Ahogy arról a Piac & Profit korábbi cikkében is írtunk, a védelmi tárca alárendeltségében működő Országos Kiberbiztonsági Központ jelentésében arról számolt be, hogy a Xiaomi és a Huawei egyes telefonjain olyan beépített funkciókat találtak, amelyek a cenzúrát szolgálják. A Huawei a jelentés megjelenése után nem sokkal azt közölte, hogy készülékei nem továbbítanak adatokat, míg a Xiaomi valamivel lassabban, egy részletesebb közleményben cáfolta meg az állításokat.
A kibervédelmi központ állításai szerint a Xiaomi Európában értékesített készülékeinek alkalmazásai, köztük a beépített internet böngészők például felismerik és letilthatják az olyan keresőszavakat, mint “szabad Tibet”, “Éljen Tajvan függetlensége”, vagy “demokráciamozgalom”. Ezeket a funkciókat például a Xiaomi Mi 10T 5G okostelefonjában az Európai Unió területén kikapcsolták, de távolról bármikor aktiválni lehet őket – ismertette a litván kiberbiztonsági hatóság jelentésében. A dokumentum szerint a cenzúrázható fogalmak folyamatosan frissülő listája jelenleg 449 kifejezést tartalmaz kínai nyelven. Ezen felül az Országos Kiberbiztonsági Központ megállapítása szerint a Xiaomi telefonja egy szingapúri szerverre továbbítja a titkosított adatforgalmi adatokat.
Reagált a Xiaomi
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény szerint a Xiaomi részletesen tanulmányozta a „Cybersecurity assessment of 5G-enabled mobile Devices” (Az 5G-képes mobilkészülékek kiberbiztonsági értékelése) című jelentést, és komolyan veszi a dokumentumban foglalt állításokat. A vállalat válaszában úgy fogalmaz, hogymiközben vitatjuk egyes pontjainak valóságtartalmát, egy független harmadik féllel is felvesszük a kapcsolatot annak érdekében, hogy értékeljük a jelentésben tárgyalt ügyeket. Meg vagyunk győződve arról, hogy készülékeink, valamint az üzleti tevékenységünk minden tekintetben megfelel a tisztességességes üzleti gyakorlat elvárásainak, továbbá hiszünk abban, hogy ezt független, kívülálló fél is meg fogja erősíteni mind a felhasználóink, mind a partnereink számára.A tartalom cenzúrásával kapcsolatban a Xiaomi azt közölte, hogy készülékeik nem korlátozzák, és nem szűrik a felhasználók által elküldött, vagy nekik eljuttatni szándékolt tartalmakat. Emellett a vállalat sem a múltban, sem a jelenben sem korlátozta vagy lehetetlenítette el az okostelefonok használóinak bármilyen tevékenységét – a gyártó szerint a jelentés egyébként nem is állítja, hogy ilyet tettek volna.
Véleményük szerint a kiberbiztonsági jelentés a Xiaomi reklámok szűréséért felelős szoftverére utal, amely bizonyos korlátok között képes a készülékekre érkező fizetett és push hirdetések kezelésére az olyan Xiaomi applikációkon belül, mint amilyen a Mi Video és a Mi Browser.
Követik a GDPR előírásait
A jelentés igaztalanul sugallja, hogy nem megfelelő módon kezeljük a felhasználóink adatait– fogalmaz válaszában a cég, hozzátéve, hogy a valóság ezzel szemben az, hogy a Xiaomi követi a GDPR minden előírását, ideértve a végfelhasználói adatkezelésre, adatfeldolgozásra, és adattovábbításra vonatkozó követelményeket is. A közlés szerint a személyes adatok felhasználását mindig a végfelhasználó jóváhagyásától teszikk függővé, és mindig megfelel a helyi vagy nemzetközi, valamint az Európai Unió és tagállamaiban alkalmazott jogszabályi előírásoknak.