5 érv a virtualizáció mellett

A virtualizáció, mint informatikai megoldás már évtizedek óta ismert, elterjedése ugyanakkor sokáig váratott magára. Mára azonban a cégek előtt tornyosuló egyre több kihívás mindenki számára elengedhetetlenné tette a hatékonyságnövelést és az erőforrások jobb kihasználására való törekvést. Erre pedig kiváló megoldás informatikai fronton a virtualizáció.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP/FörsterTamás

A virtualizáció gyökerei a ’60-as évekig nyúlnak vissza, ekkor próbálkoztak először ezzel a megoldással amerikai egyetemeken. Az ACE Telecom szakértői azt mondják, hogy az elkövetkező egy-két évben áttörés várható.

A virtualizáció két ellentétes irányú folyamatot is jelöl: jelentheti több fizikai eszköz összevonását, de egy fizikai eszköz felosztását is anélkül, hogy a felhasználó számára érzékelhető lenne a változás. Eredményeképpen fizikai kapacitásbővítés nélkül érhető el nagyobb teljesítmény a gépeken. Itt olvashatja tanácsainkat, hogy mit érdemes mérlegelnie, mielőtt a felhőre váltana a céges informatikai rendszerrel.

„Az informatikai fejlődés, főleg a hardvergyártás terén most ért el oda, hogy a hagyományos eszközök idejük nagy részében nem végeznek hasznos feladatokat, azaz kimutathatóvá vált a rendelkezésre álló kapacitások kihasználatlansága, amely a hatékonyság jelentős romlását eredményezi. A jelenlegi technológiákkal szinte csak olyan számítási kapacitásokat lehet létrehozni, amelyek nem egy vállalkozás hétköznapi igényeire szabottak. Eközben a gazdasági környezet változása megköveteli a vállalatoktól a költséghatékony és rugalmas működést, valamint az adatvesztések és leállások kizárását. Mindezt a virtualizáció minden más infokommunikációs megoldásnál hatékonyabban biztosítja a felhasználóknak, így a körülmények változása követelheti ki az elterjedést” – foglalta össze Farmosi Attila, az ACE Telecom ügyvezetője.

"Tanulmányok új lendületről számolnak be a hosztolt virtuális számítógépek piacán. A szakmai előrejelzések szerint 2014-re a vállalati számítógép platformok 15 százaléka lesz virtuális. A viharos sebességű technológiai innováció megtöbbszöröződő teljesítménnyel, többmagos processzorokkal, csökkenő tárolókapacitás költséggel, óriási sávszélesség növekedéssel (10GE) jár együtt. A virtualizálódó platformok rövidesen leszámolnak a irodai munkahelyek (un. cubikok) korszakával."- Dr. Regényi Tamás, az Adecco IT Academy vendég-előadója szerint.

5 érv, hogy terjedni fog a virtualizáció

  1. Költséghatékonyság: Egy a Microsoft megbízásából készült Ipsos Mori kutatás adatai szerint a kisvállalkozások számára a költség a legfontosabb tényező informatikai rendszereik kialakításánál. Különösen igaz ez a hazai vállalatokra, az európai átlagot (45%) jóval meghaladva, a megkérdezettek 60 százaléka gondolja így. Az ACE Telecom költségelemezése alapján egy átlagos vállalat akár 30 százalékkal csökkentheti infokommunikációs kiadásait, ha teljes infrastruktúráját virtualizált környezetben futtatja. Ráadásul nem csak az állandó költségek alacsonyabbak, hiszen a megoldás gyakorlatilag semmilyen beruházást nem igényel, sőt akár lépcsőzetesen is bevezethető.
  1. Biztonság: A fent említett Ipsos Mori kutatás arra is rávilágít, hogy a hazai vállalkozások 76 százaléka szerint az informatika kritikus fontosságú az üzleti sikerben. Eközben a vállalatok 37 százaléka szembesült rendszerleállással, 26 százaléka ütközött adatvédelmi problémákba, és 25 százalék tapasztalt adatvesztést az elmúlt egy évben. Az IBM Risk & IT felmérése szerint is az informatikán áll vagy bukik a vállalati jó hírnév, az ügyvezetők pedig az adatlopást, az adatvesztést és a rendszerhibát tekintik a legnagyobb kockázatnak. Az ACE Telecom virtuális szolgáltatásait biztosító – saját tulajdonban lévő – klaszter 100 százalékos tartalékolása, a többszörös adat- és alkalmazásvédelem, valamint a 24 órás felügyelet megoldást jelent a vállalatvezetők által is hangsúlyozott biztonsági kockázatok kiiktatására.
  1. Mit tegyünk a felhőbe?
    Ha csupán egyetlen alkalmazást helyezhetnének át a felhőbe, a legtöbb válaszadó (25%) az adattárolást választaná. Második helyen (20%) a válaszadók a HR-, az ügyfélkapcsolati, a szállítólánc- és a projektmenedzsment-rendszereket említették. Ezeket követték az e-mail (16%) és a csoportmunka-megoldások (15%).
    Rugalmasság: Abban a megváltozott gazdasági környezetben, amelyben a vállalatok folyamatosan keresik a kitörési pontokat, a rugalmasság talán az egyik legnagyobb előny, hiszen megteremti az alkalmazkodás lehetőségét. Egy új munkaállomás, vagy új telefonmellék beállítása, vagy akár a virtuális gépek és szerverek kapacitásának változtatása is egy-két kattintással, szinte azonnal végrehajtható virtualizált környezetben, így a vállalatok gyorsan reagálhatnak a változásokra.
  1. Mobilitás: A rugalmassággal szorosan összefüggő igény a mobilitás. Az elmúlt évek trendjei közül meghatározónak számít a BYOD és a home office, mindkettő a mobilitás, valamint a saját mobileszközök vállalati célú használatának irányába mutat. A megkérdezettek 61 százaléka használja munkavégzésre saját informatikai eszközeit, harmaduk pedig a bonyolultabb feladatokat is saját tabletjén hajtja végre. Az elmúlt egy évben radikálisan estek vissza az asztali PC-eladások (7,4%), sőt, már a notebookok (10,9 százalékkal kevesebb fogy) is vesztésre állnak a tabletekkel szemben, amelyekből 2013-ban várhatóan 65 százalékkal többet vásárolnak majd. A vállalatok számára egyre fontosabb, hogy munkatársaik bárhol, bármikor, bármilyen eszközzel elérhessék vállalati adataikat, a használt alkalmazásokat, a céges hálózatot. A desktop virtualizációnak köszönhetően ez könnyedén megoldható virtuális környezetben, sőt egy vékonyklienssel (de akár hagyományos asztali számítógéppel, laptoppal, vagy tablettel is) az elérés is pofonegyszerű.
  1. A virtualizáció trenddé válása: Egy IDC felmérés szerint a szervervirtualizáció 2005 körül, eleinte a vállalatok adatközpontjain belül indult el és mára ért el arra szintre, hogy elkezdje térhódítását. Bár a régiós átlagtól (25%) még elmaradunk, de már 20 százalék Magyarországon is a virtuális szerverek aránya, a következő 5 évben pedig 10 százalékot meghaladó mértékű növekedésre számít a piackutató vállalat. Egy Microsoft által támogatott 451 Research elemzés szerint a vállalatok több mint fele gondolja úgy, hogy a felhőalapú megoldások segíthetnek növekedni vállalatát, kétharmaduk pedig már most is online elérhető alkalmazásokat használ.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo