Nemsokára élőben nézelődhetünk a Google Earth-ön?

A Google Earth eddig is úgy mutatta meg a világot, ahogyan az a valóságban is kinéz, de a St. Louis-i Washington Egyetem új projektje még magasabbra teszi a lécet: webkamerák képeivel cseréli le a statikus textúrákat, s gyakorlatilag valós időben az is leellenőrizhető, hogy süt-e a nap egy adott helyen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A virtuális Föld eddig lassan frissülő textúra-adatbázisát teheti naprakésszé egy új projekt, ami a világ különböző ponton elhelyezett webkameráinak a képét illeszti bea Google Earth-be. Az amerikai St. Louisban lévő Washington Egyetemen egy Austin Abrams nevű Phd. hallgató fejlesztette ki azt a módszert, amivel ki lehet cserélni a virtuális épületek és egyéb objektumok egyébként statikus felületeit. A bejövő adatokat az AMOS (Archive of Many Outdoor Scenes) gyűjtemény közel 1000 webkamerás közvetítése szolgáltatja, melyek automatikusan frissülnek.

A megoldás kulcsa az Egyetemen kifejlesztett Live3D alkalmazás, ami átalakítja a 2D-s webkamera képeket a 3D modellekhez megfelelő formátumra. Például éjszakánként az Eiffel-torony textúrái lecserélődnek az izzókkal és fényekkel feldíszített sötét változatra, ugyanarra, amit éppen a tornyot pásztázó kamera lát.

A beállítás sem bonyolult, ugyanis miután a rögzített kamera képét bekötötték a rendszerbe, elég meghatározni, hogy pontosan hol helyezkedik el a webkamera, milyen irányba néz, s a felhasználó egy grafikus felületen rajzolhatja meg a kiválasztott épület vagy objektum körvonalait, az eredmény pedig egy másik ablakban azonnal követhető a Google Earth-ön keresztül. A folyamatot ezután meg kell ismételni 3D-ben is, ami után a Live3D program automatikusan konvertálja át a beérkező sík képet a térbe a beállított geometria alatt.

A művelet egyszerű, a fejlesztők mégis a közösség segítségét kérik, hogy a már adatbázisban lévő kamerák által látott teret kalibrálják. Bárki csatlakozhat megkötések nélkül ezen a weboldalon keresztül. Most, viszont, hogy a világon sok helyen a szaksajtó felkapta a témát, a szerverek egy ideje elérhetetlenek, érdemes visszanézni pár nappal később, amikor a hirtelen jött felhajtás már elmúlt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo