Bár Románia eddig a 7 éves uniós költségvetési ciklusban a rendelkezésre álló források mindössze 14,1%-át kötötte le - a Magyarországon lekötött 46,3%-os arányhoz képest, idén május 31-én mégis zárják a pályázatokat. A Romániában leányvállalattal rendelkező magyar tulajdonú nagyvállalatoknak és kkv-knak is eddig a határidőig van csupán lehetőségük, hogy kihasználják a rendelkezésre álló forrásokat, hiszen várhatóan a következő 3 évben Romániában nem írnak ki új uniós pályázatokat. A legalább 250 főt foglalkoztató, illetve több mint 50 millió euró éves forgalmat bonyolító nagyvállalatok Romániában eddig a határidőig pályázhatnak többek között eszközbeszerzésre, -fejlesztésre, -bővítésre, informatikai fejlesztésekre. Nagyvállalatok esetében a támogatás a teljes beruházás 50%-a, maximum 5 millió euró, míg kkv-k esetében 70%-a, maximum 1,5 millió lehet.
Román-magyar határ menti együttműködések támogatására, falusi és vidéki turizmus ösztönzésére, mezőgazdasági tevékenység és élelmiszergyártás támogatására egyaránt május 31-ig pályázhatnak még a helyi érdekeltséggel rendelkező kkv-k, mikro- és nagyvállalatok. A megújuló energiák támogatására érkező pályázatok benyújtására azonban már kevesebb, mint egy hónap van hátra Romániában. Április 30-ig fogadják be a pályázatokat.
Jó hír lehet a Szlovákiában érdekelt magyar vállalkozásoknak, hogy Szlovákiában jelenleg a HR-támogatások állnak kiemelt helyen. Munkavállalói tréningek támogatására például még nyitva vannak a pályázatok.
Itthon van még keret
Bár a romániai források igénylésére hátra lévő korlátozott idő nehezíti az említett országokban érdekeltségekkel rendelkező vállalatok növekedését, Magyarországon vannak még nyitott, beruházásokat ösztönző források, amelyek megoldást jelenthetnek ebben a helyzetben is. Telephelyfejlesztésre, ipartelepítésre, gép- és eszközbeszerzésekre egyaránt rendelkezésre állnak vissza nem térítendő források" - fogalmazott Horgos Lénárd, az M27 ABSOLVO magyarországi partnere.
A telephely-fejlesztési pályázat új épület, üzem, raktár bővítéséhez, létrehozásához, az ipartelepítési pályázat pedig munkahelyek teremtéséhez kínál támogatást. Ebben a kiírásban a mikro-, kis- és középvállalkozások 10-150 millió forintos támogatást igényelhetnek, míg az ipartelepítési pályázatban valamennyi gazdasági társaság, önkormányzat (és szervei) 100-1000 millió forintos támogatást kérhetnek. Bár ezekben a pályázatokban a gép- és eszközbeszerzés önállóan nem támogatható tevékenység, ám a GOP-211, illetve KMOP-121 pályázatok éppen a technikai fejlesztéseken keresztül célozza a vállalkozások versenyképességének növelését. Ezekben a nyertes pályázók 1-150 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek.
„A pályázati kiírások értelmében a pályázónak bizonyos önrésszel kell rendelkeznie. Az M27 ABSOLVO a magyar vállalkozások hosszú távú partnereként Európa 27 országában, így Magyarországon is segít a vállalkozásoknak a beruházásokhoz szükséges részletes finanszírozási terv, és a pályázatokon túli pénzügyi megoldások kidolgozásában" - tette hozzá Horgos Lénárd.