Add magadtól, úgyis ellopják

Minden idők legnépszerűbb tévésorozata lehet az HBO saját gyártású szuperprodukciója - legalábbis az internet-kalózok körében. A tanulság egyértelmű lehet a tartalomgyártók számára: életképes forgalmazási megoldásokat kell találniuk a lopások kiküszöbölésére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az HBO saját gyártású fantasy-eposza, a Game of Thrones (amely magyarul a Trónok harca címmel látható) óriási siker, az internetes kalózok között legalábbis mindenképpen. A második évad részeit ugyanis eddig 25 millió alkalommal töltötték le nyilvános torrent oldalakról, mióta az évad sugárzását múlt hónap elején megkezdték, április vége óta pedig a letöltések száma minden eddigi rekordot megdöntve elérte a napi 2,5 milliót.

A kétes népszerűség nem meglepő, már az első évad is minden idők második leggyakrabban ellopott sorozata volt, (a sorozatgyilkosokra vadászó sorozatgyilkos Dexter hatodik évada mögött), szakértők szerint egyértelmű a jelzés: életképes online forgalmazási megoldás nélkül minden tartalomszolgáltatónak számolnia kell azzal, hogy terméke nem lesz biztonságban. (Mint azt korábban a Piac & Profit Online is megírta, az Európai Unió új copyright-szabályozása értelmében az internet-szolgáltatókat is rákényszerítik a netes kalózkodás elleni küzdelemre.)

A jelen helyzet kialakulásában a Forbes magazin szakértői blogja szerint az HBO is komoly szerepet játszik, nincs ugyanis olyan legális lehetőség a fiatal és nem kábeltévé előfizető amerikaiak számára, ahol online hozzáférhetnének a szolgáltató aktuális tartalmaihoz. A sorozatnak csak az első évada elérhető iTunes-on, az Egyesült Államokban népszerű Hulu és Netflix szolgáltatókon egyáltalán nem, míg az HBO saját streaming video oldalát, az HBO Go-t pedig csak a kábelre előfizetők élvezhetik.

Pedig az itt felsoroltakon kívül még más megoldások is kínálkoznak arra, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon, azaz az HBO kielégítse a sorozatra éhes milliók igényeit, ugyanakkor fenntartsa exkluzivitását is. Adhatná sorozatait a megjelenés után néhány nappal részenként fizetősen az ITunes, vagy az Amazon portálokon, vagy követhetné a versenytárs csatornák példáját és  - szintén fizetősen - elérhetővé tenné akár saját streaming oldalán azoknak a földi halandóknak is, akik egy sorozat kedvéért nem rendelnék meg a teljes csatornakínálatot.

A kérdés a kilencvenes évek óta lázban tartja a tartalomszolgáltatókat: adják meg az online letöltőknek önként amit akarnak, mert úgyis ellopják? Vagy tekintsenek reklámlehetőségként a letöltésekre, nem pedig bűncselekményként? A Game of Thrones esetében az HBO hátradőlve élvezheti a sikereket a kalózkodás ellenére is: az első éved minden idők legtöbbet forgalmazott sorozat DVD-sikere lett, a nézettségi számok csúcsokat döntögetnek, a reklámozók sorban állnak a kábelcsatorna ajtaja előtt. Azonban felmerül a kérdés, hogy egy jobb üzleti modellel nem lenne jobb eredmény elérhető az online forgalmazás lehetőségeit is szem előtt tartva?

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo