A 15 éves lányt tisztázatlan körülmények között gázolta halálra a metró. Szülei ki szeretnék deríteni, baleset volt-e, vagy más körülmények állnak a tragédia mögött, s ehhez szeretnének betekinteni lányuk Facebook-üzeneteibe, adatforgalmába.
A szülőknek megvan ugyan a jelszó gyermekük oldalához, de azt a szolgáltató, miután tudomást szerzett a lány elhunytáról, úgynevezett „emlékoldallá” alakította. Ez azt jelenti, hogy az „emlékére” jelzéssel ellátott oldalon barátai, ismerősei láthatják a tartalmakat, fotókat, megoszthatják az elhunyttal kapcsolatos emlékeiket, de annak levelezése nem hozzáférhető.
A Facebook egyúttal felhívta a figyelmet: használóinak lehetősége van beállítani, hogy fiókjukat a szolgáltató haláluk után törölje – akárcsak arra, hogy „hagyatéki kapcsolattartót” jelöljenek kl, aki gondozza majd oldalukat.
A Facebook elutasította a szülők kérését, hogy megismerhessék lányuk üzeneteit, azzal az indokolással, hogy nemcsak az elhunyt, hanem kapcsolatainak adatait is meg kell védenie. A szülők bírósághoz fordultak, az ügyben a Szövetségi Bíróság hirdet júliusban ítéletet.
Annak általános érvényű kérdést kell eldöntenie: örökölhető-e a digitális tartalom – ugyanúgy, ahogy például örököljük és megismerhetjük elhunyt hozzátartozóink írásos feljegyéseit, levelezését.
(Forrás: Der Spiegel)