapcsolatos nehézségekről itt olvashat.

Rugalmasság segíthet visszatérni a munkaerőpiacra

A szülés után újra munkába álló kismamák nagyban hozzájárulhatnak az ország gazdasági teljesítményének növekedéséhez. Ahhoz, hogy hatékony munkavállalóként működhessenek, fontos a megfelelő munkakörülmények biztosítása számukra. A nők újra munkába állása szinte minden országban fontos tényező a gazdasági növekedés fenntartása és fellendítése szempontjából, éppen ezért hátrányos, ha szakképzett nők hosszú időre feladják karrierjüket a gyermekneveléssel járó terhek miatt. A munkaerőpiacra visszatérő nők a Regus friss kutatásában részt vevő válaszadók bevallása szerint vállalati szinten is segítenek a hatékonyság növelésében. Nekik köszönhetően csökkenhet a cég képzési és toborzási költsége, hiszen nem szükséges pénzt fordítani új munkatárs kiválasztására és betanítására. Egy korábbi Regus felmérés szerint a vállalkozások 56 százaléka azért kedveli a részmunkaidőben visszatérő anyákat, mert olyan szakértelemmel és tapasztalattal rendelkeznek, amelyet a jelenlegi munkaerőpiacon nehéz találni. 72 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy azok a vállalatok, amelyek nem tartanak igényt a részmunkaidőben dolgozó anyákra, a munkaerő-állomány értékes és jelentős hányadát szalasztják el.

További részletek itt olvashatók!

Milliárdokat lehet még költeni vállalati tanácsadásra
Még több mint 2,7 milliárd forintra pályázhatnak azok a kis- és középvállalkozások, akik tanácsadási tevékenységet vennének igénybe. A programozási időszak végéhez közeledve a vállalkozások számára elérhető uniós források átmenetileg szűkebb mértékben állnak rendelkezésre. A „hagyományos” pályázatokon túl azonban közvetítőkön keresztül is támogatáshoz juthatnak a kis- és középvállalkozások (kkv-k). Ilyen például a Vállalati tanácsadás program, amely legkésőbb 2014. június 30-ig áll az érdeklődő pályázók rendelkezésére. A tanácsadási tevékenység igénybe vehető többek között jog, marketing, munkaügy vagy szervezetfejlesztés területén is – jelezte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közleményben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo