A nagy vesztesek

Az IT-szektor szereplői egymás után állították fel kétes értékű negatív rekordjaikat. Széles sávban buktak, amely sáv szélei jóval túlmentek a legális üzleti tevékenységen.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt


Excite@home

A „szélessávú Internet megszégyenülésének” nevezték a világ legnagyobb broadband-cégének –a szeptemberi csődvédelem alá menekülés utáni- 2001 december 12-én bekövetkezett 4 milliárd dolláros összeomlását. Kevesen sejtették, hogy ez csak a kezdet. Az AT&T 4 millió felhasználóját kábeltelevíziós hálózaton internettel ellátó Excite az AOL-lal kívánt versenyre kelni. A felhasználók számának növekedése ellenére a problémát a forgalom-megosztásra vonatkozó modell okozta: a felhasználóktól beszedett díjak 65 százalékát a kábeltársaságoknak (AT&T, Cox, Comcast) kellett továbbadnia. 2000-ben a szolgáltatás sorozatos fennakadásai miatt az utóbbi két kábelóriás kihátrált az együttműködésből, az AT&T kivásárolta részesedéseiket, de a dotkom-lufi kipukkadásakor 4,6 milliárd dolláros leírást volt kénytelen eszközölni.

Global Crossing
Adósságállomány: 12,4 milliárd dollár.
Rekord: a gazdaságtörténet legnagyobb telekom-csődje
Az óceán-alatti optikai hálózatot (fibre optic networks) 27 országon keresztül kiépítő vállalat  22 milliárd dolláros akviziciói révén jutott a tönk szélére. E cég-szerzemények ma 8 milliárd dollárt érnek. Az amerikai tőzsdefelügyelet és az FBI vizsgálatában időközben kiderült, a társaság mesterségesen növelte forgalom-kimutatását: azokat a swap-ügyleteket is bevételként tüntették fel, amelyekben a kapacitások bérbe adásával egyidejűleg a partner kapacitásainak bérbe vétele is történt (kölcsönös bérlés), és amely valójában nem produkált készpénzforgalmat (ráadásul ezek több éves lízingek, mégis az első évben könyvelik el a teljes összeget, hogy a forgalom nagyobb legyen). Benfenntes kereskedés gyanújával is vizsgálódnak a hatóságok, vagyis a vállalatvezetők visszaéltek-e benső információkkal 1,3 milliárd dollár összértékű részvény-eladásaiknál, továbbá a felsővezetőknek közvetlenül a cég zuhanórepülése előtt nyújtott, 10-15 millió dolláros hitelek egyaránt a vizsgálat középpontjába kerültek. Ki volt a Global Crossing auditora? Hát persze, hogy az Arthur Andersen. A vállalat  egykor  22 milliárdos vagyonára eddig csak 750 millió dolláros ajánlat érkezett. Ennek elutasítását követően az értékesítés továbbra is folyamatban van.

Qwest
Adósságállomány: 25 milliárd dollár
Egy 58 milliárdos akvizícióval lett nagy játékos az optikai hálózatok építésében. 2002-ben 1 millió dollárral csökkentette forgalom-előrejelzését, ami hitelei visszaminősítését vonta maga után. Ezt leányvállalata, KPNQwest veszteségeiből eredő 462 millió dolláros leírás követte, amely 698 dollárra növelte az amerikai cég veszteségét. Qwest ez idő alatt piaci kapitalizációja 37 százalékát vesztette el. Áprilisban hiteleire vonatkozó kötvények kibocsátásával 1,5 milliárd dollárhoz jutott, s most adósságai átütemezését igyekszik elérni a bankoknál. A társaság vezetői az év végére távolsági hívásokat szolgáló egységük eladásával kívánnak pénzhez jutni, amennyiben az FCC (Szövetségi Kommunikációs Bizottság) engedélyt ad rá. A tőzsdefelügyelet a cég 2000. és 2001. évi könyvelését vizsgálja, amelyben –a Global Crossinghoz hasonlóan- forgalom-manipulálást fedeztek fel a kapacitás-cserélő-ügyletek kimutatásainál, 664 millió dollár értékben.

