A titkosított internet csatorna
Amikor internetezünk, fájlokat fogadunk a számítógépen és kéréseket küldünk a meglátogatott weboldal szerverének. Ezt az adatcserét tudják „lehallgatni” a csalók, akik nem elégednek meg ennyivel: ezen információkat ellopják, összegyűjtik és felhasználják.
Klasszikus eset, amikor egy internetes vásárlás alkalmával nem az eladó bankszámlájára, hanem egy megváltoztatott számlaszámra utaljuk a vásárolni kívánt termék ellenértékét. Ha csak nem tudjuk fejből az eladó számlaszámát, bizony nehéz észrevenni ezt az egyszerű csalást.
Az ilyen esetek elkerülése végett találták ki ezeket az internetes hatóságok által ellenőrzött úgynevezett „titkosított” - SSL (Secure Sockets Layer) - csatornákat. Ha így internetezünk, akkor egy olyan kódolt folyosót használunk, amit nem tudnak feltörni.
Nyilván egy blognak nem kell olyan szintű biztonság, mint egy pénzintézetnek, de titkosításra egyértelműen szükség van, a tárhelyparkok pedig többféle megoldással is tudnak szolgálni.
Alapvetően háromféle módon lehet csoportosítani az SSL tanúsítványokat:
- kiállító hatóság alapján
- SSL típusa alapján
- ellenőrzés alapján
Mire figyeljünk?
Átlag internet felhasználóként nem sokat tehetünk, de arra érdemes figyelni, hogy az általunk látogatott weblapon van-e SSL jelzés, és ha nincs, akkor nem adunk meg semmilyen információt magunkról. (A Google például ettől az évtől hangsúlyosan felhívja a figyelmet a hitelesítés nélküli weboldalakra.)
A Google is előnyben részesíti a biztonságos weboldalakat, azaz a megfelelő védelemmel ellátott honlapokat előrébb sorolja a keresőtalálatok között.
Sajnos Magyarországon még nem elterjedt az SSL megoldás, aminek részben anyagi okai vannak, pedig minimális befektetésről van szó, ha azt nézzük, hogy mindenki érdeke, a vásárló védelme pedig az első.
Virág Levente Online Office Kft.