Az eVITA Nemzeti Technológiai Platform (eVITA NTP) és a Mobilitás és Multimédia Klaszter (MM Klaszter) vezetői megállapodást írtak alá a két szervezet közötti együttműködés megerősítése érdekében. Ennek értelmében a két szervezet kölcsönösen támogatja egymást az életvitelt segítő infokommunikációs technológiák és alkalmazások, valamint a telemedicina területén zajló fejlesztésekben, a létrejövő termékek és szolgáltatások elterjesztésében, illetve a tárgykörben előkészület alatt álló szabályok, stratégiák és eljárási szokások kialakításában.
A társadalom elöregedése, azaz az időskorúak arányának növekedése a népességen belül komoly kihívást jelent mindenhol a világon. Az időskorúak önálló életvitelének és aktív társadalmi szerepvállalásának minél hosszabb ideig történő lehetővé tétele, szükség esetén ellátása, gondozása, felügyelete és ápolása az állam, a társadalom és a piaci szereplők összehangolt, felelős, elkötelezett munkája eredményeként valósítható meg. ( A fiatalok közül mindössze minden ötödik tekinthető komoly öngondoskodónak.)
"Az infokommunikációs technológiák alkalmazása jelentős segítséget nyújt az előre látható problémák hatékony megoldásában. Ehhez azonban széles körben elfogadott stratégiára, fejlesztési programokra és mindenek előtt együttműködésre van szükség" - emelte ki Somody Imre, az eVITA NTP Stratégiai Testületének elnöke. "A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) által a civil társadalom iránti szakmai felelősségvállalás tudatában indított Digitális Esélyegyenlőség programban kiemelt szerepe van az eVITA NTP-nek" - mondta Alföldi István, a program operatív irányítását végző NJSZT ügyvezető igazgatója.
"A folyamatos infokommunikációs fejlesztések révén létrejövő újabb és újabb szolgáltatások, alkalmazások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az egyes ember jobb életminőségben és egészségben töltse öregkorát, önállóságát megőrizve. Az életkor előrehaladtával jelentkező emlékezeti, látási, hallási és mozgási problémák enyhítésére újabb és újabb innovatív infokommunikációs megoldások jelennek meg." - hangsúlyozta Pukler Gábor, az MM klaszter elnöke.
"A Mobilitás és Multimédia Klaszterben kiemelt kutatás-fejlesztési területként jelennek meg az életvitelt támogató infokommunikációs megoldások, amelyekkel a klaszter tagok közel egyharmada foglalkozik. A klaszter tagok egy csoportja jelenleg az időskorúak biztonságos életvitelét támogató távmonitorozó rendszer kifejlesztését készíti el." - említette Pukler Gábor az MMklaszterben e területen zajló konkrét K+F tevékenységgel kapcsolatban.
Az Európai Unió több tagországa már 2003 óta szorgalmazza, hogy induljon közös program az ambiens (infokommunikációs) rendszerekkel segített életvitel témakörében, amelyre az Európai Szerződés 169. cikkelye lehetőséget ad. Több éves előkészítés után, 2008. április végén elindult az AAL Közös Program, amelyre az MMklaszter és az eVITA leginnovatívabb társaságai közös kutatás-fejlesztési projektet készítenek elő.