UPC
Adósságállomány: 11,2 milliárd euró
Rekord: a legnagyobb európai kábeles előfizetői bázis -amely sosem termelt nyereséget
A dotkom-boom idején 80 eurós részvényárfolyamon a UPC könnyen kapott  a finanszírozást 4 milliárd eurós akvizíciói számára. Egy év alatt pán-európai kábel-infrastruktúrát rakott össze, amivel 7 milliós európai előfizetői bázist ért el. A nagyratörő álmot kijózanító fordulat törte meg: Internet-részlege, a Chello és az  Excite@Home egyesülését –amely a legnagyobb nem-amerikai Internet-szolgáltató létrejöttét jelentette volna- a felek részvényeinek értéktelensége miatt nem valósíthatták meg. A UPC alábecsülte az infrastruktúrális fejlesztések költségeit, a „triple play” stratégia végrehajtását –telefónia, nagy sebességű Internet és televízió integrálása kábelhálózatain-, s az üzemeltetésből adódó problémákat, viszont túlbecsülte a fogyasztói igényeket. A részvények elvesztették értékük 97 százalékát, a cég tőkéje negatívba fordult (-740 millió euró), papírjait büntető-listára helyezték, amely ugyan továbbra is a tőzsdei kereskedésben való részvételt, ám három hónapos határidőt jelentett a pénzügyi állapot konszolidálására. A cég áprilisban két hetes késéssel tette közzé éves eredményeit.  Bár forgalma 38 százalékkal nőtt (1,38 millárd euróra), és egyéni fogyasztókra jutó bevétele is 16 százalékkal növekedett  (12,7 euróra), vesztesége egy év alatt mégis megduplázódott (4,4 milliárd euró). Ezek kamatai 900 millió eurót tesznek ki, ám a UPC mindössze 855 millió euró készpénzzel rendelkezik. Elemzők szerint az egyetlen nagy sebességű dolog az UPC-nél az volt, ahogyan felélte készpénz-tartalékait. A 2004-re becsült pozitiv cash flow-ba fordulásig 1 milliárd eurós „finanszírozási űrrel” rendelkezik. A probléma egyelőre megoldatlan.

KPNQwest
Adósságállomány: 2 milliárd dollár
Az Európa legkiterjedtebb, 25 ezer km-es nagysebességű (10Gb/sec) gerinchálózatát üzemeltető KPNQwest a 2000 márciusi tőzsdei csúcson 38 milliárd dollárt ért. A naponta 1 millió dolláros költséget felemésztő hálózat május 31-én minden előzetes jelzés nélkül omlott össze. A két anyavállalat bejelentette, hogy nem fektet többet a vállalkozásba, amire a bankok befagyasztották hiteleik folyosítását. A csőd egész Európa internetezését veszélybe sodorta, a versenytársak hirtelen kénytelenek voltak alternatív szolgáltatókkal kiváltani az elveszett kapacitásokat. Csak Európában 2002-ben további 18 kisebb szolgáltató csődje követte a KPNQwestét.

NTL
Adósságállomány: 17 milliárd dollár (11,6 milliárd font)
Rekord: a legnagyobb adósságátalakítás a gazdaságtörténetben
A New York-i tőzsdén jegyzett, mégis brit NTL -amely az általa szolgált 8,8 millió háztartásból  240 ezret lát el nagy sebességű Internet hozzáféréssel- 22 ezerről 13 ezerre csökkentette alkalmazottai számát, májusban csődvédelmet kért, és adósságai átalakításáról kezdett tárgyalásokat. A megállapodás értelmében a hitelezők elengedik az NTL sorsát megpecsételő évi 1,4 milliárd dolláros hitel-kamatot. A vállalat három hónapon belül két részre oszlik (1. angol, ír, 2. svéd, német, svájci érdekeltségek), előbbi 6 milliárd dollárt örököl a teljes adósságból, utóbbi 2 milliárdot.

Telewest
Adósságállomány: 7,3 milliárd dollár (5,1 milliárd font)
Az NTL eljárásához hasonlóan május elején kötvénytulajdonosai a hitelállomány kockázati tőkévé váltását sürgették. A vállalat –amely félmillió előfizetőjéből 348 ezernek biztosít nagy sebességű  kapcsolatot- megnyitotta kapacitásait rivális Internet-szolgáltatók előtt: a francia Freeserve-öt rgötön át is csábította a British Telecom vonalas kapcsolataitól.

Az EBITDA alkonya

A kamatfizetés, adók, értékcsökkentés és amortizáció előtti eredményt, amely a Wall Street által elfogadott vállalati jelentés-forma volt olyan tőkeigényes ágazatoknál, mint a média és a telekommunikáció, teljes mértékben hitelteleníti a WorldCom botránya. Június 26-án ugyanis valóságos sokk-ként söpört végig a világ tőzsdéin a vállalat bejelentése, miszerint 3,8 milliárd dollár nagyságrendű költséget rejtett el és tüntetett fel könyveiben beruházásként, hogy öt negyedéven keresztül(!) nagyobb forgalmat jelezhessen mérlegében. A 35 milliárd dolláros adósságállományt felhalmozó cég bukása a legnagyobb a vállalatok történetében (az Enron 63 milliárdos szintjéhez képest itt a csúcson 108 milliárd dollárt, ma 5 milliárdot érő telekom-társaságról van szó). A hírt követően a Standard&Poor’s visszaminősítette a cég hitelképességét, kötvényei a „bóvli-kategóriába” küldte, ez megakadályozta a WorldComot, hogy megegyezhessen aktuális 5 milliárd dolláros hitel-segélycsomagja ügyében. Júliusban az Igazságügyminisztérium példa nélkül álló módon külön keresetet nyújtott be a cég ellen, hogy a tőzsdefelügyelet vizsgálatához biztosíthassa a tanúk azonnali kihallgatását, mielőtt a WorldCom „eligazítaná” őket. Az auditor itt is az Arthur Andersen volt… A cég most 17 ezres elbocsátástól, és 1 milliárdos vagyonrész (európai érdekeltségek) értékesítésétől reméli helyzete rendeződését.


Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo