Gyurcsány Ferenc ezen a találkozón ismertette hivatalosan a négy javaslatot, amelyek egyike megváltoztatná a kohéziós politikai EU-szabályozást a kis- és közepes vállalatok javára, a másik recessziós időben felfüggesztené a GDP-arányosan 3 százalékos államháztartási hiány további csökkentésére vonatkozó kötelezettséget, a harmadik intervenciós lehetőséget biztosítana az Európai Központi Banknak az euróövezeten kívüli uniós országok esetében is, a negyedik pedig a pénzügyi felügyeletek tevékenységében hozna létre új, egységes EU-szabályozást.
Az MNB Monetáris Tanácsa csütörtökön rendkívüli ülést tartott, ahol döntött két új, fedezett hiteloldali eszköz bevezetéséről az állampapírpiac működésének segítése érdekében. A jegybank és az állampapírpiaci elsődleges forgalmazók megállapodást kötöttek, amely szerint az elsődleges forgalmazók folyamatos árjegyzés vállalásával próbálják csökkenteni a hozamok volatilitását, illetve növelni a piac transzparenciáját.
Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a megállapodás és a kínált jegybanki hitelek stabilizálhatják az állampapírpiacot, és a hosszabb kötvények hozamai heteken belül 100-150 bázisponttal csökkenhetnek.
270 forintos euró
A budapesti bankközi devizapiacon csütörtök délután fél ötkor 268,90/269,10 forint volt az euró árfolyama, ami valamivel erősebb forintot jelent a szerda délutáni 269,20/40 forintos euróárfolyamhoz képest.
Szerdán éjjel és csütörtökön a hajnali órákban még 273 forintos szinten üzleteltek a tengeren túlon, majd röviddel a budapesti kereskedés indulása után 269,90/270,10 forint volt az árfolyam. Miután a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, hogy az eurólikviditás növelése érdekében megállapodást kötött az Európai Központi Bankkal, hirtelen 262 forintra is javult a forint az euróval szemben. Erről a szintről heves ingadozás közepette jutott el 260,35 forintos napi szélsőértékéhez, valamint az előző napi szinthez hasonló délutáni árfolyamához is.
A kereskedők szerint továbbra is az immár megszokottá vált ingadozás, a rendkívül magas volatilitás a legfőbb jellemzője a budapesti piacnak; az árfolyam minden hírre, bejelentésre, keresztárfolyam-változásra, a nemzetközi hangulat rezdüléseire élénken reagál, miközben a likviditás kicsiny, így egy-egy ajánlat, néhány megkötött üzlet komoly árfolyamváltozások előidézésére képes.
Szomorú nap a tőzsdén
Az OTP részvények ára 484 forinttal, 12,79 százalékkal 3.300 forintra esett, forgalmuk 21,4 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 37 forinttal, 5,69 százalékkal 613 forintra gyengült, forgalma 2,1 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 1.485 forinttal, 4,95 százalékkal 28.505 forintra csökkent, a részvények forgalma 3,8 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 262,7 millió forintos forgalom mellett 110 forinttal, 1,01 százalékkal 11.000 forintra erősödött.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.476,99 ponton zárt csütörtökön, ez 87,07 pontos, 5,57 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.
Nyitást követően a BUX jelentősen gyengült, 8,3 százalékos mínuszban volt, az OTP és a Mol kereskedését is felfüggesztették, miután mindkét papír árfolyama több mint 10 százalékkal esett. Kora délelőtt megnyugodni látszott a piac, enyhült a részvényárfolyamok gyengülése, és a BUX is 6,05 százalékra dolgozta le veszteségét. A megnyugvás azonban csak átmenetinek bizonyult, kora délutánra a nyitó szintje alá gyengült a BUX, és a nap végén a nyitásnál is alacsonyabban, az OTP pedig napi minimumán zárt.