"A felmérés rámutat, hogy milyen nagyok a különbségek a bizalmas adatok megítélésében. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy maga az e-mail cím, amelyet sok helyen megosztunk, az online biztonság egyik kulcseleme. Az olyan személyes adatok, mint a személyazonosító , a jelszavak vagy a bankszámlaszám rendkívül értékesek a kiberbűnözők számára. A hackerek ezeket személyazonosság-lopásra és akár pénzügyi csalásra is felhasználhatják, aminek komoly jogi következményei lehetnek az áldozatra nézve" - mondja Chester Wisniewski , a Sophos technológiai igazgatója.
Adatok kedvezményért cserébe
A lengyel, cseh és magyar közösségi médiafelhasználókat arról is megkérdezték, hogy hoztak-e már létre fiókot üzletben, iratkoztak-e fel hírlevélre vagy adtak-e meg születési dátumukat vásárlási kedvezményért cserébe. A válaszadók jelentős része igenlő választ adott.
A magyar válaszadók közel fele (46 százalék) létrehozott már profilt üzletben kedvezményért cserébe. A magyar nők (51 százalék) gyakrabban vallották ezt be, mint a férfiak (42 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (53 százalék, 23 százalékponttal többen, mint a csak általános vagy középiskolát végzett válaszadók). Az összes megkérdezett csehek között 66 százalék, Lengyelországban pedig 32 százalék volt azoknak az aránya, akik fiókot hoztak létre az üzletekben.
A magyar felmérésben résztvevők ugyanilyen gyakran (45 százalék) válaszolták, hogy megosztották e-mail címüket, hogy csökkentsék a megvásárolt termék vagy szolgáltatás árát. Az előny itt is a nők (50 százalék, férfiak 40 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (56 százalék, az alapfokú végzettségű válaszadóknak csak 26 százalék-a) körében volt. A hírlevélre való feliratkozást a kedvezmény érdekében a cseh válaszadók több mint fele (54 százalék) és a lengyel válaszadók 45 százalék-a is megerősítette.