Washington betiltotta az orosz Kaspersky Lab termékeit

Az amerikai kormány betiltotta szerdán az orosz Kaspersky Lab informatikai cég termékeinek használatát a kormányhivatalokban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az intézkedést a belbiztonsági minisztérium jelentette be, s egyúttal közölte, hogy a kormányzat által felügyelt valamennyi ügynökségnél is tilos lesz a Kaspersky Lab termékeinek használata - írja az MTI.

Kép: Pixabay

Indoklásában a belbiztonsági tárca amiatti aggodalmát hangoztatta, hogy a számítógép-biztonsággal foglalkozó, moszkvai székhelyű Kasperskyre befolyást gyakorolhat a Kreml, s ezért a cég vírusirtó szoftvereinek telepítése amerikai kormányzati hivatalokban veszélyeztetheti az Egyesült Államok nemzetbiztonságát.

Közleményében a tárca leszögezte: a minisztériumot "aggasztja a Kaspersky Lab egyes tisztségviselőinek kapcsolata az orosz hírszerzéssel és más orosz ügynökségekkel", továbbá az is, hogy "az orosz törvények lehetővé teszik az orosz hírszerző ügynökségeknek, hogy segítséget kérjenek, illetve segítségnyújtásra kötelezzék a Kasperskyt, valamint megfigyeltessék az orosz hálózatokon átfutó kommunikációt".

A Kaspersky Lab közleményben utasította vissza a feltételezéseket, azzal érvelve, hogy az adatmegosztásra vonatkozó orosz törvényeket az Egyesült Államokban félreértik, azok ugyanis csupán a kommunikációs szolgáltatásokra érvényesek. "Senki, és egyetlen szervezet sem mutatott be nyilvánosan hitelt érdemlő bizonyítékot a kétes feltételezéseken és pontatlan feltevéseken alapuló vádakra" - fogalmazott az orosz cég.

Bitcoinra buknak a „bányászó” botnetek
A Kaspersky Lab Anti-Malware Research csapata két új botnetet detektált, amely olyan kártékony programmal fertőzi a számítógépeket, amely képes észrevétlenül installálni magát a gépeken azért, hogy digitális pénzt „bányásszon” a bűnözőknek. Főként legális szoftvereket használnak a blockhain alapú virtuális pénznemek létrehozásához.
Az amerikai minisztérium döntése értelmében valamennyi szövetségi kormányhivatalnak 30 napon belül fel kell mérnie a számítógépes rendszerében lévő Kaspersky-termékeket, és ezek használatát 90 napon belül be kell szüntetnie. A rendelkezés azonban ezúttal csak a polgári intézményekre és ügynökségekre vonatkozik, a Pentagon (védelmi minisztérium) és a katonai, valamint a hírszerző szervezeteknél már korábban megtiltották a Kaspersky-termékek használatát.

A Trump-kormány döntését Jeanne Shaheen, New Hampshire demokrata párti szenátora üdvözölte, és reményét fejezte ki, hogy a kongresszus a döntést törvénnyel is megerősíti majd. Amy Klobuchar, minnesotai demokrata párti szenátor pedig levélben kért tájékoztatást a belbiztonsági minisztériumtól arról, hogy a bankokban, energetikai rendszerekben vagy a tavalyi választások informatikai rendszereinél használtak-e Kaspersky-termékeket.

Az amerikai intézkedéssel kapcsolatban a Reuters brit hírügynökség megjegyezte: Eugene Kaspersky, az orosz cég alapítója és vezérigazgatója a KGB iskolájába járt, és a vállalat korábban már elismerte, hogy dolgozik az FSZB orosz biztonsági szervezetnek. A Kaspersky azonban mindig hevesen cáfolta, hogy hírszerzési tevékenységet folytatna az orosz kormányzat számára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo