Egy orosz második világháborús emlékmű eltávolítása Tallinn egyik teréről volt az oka annak a számítógépes támadásnak, amely megbénította Észtország számítógépes rendszereit két éve. A támadók a világ különböző pontjain található zombigépek ezreinek a segítségével szervereket terheltek túl és gyakorlatilag kikapcsolták az internetet a balti államban. Oroszország idáig tagadta, hogy bármi köze lenne az összehangolt hackertámadáshoz, tegnap azonban egy, az orosz kormány által is támogatott ifjúsági szervezet, a Nashe egyik vezetője Konstantin Goloskokov azt állította, hogy a szervezet áll a támadás mögött.
Az ifjúsági vezető a Financial Times-nak adott interjújában kiállt a számítógépes háború törvényessége mellett. "Semmi jogelleneset nem tettünk. Csak meglátogattunk néhány honlapot és addig ismételgettük a látogatásokat, amíg az oldalak le nem álltak. Mi nem blokkoltuk őket, ők blokkolták magukat, mivel nem voltak képesek kezelni a megnövekedett forgalmat. Nem is nevezném az esetet kibertámadásnak, hiszen inkább védekezés volt. Megtanítottuk az észt rezsimnek, hogy ha jogellenesen cselekszenek, akkor megkapják a megfelelő választ." - mondta el Golosokov.
A Nashe vezető tagadta, hogy az orosz állami szervek kezdeményezték volna a támadást, és azt állította, hogy a meglehetősen nagy szervezőmunkát igénylő műveletet önszántukból, az észtek lépésein felháborodva hajtották végre. Ezt azért is nehéz elhinni neki, mert az ifjúsági szervezet alapításában fontos szerepe volt Vlagyiszlav Szurkovnak, akit a Kreml egyik fő ideológusának tartanak és jelenleg az elnöki hivatalvezető helyettese. Ezen kívül pedig valószínűtlen, hogy az orosz hivatalos szervek bármit is tenni fognak a vallomást követően azért, hogy megbüntessék az ifjúsági szervezet tagjait, mert hosszú időre megbénították egy ország számítógépes rendszerét.