Észtország az államigazgatás digitalizálása tekintetében csaknem kétszer annyira előrehaladt, mint az EU átlaga, de a fejlődés nem áll meg. Mivel az észt munkavállalók 22 százaléka dolgozik az államnak, kézenfekvő, milyen megtakarítást hozhat az AI alkalmazása e vonatkozásban is. Azt eddig 13 helyen alkalmazták.
Így például annak ellenőrzésére, lekaszálták-e a szénát a gazdák, akik erre állami támogatást kapnak. Az Európai Űrügynökség által május és október között az országról készített űr-fotókat betáplálják a rendszerbe, az pedig rávetíti a képeket a támogatásra jogosult földterületetekre. Két héttel a széna lekaszálására kijelölt határidő lejárta előtt a rendszer figyelmezteti a gazdát, mellékelve a fotót. Már az alkalmazás első évében közel 700.000 eurót takarítottak meg azzal, hogy nem kellett mindenhová ellenőröket kiküldeni. Azok most csak akkor mennek a földekre, ha vita merül fel.
A rendszerben minden megszületett gyerek számára már születésekor biztosítják a helyet az adott
Sikeres az az AI-alkalmazás is, amelyben betáplálják a rendszerbe az elbocsátott munkások szakképzettségi adatait s azok párosulnak a munkaerő iránti igényekkel. Akik ilyen módon helyezkedtek el, sokkal tovább maradnak egy munkahelyen.
Az eddig legmerészebb vállalkozásra az AI észt fejlesztői az Igazságügyi Minisztériumtól kaptak megbízást. „Robot-bíró” készül tehermentesíteni a túlterhelt igazságszolgáltatást. A rendszer a betáplált adatok, majd a maga „tanulása” révén ún. tyúkperekben fog majd „ítélkezni”, amelyeknél a vitatott érték 7.000 euró alatt van. Ha valamelyik fél nem ért egyet a robottal, a fellebbezés persze már igazi bíró elé kerül.
(Forrás: Wired)