Már több mint másfél évtizedes múltra tekint vissza a LEADER, melyben az egyik legfontosabb elem az együttműködés az országhatáron belül és túl is – hangsúlyozta V. Németh Zsolt. A mostani pályázaton a nemzetközi együttműködést támogatjuk, ami létrejöhet hazai és más európai uniós tagállamban működő HACS-ok, vagy nem EU-tagállamban, de LEADER-megközelítés szerint szerveződött csoportok között.
Egy-egy akciócsoport legfeljebb 50 millió forintot igényelhet, de akár több kisebb, vagy egy nagy projekt megvalósítására is nyújthat be pályázatot. Támogatást lehet kérni egyebek mellett: közös beruházásokra, tevékenységekre, közös szervezetek alapítására, publikációk kiadására, képzési, oktatási rendezvények – például szemináriumok, konferenciák – előkészítésére és megvalósítására, illetve jó gyakorlatok átadására. Ez utóbbi a legfontosabb, hogy a szervezetek megosszák egymással a tapasztalatokat és a jó példákat – emelte ki az államtitkár.
A pályázat lebonyolítása újszerű lesz: az akciócsoportoknak először egy megvalósíthatósági tanulmányt kell beadniuk a Vidékfejlesztési Minisztériumba. A tanulmányt egy tapasztalt LEADER-szakemberekből álló, 10 fős bizottság minősíti, majd szükség szerint módosító javaslatokat tesz, hogy a HACS-ok hogyan nyújtsák be támogatási kérelmeiket az MVH-hoz. A cél, hogy szakmailag kifogástalan, minőségi projektek jöjjenek létre.
A LEADER Program gazdasági, társadalmi és környezeti problémák helyi megoldását segíti a Helyi Akciócsoportok közreműködésével. A HACS-okban a közigazgatás, a vállalkozók és a civil szervezetek is képviseltetik magukat.