Mire figyeljünk új TV vásárlásakor?

Az oly gyakran emlegetett digitális átállás a tévénézők számára többek között jobb képminőséget és szélesebb programválasztékot ígér. De mi lesz a sorsa a régi tévéknek, és mire kell ügyelniük az új készüléket vásárlóknak?

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A digitális műsorszórásra való átállás egyrészt a technikai fejlődés szükségszerű következménye, másrészt Magyarországnak az EU tagjaként 2012-ig kötelezően át kell térnie az analóg földfelszíni műsorszórásról a digitálisra.  A jobb kép és nagyobb csatornaszám mellett a digitális szolgáltatás eredménye lesz az is, hogy a nézők tévénézési szokásaik szerint alakíthatják a program összeállításokat.

A tévétulajdonosokban joggal merül fel a kérdés, kell-e valamit tenniük ahhoz, hogy az új műsorszórási forma bevezetése után is használhassák készülékeiket.

"A hagyományos, analóg televíziók önmagukban nem alkalmasak a digitális adás fogadására, ezért egy olyan készüléket kell azokhoz csatlakoztatni, amely a digitális jeleket úgy alakítja át, hogy az az analóg tévékészülékek számára is értelmezhető legyen. Ez a készülék set-top-box vagy dekóder néven ismert, amit a televízió AV bemenetén egy erre alkalmas kábel segítségével lehet csatlakoztatni." - mondja Pór Sándor, az Electro World szórakoztató elektronikai részlegének értékesítési vezetője.

"A korszerű LCD és plazma készülékek nagy részébe az utóbbi két-három évben már beépítenek egy olyan vevőegységet, amely lehetővé teszi a digitális adás fogását. Amikor egy televízió termékismertetőjében azt olvashatjuk, hogy beépített DVB-T vagy DVB-C tunerrel rendelkezik, az azt jelenti, hogy a készülék alkalmas a digitális jelek fogására." - teszi hozzá Pór Sándor. 

A DVB rövidítés a digitális képtovábbítást (Digital Video Broadcasting) jelenti, a T betű a földfelszíni sugárzásra (terrestrial), míg a C a kábelszolgáltatásra (cable) utal.

"A kérdést egy kicsit tovább bonyolítja, hogy a digitális adások többféle tömörítési eljárást alkalmaznak, melynek célja, hogy minél több csatorna kaphasson helyet egy sávban. A tévékészülékeknek ezt a tömörített digitális jelet "ki kell bontaniuk" ahhoz, hogy az adás nézhetővé váljon.   Mindezidáig nyitott kérdés volt, hogy a digitális vétel Magyarországon melyik tömörítési eljárással valósul meg, ma már tudjuk, hogy a jelenleg legfejlettebb MPEG 4-re esett a választás. A hazai műszaki cikkek piacán az MPEG 4 dekódolású vevőegységet tartalmazó tévék a felső árkategóriába tartoznak, ennek megfelelően az üzletek polcain kisebb választékuk érhető el. Az Electro World az ilyen típusú készülékek körét - az MPEG 4 jelátalakításra alkalmas set-top-boxokkal együtt - a következő hetekben jelentősen bővíti, így azok, akik a közeljövőben tervezik új tévékészülék vásárlását vagy cseréjét, már olyan terméket is választhatnak, amelyik a digitális műsorszórás új szakaszában is használható lesz." - egészíti ki az Electro World szakértője.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo