Az IBM Faculty Award programja magyar egyetemi kutatóműhelyeket támogat

Tavaly négy magyar egyetemi kutatóműhely is sikeresen pályázott az IBM Faculty Award programjára. A megnyert pályázatokkal járó pénzjutalmat a tanszékek és munkacsoportok általában konferenciákon való részvételre és infrastrukturális fejlesztésekre fordítják.

Az IBM különböző pályázati és oktatási programok révén egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait az egyetemi kutatóközpontokkal, tanszékekkel és kutatócsoportokkal, amelyek az informatikában és annak társtudományaiban tesznek előremutató kezdeményezéseket. Az IBM nemrégiben olyan programot kezdeményezett, amely a tanszékek, és kutatók munkájának körülményeit nagymértékben javíthatja.

Az IBM Faculty Award az egyetemi kutatóműhelyeknek szóló, nemzetközi szintű támogatási pályázat. A programban az IBM elsősorban informatikai kutatásokhoz nyújt anyagi segítséget, azzal a nem titkolt céllal, hogy a kutatók, akik ilyen módon kapcsolatba kerülnek az IBM-mel, a későbbiekben bekapcsolódjanak az IBM kutatásaiba. Tavaly hét magyar pályázatot küldtek a hazai elbírálók az IBM központjába, ahol egy nemzetközi zsűri értékelte őket. A kelet-európai és észak-afrikai térségből (EMEA) a magyar egyetemek nyertek legnagyobb számban támogatást. Négy pályázó kapta meg a kért összeget, amelyeknek nagyságrendje 4-10 ezer dollár.

Az IBM Faculty Award programjának egyik nyertese a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének úgynevezett elosztott rendszerek projektje lett, melynek vezetője Dr. Juhász Sándor. A professzor és munkatársai a számítógép-klaszterek teljesítménymodellezésével és futási idő előrejelzéssel foglalkoznak. Az elnyert pénzösszeget egyrészt konferenciákon való részvételre, másrészt hálózatfejlesztésre használják. Még az idén szeretnének részt venni két rangos nemzetközi szakmai tanácskozáson, valamint a számítógépeiket összekötő hálózatot fejleszteni, segítségével megvizsgálni, hogyan működnek a klaszter-rendszerek nagyobb sávszélességű kapcsolat esetén.

Az IBM Faculty Award másik győztese ugyanezen a tanszéken az alkalmazotti informatika munkacsoport, amely Dr. Charaf Hassan egyetemi docens vezetésével fejleszt adatbányászati algoritmusokat, illetve a már meglévő algoritmusokat igyekszik kiterjeszteni elosztott környezetre, vagyis több számítógépre. Az adatbányászat célja egy adathalmazból, vagy adatbázisból megfelelő algoritmusok segítségével bizonyos szabályokat, törvényszerűségeket keresni. A munkacsoport ezeket az algoritmusokat megosztott környezetben, egyszerre több, összekapcsolt számítógépen futtatja le, és ellenőrzi, mennyivel gyorsabb így egy-egy művelet.

A Faculty Award harmadik pályázati díját az ugyancsak a Műegyetem Méréstechnika és Információs Rendszerek tanszékén működő Hibatűrő Rendszerek Kutatócsoport kapta, amelynek vezetője Dr. Pataricza András. Az ő kutatásaik a modellbázisú megközelítésen alapulnak, amelyet a szabvány UML modellező nyelv támogat. Meglátásuk szerint a nem túl távoli jövőben elég lesz, ha a programozó a megoldandó feladatot csak mint modellt írja le, a számítógép pedig nemcsak automatikusan elvégzi a programozás jelentős részét, hanem „eldugva a matematikát” bizonyítja is a terv helyességét.

A negyedik pályázati díjat a pályázati programon belül a Veszprémi Egyetem Információs Rendszerek tanszéke nyert. Az egyetemen mindössze 2003. szeptember óta működik a Műszaki Informatikai Kar. A tanszéken Dr. Tarnay Katalin egyetemi tanár vezeti az úgynevezett távközlési rendszerek professzori labort, amely a Faculty Awardra pályázott. A tanszék előrehaladottabb e-business megoldások oktatását is végzi, és terveik között szerepel, hogy ezeket a jövőben e-learning módszerrel is oktassák. Az e-learning lényege az egyéni, számítógépes tanulás, amikor a hallgató egyéni tempóban és az általa kívánt mélységben maga sajátítja el a tananyagot. Az egyetem új tanszéke az ipari alkalmazások irányába kíván fejlődni, az ehhez kapott támogatást pedig többek között konferenciákon való részvételre és eszközbeszerzésre fordítják majd.

Az IBM Magyarország programjai az oktatási intézmények támogatására

Az IBM oktatás-támogatási programjai az oktatási intézmények, tanárainak, diákjainak és kiszolgáló személyzetének támogatását, képzését és továbbképzését, szoftverekkel, dokumentációkkal, ingyenes vizsgázási lehetőséggel való ellátását célozzák. Jelenleg ezek programok elsősorban a felsőoktatási intézményeknek szólnak, az IBM azonban a közeljövőben szeretné kiterjeszteni programjait a középiskolákra is.

IBM Scholars Program

A Scholars programban résztvevő közép- és a felsőfokú oktatási intézmények tanárai, dolgozói és diákjai ingyenesen tölthetnek le IBM szoftvereket. Az oktatási intézménynek egy szerződést kell aláírnia, ami arról szól, hogy a program által nyújtott támogatások csak oktatás céljára használhatók fel. A szerződés több szinten is aláírható, az egyetem döntésétől függően használhatja ezt a lehetőséget egy adott tanszékhez tartozó összes munkatárs és diák, de kiterjeszthető az adott intézmény összes munkatársára és diákjára. A teljes lista több mint 800 letölthető szoftvert tartalmaz. A szoftverek között megtalálhatóak a például a Rational család termékei, a DB2 adatbázis-kezelő szoftver vagy a WebSphere termékcsalád. Ebben a programban a Linux és a Windows operációs rendszereken kívűl a UNIX-os (Sun Solaris, HP-UX, AIX, stb.) rendszereken futó programok is támogatottak. A szoftverek letöltése mellett további oktatást támogató anyagok, segédanyagok is ingyenesen hozzáférhetők. A letölthető szoftverek és IBM Redbooks kiadványok jelenleg angol nyelvűek.




Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo