Showbiz-sztárok mega-gigasajtótájékoztatóiban temérdek tapasztalatom van, ott mindig nagy várakozással ül tűkön a közönség. Izzik a levegő az izgalomtól. Nos, mint a néhai amszterdami tőzsde patinás épületében kiderült, a sztármoguloknál sincs ez másképp. Még ha nem is veszi olyan glória körül a fejét, mint egykor Steve Jobsét. Tim Cook is sztárként integet a színpadra lépve a tömegnek. Mert hát valljuk be, ő celeb. És valljuk be, hányan tudják közülünk az Apple jelenlegi elnökének(!) a nevét? Kevesen. (Arthur D. Levinson Ph.D.) Na, ő nem celeb.
Túl sokat követelt az FBI
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója Startup Fest Europe-on tartott előadást. Szerencsére nekiszegeztek egy kérdést az FBI-ügyről, amire rögtön úgy reagált, "örülünk, hogy megkérdezte, mert eddig nem nagyon beszéltem erről."
Egy vállalatnak lelke van
Cook e példát arra használta beszédében, hogy artikulálja az Apple filozófiáját és azt, mit gondol a vállalatok integritásáról. "Határozottan hiszem, hogy egy vállalatnak rendelkeznie kell egy értékrenddel. Hogy a vállalatokat az emberek számára hozták létre, és hogy a vállalatoknak lelke van, akárcsak az embereknek."
Cook már korábban is hangoztatta, hogy az Apple számos olyan dolgot végez, ami „helyénvaló”, s a hozam (return on investment, ROI) nem a legelső szempont ezen intézkedéseknél.
"Hiszünk az adatok titkosságában és sérthetetlenségében (privacy), ez alapvető emberi jog. A fogyasztóink tőlünk függenek, úgy érezzük, azt várják tőlünk, hogy mi védjük meg őket. Ma túl összetett a világ ahhoz, hogy megértsék a hackerek közösségét. Csak úgy tudjuk megvédeni őket, ha titkosítjuk az adatokat. Régóta így teszünk, az iMessage-et és a Facetime-ot is titkosítjuk 2008 óta. Nem szabadna megismernünk az Önök kommunikációját. Nem hisszük, hogy jogunk lenne ehhez. Amikor Önök elküldenek egy üzenetet, akkor mi olyasminek tekintjük magunkat, mint a FedEx futár. Felvesszük az üzenetet, leragasztjuk a borítékban és szállítjuk. Ez a nézetünk a kérdésben, és ez nem újdonság. Mindig is így hittük."
Cook, mint oly sok tech-mogul, akik alapjában véve a "geek," "dork," és "wonk" személyiségtípusba tartoznak, vagyis tudásvezérelt kockafejek, kulcsfontosságúnak tartják az oktatást a világ és az emberek formálásában. "Nem szabadna elvárni a tanároktól, hogy egy nap felkelnek és varázsütésre képessé válnak programozást tanítani vagy átváltani az analóg tanteremről a digitálisra. Be kell fektetnünk a fejlődésükbe és úgy kell kezelnünk őket, mint a fogyasztóinkat. A társadalom számára legfontosabb állások egyike az övék. Határozottan úgy érzem, hogy a tananyagot újra kell gondolni. Szerintem a programozás éppoly fontos, vagy talán még fontosabb, mint az idegennyelv, amit az iskolában tanulnak az emberek."
"Én már 4. vagy 5. osztálytól alaptantárggyá tenném a programozást és erre lehetne építeni a következő tanévekben. Ez sokkal nagyobb sokszínűséget a technológia világába, sokkal több emberben keltené fel az érdeklődést a technológia iránt. És még ha az egészségügyben vagy az ökológiában tanulnak tovább, akkor is van egy metszéspont. A programozás nem egy elszigetelt valami," hiszen a technológia minden iparág és szakterület fejlődésének alapköve. "Rossz szolgáltatot teszünk a gyerekekkel azzal, ha nem vezetjük be őket a programozásba."
A cég jövője kapcsán kiderült, hogy bár a szaksajtó finoman szólva nem értékelte egyértelmű sikernek az Apple karórát, Cook mégsem mond le róla.
"Jóslatom szerint egy nap majd visszanézünk és hitetlenkedünk, hogyan tudtuk elképzelni az életet nélküle. A világ arra halad, hogy egyre jobban és jobban ellenőrizhessük, mi megy végbe a testünkben. Ma technológiailag ez még nem lehetséges azon a szinten, ahogy elképzeljük. De egy nap lehetővé válik."
Cook szerint a jövőben úgy őrizzük majd meg testünk egészségét, hogy az Apple Watchhoz hasonló eszközzel teljes képet kapunk testi folyamatainkról, körülbelül úgy, ahogy a kocsi bajait is jelzi a műszerfal.
"Ha felforr az autó vagy cserélni kell az olajat, bekapcsol egy jel és megmutatja, hol van a gond, mit kell ellenőrizni. Mi ennek a megfelelője a testben? Az elménk. De az elménk sajnos túl sokszor győz meg arról, hogy ne forduljunk segítségért. És sokszor azt sem tudjuk, hogy betegségtüneteink vannak. Ha viszont egy ketyere jelezné, az elképesztő lenne és meghosszabbítaná az életünket, javítaná életminőségünket. Nem mondom, hogy ez eszköz képes lenne minderre." (Egy kicsit később viszont már azt deklamálta: "meg vagyok róla győződve, hogy egy app képes lehet mindenre.")
(fotó: Piac és Profit)
Cook szerint a tudományos kutatók is könnyebben juthatna értékelhető adatokhoz, hiszen a testműködésről sok-sok millió eszköz rögzítene adatokat. Többé nem kellene a kísérletekhez kísérleti alanyokat gyűjteni, elég lenne belenézni az összegyűlt adatokba. Ez ismét privacy, vagyis az adatok hozzáférhetőségével kapcsolatos kérdés. E téren az Apple, úgy tűnik, nem érez gátlásokat. Nagyon nem mindegy, mi történik az egyén betegségeiről szóló adatokkal. Ha illetéktelen kezekbe jutnak, akár az is előállhat, hogy az embert nem veszik fel egy bizonyos állásba, kirúgják a munkahelyéről vagy a biztosító nem hajlandó biztosítást kötni rá.
Hogy mi mindenre lehet jó a mobilkommunikáció az egészségügyben, arról itt olvashat részletesen.
A Business Insider a minap megszellőztette, hogy az Apple állást hirdetett egészségügyi adattitok-jogtanácsadónak, ami azt jelzi, hogy a vállalat tudni szeretné, milyen adatokat oszthat meg harmadik féllel anélkül, hogy a felhasználók jogosan beperelnék. Az Apple által piacra dobott CareKit Cook megfogalmazása szerint "segíti az orvost abban, hogy meggyőződjön arról, a beteg jól vigyáz-e magára a műtét után." A CareKit olyan appok létrehozását is elősegíti, melyek forradalmasíthatják az egészségügyi ellátást - és amik jó eséllyel állami szabályozás hatálya alá is eshetnek. Nem véletlen az sem, hogy Cook éppen egy olyan appot említett azok közül, amelyeket prezentáltak neki a startup fesztiválon, ami a testtel kapcsolatos. Egy fickó olyan alkalmazással állt elő, ami "boldoggá tesz". Biofeedback-rendszerként működik és levezeti a feszültséget a testből.
(Amszterdami tudósításunk a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. közreműködésével készült.)