A csak adószámmal rendelkező magánszemély, aki nem minősül őstermelőnek vagy egyéni vállalkozónak, is árulhatja a háztáji terményt, ebben az esetben önálló tevékenységből származó bevétele keletkezik.
Őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként viszont kedvezőbb adózási szabályok közül lehet választani. Ha valaki például őstermelő, és az adóévi őstermelői tevékenységéből származó bevétele nem éri el a 1 744 800 forintot, nem kell jövedelmet számolnia és szja bevallást sem kell benyújtania, illetve, ha az átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelő bevétele ennél több, de nem éri el a 17 448 000 forintot, akkor az átalányban megállapított jövedelme szintén mentes a személyi jövedelemadó alól.
Ha valaki üzletszerűen árusítja a saját termelésű zöldséget, gyümölcsöt, azt érdemes őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként tennie, és ehhez kedvező adózási módot választani, nyugtát vagy számlát adni az eladásról és rendben elkészíteni a bevallásokat, mert aki ezeket elmulasztja, súlyos szankciókra számíthat. Ha egy NAV-ellenőrzéskor kiderül, hogy az eladás gazdasági tevékenységnek minősül (tehát üzletszerű, tartós, rendszeres és ellenérték elérésére irányul) és az eladónak nincs adószáma, akkor a mulasztási bírság akár egymillió forint is lehet. Számla-, vagy nyugtaadás elmulasztása esetén akár kétmillió forintos bírságot is kiszabhat a NAV. A súlyosabb mulasztók, jelentős összegű bevételt eltitkolók további vizsgálatra is számíthatnak, amelyben a revizorok becsléssel állapítják meg az eltitkolt bevétel nagyságát és a fizetendő adót.