A törvényjavaslat korábban nagy vihart kavart, mivel nagyrészt ellehetetlenítette volna az összes olyan netes népművészeti alkotást, aminek köze van valamilyen jogvédett filmhez, vagy zenéhez. A javaslat arra kötelezte volna a netes tartalomszolgáltatókat, hogy vezessenek be mesterséges intelligenciával működő cenzúrát, ami automatikusan felismeri a jogvédett tartalmak részleteit. Mivel a robotok nehezen tudják megkülönböztetni a valódi kalózmásolatokat és a korrekt használatot jelentő tartalmakat (paródiák, mémek, bemutatók), az utóbbiak jó része is törlésre került volna. Hasonló rendszert ma a Youtube használ, és a felhasználók folyamatosan panaszkodnak arra, hogy az oldal rendszeresen töröl például filmkritikákat, szerzői jogok megsértésére hivatkozva. A szabályozás szerint ez vonatkozott volna az egész internetre.
Szeptemberben újra szavaznak
A szavazás után a téma német néppárti felelőse, Axel Voss csalódott az eredmény miatt, azt mondta: „Sajnálom, hogy a képviselők többsége nem támogatta az általam és a jogi bizottság által képviselt álláspontot. De ilyen előfordul a demokratikus folyamat során. Szeptemberben visszatértünk az ügyre, és megpróbáljuk úgy orvosolni a kifogásokat, hogy közben sikerüljön összhangba hozni a szerzői jogi szabályzást a modern digitális korral."
Az Európai Parlament Eljárási szabályzata szerint, ha a képviselők legalább 10 százaléka (azaz 76 fő) kifogást emel az ellen, hogy a Tanáccsal folytatott tárgyalások a szakbizottsági álláspont mint tárgyalási kiindulópont alapján kezdődjenek meg, akkor a plenárisnak kell döntenie a kérdésben. A kedd éjféli határidőig a plenáris szavazáshoz elegendő képviselő jelezte kifogását.