A Panda Security éves jelentéséből kiderül: 2010 igencsak sűrű év volt az IT-biztonságtechnikai cégeknek. Az adatok alapján a vállalat 20 éves pályafutása alatt nyilvántartásba került 60 millió malware (internetes fenyegetés, fertőzés, a vírusokat is ideértve) 34%-a tavaly íródott.
- Azért van jó hír is - kommentálta az adatokat Sándor Zsolt, a Panda Security magyarországi igazgatója. - Mintegy hét éve először csökkent a malware-k növekedési aránya: eddig minden évben 100%-kal több fenyegetés keletkezett, mint az előtte lévőben, 2010-ben azonban a 2009-es „szaporulat" mindössze 50%-át regisztráltuk. Ennek ellenére teljesen nyilvánvaló, hogy a vírusok írására épülő iparágnak van még hova fejlődnie, nem értük el a csúcsot.
Hogy üzletágról van szó, afelől nem hagy kétséget a terepet 2010-ben is uraló pénzügyi motiváltság: a banki trójaiak az összes fertőzés több mint felét (kb. 56%-át) tették ki.
Ami a leginkább fertőzött országok toplistáját illeti, az élboly továbbra sem változik: évről évre Thaiföld, Kína és Tajvan viszik a pálmát.
Kiberbűnözés
A magyar változatában kissé idegenül hangzó cyber- előtag használata az elektronikus eszközökkel folyó bűnözés esetén régóta helyénvaló: IT-biztonságtechnikai cégek évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a vírusok által elkövetett jelszó- és információlopások legalább olyan súlyos következményekkel járó bűncselekmények, mint a betöréses lopások.
- Ez most már maffiaszinten megy, kár lenne tagadni - mondta Sándor Zsolt. - Az éves jelentésünkben szereplő számok alapján kiderül, hogy a kiberbűnözés mellett a kiberháború is megjelent az utóbbi években, elég csak a tavalyi Stuxnetre gondolni. Az Anonymous csoport által generált felhajtás a Wikileaks-os Julian Assange védelmében pedig egy új elem, a „kiberaktivizmus".
Közösségi média támadás alatt
A Panda jelentése kitér arra is, hogy tavaly elérte csúcsát a közösségi média ellen intézett támadások sora: a Facebook „Like"-gomb eltérítése, az ál-Twitteres bejegyzések mind személyes adatok, információk megszerzésére irányultak.