Új kártevő fenyeget

2015. júliusában új kártevő jelent meg a számítógépes vírusok listáján, méghozzá egyből a második helyen debütált az ESET statisztikáiban. Népszerű játékok másaiban is egyre gyakrabban érkezik veszélyes program.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új listatag, a SWF/Exploit.ExKit egy általános összesítő elnevezése azoknak a különféle kártékony kódoknak, amelyek az Adobe Flash szoftverben levő sebezhetőségeket, biztonsági réseket használják ki. Ha a fertőzés sikeres, az lehetővé teszi a távoli támadók számára, hogy az adott rendszeren a felhasználó tudta nélkül tetszőleges kódot futtathassanak. A gyűjtőnév arra utal, hogy az ilyen trójaiakat elsősorban úgynevezett Exploit Kit-ekkel, azaz kártevő készítő készletekkel generálják. A hatékony védekezéshez nem csak a naprakész vírusvédelem, hanem az Adobe Flash modul frissítése is szükséges.

Újabb verzió képviselteti magát az LNK/Agent trójai családból, így az ötödik és hatodik helyen is az a kártékony link hivatkozást tartalmazó kártevő található, amelyik különféle parancsokat fűz össze és futtat le észrevétlenül a háttérben. Működését tekintve sokban hasonlít a régi autorun.inf működési mechanizmusára.

A lista visszatérő tagját a HTML/Refresh-t, ezúttal kilencedik helyezettként üdvözölhetjük. Ez egy olyan trójai család, amelyik észrevétlenül átirányítja a felhasználó böngészőjét különféle rosszindulatú web címekre. A kártevő jellemzően a manipulált weboldalak HTML kódjába beágyazva található, vagyis érdemes vigyázni a böngészésnél, például élhetünk az automatikusan lefutó scriptek tiltásával.

Mostanában nagyon kedvelt trükk, hogy népszerű játékok hamisított hasonmásaival terjesztenek kártékony trójai kódokat a Google Play áruházban. Ezúttal a Cowboy Adventure és a Jump Chess programokról derült ki, hogy egy adathalász Facebook bejelentkezési ablakot dobott fel, és aki ide begépelte az azonosítóját, azt a program ellopta, és észrevétlenül egy távoli szerverre továbbította.

Az eltérített Dolgok Internete
Kényelmes dolog, ha okos eszközeink az internetre csatlakozva gyűjtik az adatokat és kommunikálnak egymással, ugyanakkor komoly veszélyeket is rejt ez a technológia.
A Microsoft azt tanácsolja a Skype felhasználóknak, hogy haladéktalanul változtassák meg jelszavukat. Egy új, látszólag valamelyik ismerősüktől érkező átverős link egy .ru végződésű oldalra vezet, a trükk végén pedig az ismeretlen támadók hozzáférnek az áldozat névjegyzékéhez, illetve sokan arról panaszkodtak, hogy azóta elérhetetlenek lettek ismerőseik számára.

A legfrissebb szövetségi jelentések arról számolnak be, miszerint a felhasználói adatokat titkosító zsarolóprogramok immár 1 millió dollár (282 millió HUF) kárt okoznak havonta. A fertőzési módok közt megtalálhatóak a kártékony kódokat tartalmazó preparált hirdetésekre való kattintás, a kéretlen e-mail üzenetben kapott csatolt rosszindulatú mellékletek és a fertőzött weboldalak is.

Vírustoplista

Az ESET statisztikai rendszere szerint 2015. júliusában a következő három károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 19.37%-áért.

Kém rejtőzött az esküvői meghívóban
Egy orosz weboldal olyan trójait terjesztett, amivel például ukrán tisztviselők és újságírók után is kémkedtek. A jól megtervezett akcióban célzott spameket küldtek ki a támadók, csábítottak pilótajátékra, de esküvői meghívót is szerkesztettek.
Win32/Bundpil féreg

Elterjedtsége a júliusi fertőzések között: 3.93 %

Működés: A Win32/Bundpil féreg hordozható külső adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot is elindít. Valódi károkozásra is képes, a meghajtóinkról az *.exe, *.vbs, *.pif, *.cmd kiterjesztésű és a Backup állományokat törölheti. Ezenkívül egy külső URL címről megkísérel további kártékony komponenseket is letölteni a HTTP protokoll segítségével, majd ezeket lefuttatja.

SWF/Exploit.ExKit trójai

Elterjedtsége a júliusi fertőzések között: 3.19%

Működés: Az SWF/Exploit.ExKit egy általános összesítő elnevezése azoknak a különféle kártékony kódoknak, amelyek az Adobe Flash szoftverben levő sebezhetőségeket, biztonsági réseket használják ki. Ha a fertőzés sikeres, az lehetővé teszi a távoli támadók számára, hogy az adott rendszeren a felhasználó tudta nélkül tetszőleges kódot futtathassanak. A gyűjtőnév arra utal, hogy az ilyen trójaiakat elsősorban úgynevezett Exploit Kit-ekkel, azaz kártevő készítő készletekkel generálják.

Win32/Adware.MultiPlug adware

Elterjedtsége a júliusi fertőzések között: 2.61%

Működés: A Win32/Adware.MultiPlug egy olyan úgynevezett nemkívánatos alkalmazás (Potentially Unwanted Program, PUP), amely a felhasználó rendszerébe bekerülve különféle felugró ablakokban kéretlen reklámokat jelenít meg az internetes böngészés közben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo