2010-es év volt eddig a legkeményebb...

A Panda Security éves összefoglalójából kiderül: a 2010-es év volt eddig a legkeményebb, ami a vírusokat illeti. Ennek ellenére Sándor Zsolt szerint még mindig van hova fejlődnie ennek az „üzletágnak".

A Panda Security éves jelentéséből kiderül: 2010 igencsak sűrű év volt az IT-biztonságtechnikai cégeknek. Az adatok alapján a vállalat 20 éves pályafutása alatt nyilvántartásba került 60 millió malware (internetes fenyegetés, fertőzés, a vírusokat is ideértve) 34%-a tavaly íródott.

- Azért van jó hír is - kommentálta az adatokat Sándor Zsolt, a Panda Security magyarországi igazgatója. - Mintegy hét éve először csökkent a malware-k növekedési aránya: eddig minden évben 100%-kal több fenyegetés keletkezett, mint az előtte lévőben, 2010-ben azonban a 2009-es „szaporulat" mindössze 50%-át regisztráltuk. Ennek ellenére teljesen nyilvánvaló, hogy a vírusok írására épülő iparágnak van még hova fejlődnie, nem értük el a csúcsot.


Fenyegetések megoszlása, 2010 - forrás: Panda

Hogy üzletágról van szó, afelől nem hagy kétséget a terepet 2010-ben is uraló pénzügyi motiváltság: a banki trójaiak az összes fertőzés több mint felét (kb. 56%-át) tették ki.

Ami a leginkább fertőzött országok toplistáját illeti, az élboly továbbra sem változik: évről évre Thaiföld, Kína és Tajvan viszik a pálmát.

Kiberbűnözés

A magyar változatában kissé idegenül hangzó cyber- előtag használata az elektronikus eszközökkel folyó bűnözés esetén régóta helyénvaló: IT-biztonságtechnikai cégek évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a vírusok által elkövetett jelszó- és információlopások legalább olyan súlyos következményekkel járó bűncselekmények, mint a betöréses lopások.

- Ez most már maffiaszinten megy, kár lenne tagadni - mondta Sándor Zsolt. - Az éves jelentésünkben szereplő számok alapján kiderül, hogy a kiberbűnözés mellett a kiberháború is megjelent az utóbbi években, elég csak a tavalyi Stuxnetre gondolni. Az Anonymous csoport által generált felhajtás a Wikileaks-os Julian Assange védelmében pedig egy új elem, a „kiberaktivizmus".

Közösségi média támadás alatt

A Panda jelentése kitér arra is, hogy tavaly elérte csúcsát a közösségi média ellen intézett támadások sora: a Facebook „Like"-gomb eltérítése, az ál-Twitteres bejegyzések mind személyes adatok, információk megszerzésére irányultak.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo